Pages in topic:   [1 2] >
Off topic: Yakit ve Hybridler
Thread poster: ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 11:39
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Feb 27, 2012

Bir dakika için lütfen dikkatlerinizi asagidaki iki önemli gerçege(*) çekmek istiyorum.

- Dünyada yakitin en pahalli oldugu ülke: Türkiye

- Dünyada en ekonomik araçlar olan hybridlerin en bol oldugu ülke: A.B.D.

Ben bu noktalari algilamakta gerçekten zorlaniyorum. Sanki mantik diyor ki yukaridaki iki ülke ayni olmali. Ama gerçek öyle degil.

(*): Bu iki gerçekle ilgili ikna olmayan varsa rahatlikla Internetten kanit gösterebilir
... See more
Bir dakika için lütfen dikkatlerinizi asagidaki iki önemli gerçege(*) çekmek istiyorum.

Ben bu noktalari algilamakta gerçekten zorlaniyorum. Sanki mantik diyor ki yukaridaki iki ülke ayni olmali. Ama gerçek öyle degil.

(*): Bu iki gerçekle ilgili ikna olmayan varsa rahatlikla Internetten kanit gösterebilirim. Sormaniz yeterli.
Collapse

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Sadece öyle olsa yine iyi Feb 27, 2012

ATIL KAYHAN wrote:

Amerika'nın birçok yerindeki evler İstanbul'dan ucuz ve kaliteli; tekstil, yemek vs. keza ve adamların aldıkları para da bizden en az 4-5 misli daha fazla. Acaip bir imtihandır vesselam.

Şadan Öz
Şadan Öz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
Kanıt her yerde Feb 27, 2012

Ne demiş Afyonkarahisarlı bir büyüğümüz:
"Emperyalizm icat olundu, teknoloji böyle kullanılmaya başladı."

Kanıtı değil, ikna olmayanı bulmakta zorlanırız tahminen.
Paralel bir bilgi olarak, şöyle bir metro istatistik listesi var ülkeler bazında:... See more
Ne demiş Afyonkarahisarlı bir büyüğümüz:
"Emperyalizm icat olundu, teknoloji böyle kullanılmaya başladı."

Kanıtı değil, ikna olmayanı bulmakta zorlanırız tahminen.
Paralel bir bilgi olarak, şöyle bir metro istatistik listesi var ülkeler bazında:

http://en.wikipedia.org/wiki/Total_rapid_transit_systems_statistics_by_country

Bakmaya üşenirseniz şöyle iki rakam vereyim oradan:

ABD'deki metro tipi ulaşım hatlarının uzunluğu: 1242 kilometre.
Türkiye'dekilerin uzunluğu: 99,5 kilometre

Buradaki aşağılık işbirlikçileriyle sıkı çalıştılar ve bu rakamları çıkarmayı başardılar. Dünya çöplüğe döndü, kutuplardaki buzullar çözülüp çözülüp gezegeni yaşanılmaz hale getiriyor gün be gün.

Bu saatten sonra hibritlerini de kibritlerini de alıp gözlerine soksunlar alçaklar.
Mümkün bir şey olsaydı da şöyle haykırabilseydim bunlara da (pek umudum yok):
Mezarlarınıza tüküreceğiz!
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
A.B.D. Feb 28, 2012

TurkishEnglishTranslator.com "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh" wrote:

Amerika'nın birçok yerindeki evler İstanbul'dan ucuz ve kaliteli; tekstil, yemek vs. keza ve adamların aldıkları para da bizden en az 4-5 misli daha fazla. Acaip bir imtihandır vesselam.

Amerikalilarin yararlandigi (ama bizim Türkiye'de olmayan) nimetlerden bahsetmek istesek buradaki sayfalar yetmez. Örnegin, A.B.D.'nin en büyük magaza zinciri olan Wal-Mart'ta satilan mallarin takribi % sekseni Türkiye'de hiç alamayacaginiz seylerdir. Amerika'da Wal-Mart gibi yüzlerce magaza zinciri var. Hayal bile edemeyeceginiz seyleri satin alma olanaginiz var. Üstelik bu mallar son derece ucuz çünkü Amerika'da magazalar (bizdekilerin aksine) sürümden kazanir. Ben A.B.D.'de toplam on sene kadar yasadim, oradan biliyorum.

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Hybridler Feb 28, 2012

Benim burada dikkat çekmek istedigim bir nokta hybrid araçlarin Türkiye'de yaygin olmamasi. Aslinda bana sorarsaniz bu yakit pahalliliginda Türkiye için en iyi çözüm hybrid araçlardir. Ancak, hiç aklimin ermedigi bir sekilde Türkiye'de bu araçlar pek satilmiyor. Hatta daha da kötüsü hybrid araçlar (mütevazi araçlar olmalarina ragmen) sanki lüks araç gibi lanse ediliyor. Bunu anlamakta ben zorlaniyorum. Belli ki böyle olmasi birilerinin isine geliyor. Ama kimin isine ge... See more
Benim burada dikkat çekmek istedigim bir nokta hybrid araçlarin Türkiye'de yaygin olmamasi. Aslinda bana sorarsaniz bu yakit pahalliliginda Türkiye için en iyi çözüm hybrid araçlardir. Ancak, hiç aklimin ermedigi bir sekilde Türkiye'de bu araçlar pek satilmiyor. Hatta daha da kötüsü hybrid araçlar (mütevazi araçlar olmalarina ragmen) sanki lüks araç gibi lanse ediliyor. Bunu anlamakta ben zorlaniyorum. Belli ki böyle olmasi birilerinin isine geliyor. Ama kimin isine geliyor, bilmiyorum. Dedigim gibi aklimin ermedigi çok seyler var. Collapse

Karahan Sisman
Karahan Sisman  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
English to Turkish
Elektrikli Araçlara %37 ÖTV + %18 KDV Yüzünden Olmasın? :) Feb 29, 2012

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1030064&Date=24.11.2010&CategoryID=80

Arkadaşlarla sohbet ederken hep dile getirdiğim bir şeydir:

"Abi bence suyla çalışan araba yapmasınlar, eğer yaparlarsa suya acayip zam/vergi gelir, içecek su bulamayız"

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Yakıt Feb 29, 2012

Hibird araçlar tabii ki çevre ve tasarruf dostu bir teknoloji, böylece de tüm dünyada yaygın olması beklenilen bir teknoloji. Ancak eski teknolijilerden yeni teknolojilere geçişler, yapılan eski yatırımların geri kazanımı, yapılacak yeni yatırımların finansmanı, dolayısıyla da bu değişime bağlı tüm zincirleme değişimlerin organızasyonu ve finansmanı sanıldığı gibi kolay olmamakla beraber epey de pahalıya mal olmakta. Yatırımcılar bu nedenle eski teknoloji o... See more
Hibird araçlar tabii ki çevre ve tasarruf dostu bir teknoloji, böylece de tüm dünyada yaygın olması beklenilen bir teknoloji. Ancak eski teknolijilerden yeni teknolojilere geçişler, yapılan eski yatırımların geri kazanımı, yapılacak yeni yatırımların finansmanı, dolayısıyla da bu değişime bağlı tüm zincirleme değişimlerin organızasyonu ve finansmanı sanıldığı gibi kolay olmamakla beraber epey de pahalıya mal olmakta. Yatırımcılar bu nedenle eski teknoloji odaklı üretimi devam ettirmeyi daha randımanlı bulmaktalar. Kaldı ki ülkemizin sanayi geçmişi 40-50 seneyi geçmediğinden ABD ile kıyaslamak zaten pek sağlıklı değil. Avrupa ülkelerine bakıldığında da hibrid araçların satış yüzdeleri oldukça düşüktür.

Yakıt bağlamında benim değinmek istediğim, bizim ülkemiz için çok daha geçerli ve uygun başka bir enerji üretim şekli var:

GÜNEŞ ENERJİSİ

Almanya bu konuda lider. Neden? Yıllık güneş istatistiği yüksek olduğundan mı? Yooo! Çünkü adamlar geleceğe ve yeni teknolojilere yatırım yapıyorlar. Halbuki yıllık güneş istatistiği Almanya'nın kat be kat üstünde olan Türkiye'de böyle girişimler nerdeyse yok denecek kadar az. Almanya'da çatılarına güneş eneji mödülleri yerleştiren ev sahiplerine mali destek veriliyor, ürettikleri elektirik nomalden yüksek fiyata devlet tarafından satın alınıyor vs.

İspanya'da Amerika'da güneş santralleri kuruluyor ve randımanlı olarak işletiliyor. Biz atom enejisi için kolları sıvıyoruz... Bence Türkiye güneş santrali kurulması için en uygun ülkelerden biri ve geleceği olan akıllıca bir yatırım.

[Bearbeitet am 2012-02-29 07:53 GMT]

[Bearbeitet am 2012-02-29 07:54 GMT]
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Hybrid Araçlarin Vergisi Mar 1, 2012

Karahan Şişman wrote:

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetayV3&ArticleID=1030064&Date=24.11.2010&CategoryID=80

Arkadaşlarla sohbet ederken hep dile getirdiğim bir şeydir:

"Abi bence suyla çalışan araba yapmasınlar, eğer yaparlarsa suya acayip zam/vergi gelir, içecek su bulamayız"

Türkiye'de benzine bu kadar yüksek vergi uygulanmasini nasil açiklayabiliriz? Bir fosil yakiti olan benzine ilgiyi azaltmak, baska bir deyisle benzin kullanimini caydirmak. Peki sizce hybrid araçlara uygulanmasi gereken vergi, hybrid olmayan araçlara göre az mi yoksa çok mu olmalidir? Yani hybrid araçlardan daha az mi yoksa daha çok mu vergi alinmalidir? Bu sorunun yaniti da bence basit: hybrid araçlardan daha az vergi alinmalidir çünkü hybrid araçlar daha az benzın tüketirler. Hybrid araçlardan daha az vergi alinmalidir çünkü bu tür araçlarin devlet tarafindan desteklenmesi gerekir. No further questions, your honor.

Karahan Sisman
Karahan Sisman  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
English to Turkish
Hibrit araçlar kesinlikle desteklenmeli. Mar 1, 2012

Yani hibrit araçlara vergi avantajı sağlanmalı. Ama Türkiye'de bunun yapılması için devletin gelir odaklı değil, çevre odaklı düşünmesi gerekiyor.

Sizce öyle düşünüyor mu?

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
T.C. Devleti Mar 2, 2012

Bence bir devletin halkina karsi gelir odakli düsünmesi son derece bencil ve etik olmayan bir davranistir. Burada T.C. devleti de bir istisna degildir. Kaldi ki konu vergi oldugunda öyle veya böyle kazanan her zaman devlettir. Yani her durumda parayi toplayan zaten devlettir. T.C. devletinin de vergiler sözkonusu oldugunda küçük hesaplar pesinde olmasi beklenemez. Özetle ben T.C. devletinin vergiler konusunda gelir odakli düsünebilecegini pek sanmiyorum. Peki devlet çevre odakl... See more
Bence bir devletin halkina karsi gelir odakli düsünmesi son derece bencil ve etik olmayan bir davranistir. Burada T.C. devleti de bir istisna degildir. Kaldi ki konu vergi oldugunda öyle veya böyle kazanan her zaman devlettir. Yani her durumda parayi toplayan zaten devlettir. T.C. devletinin de vergiler sözkonusu oldugunda küçük hesaplar pesinde olmasi beklenemez. Özetle ben T.C. devletinin vergiler konusunda gelir odakli düsünebilecegini pek sanmiyorum. Peki devlet çevre odakli düsünüyor mu? Yani devlet vergi toplarken çevreye yeterince duyarli ve çevreyi destekler bir tutum içerisinde midir? Bu sorunun yanitini inanin ben de bilmiyorum. Eger bu sorularin yaniti 'evet' ise devletin vergi politikalarinin hybrid araçlari desteklemesini bekleriz.Collapse

Yigit Ati
Yigit Ati  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Türkiye'deki Yakıt Pahalılığı Mar 5, 2012

Türkiye'nin, benzinin en pahalı satıldığı ülkelerden birisi olduğu gerçeğine karşı sözüm yok ancak bu durumdan birtakım iyi sonuçlar çıkarabiliriz.

Türkiye'de yeni mezun gençlerden emeklilere herkeste inanılmaz bir araba sevdası var ve bunun çok yanlış olduğuna inanıyorum. Otomobil kullanımının lüks tüketim olarak görülmesinde hükümetle hemfikirim - her ne kadar diğer politikalarına şiddetle karşı çıksam da - ve sonuna kadar destekliyorum.
... See more
Türkiye'nin, benzinin en pahalı satıldığı ülkelerden birisi olduğu gerçeğine karşı sözüm yok ancak bu durumdan birtakım iyi sonuçlar çıkarabiliriz.

Türkiye'de yeni mezun gençlerden emeklilere herkeste inanılmaz bir araba sevdası var ve bunun çok yanlış olduğuna inanıyorum. Otomobil kullanımının lüks tüketim olarak görülmesinde hükümetle hemfikirim - her ne kadar diğer politikalarına şiddetle karşı çıksam da - ve sonuna kadar destekliyorum. Otomobilin sosyal konum göstergesi aracı olarak görülmesine karşıyım ve bunun kişideki zihinsel bozukluklar veya yetersiz eğitimden kaynaklandığını düşünüyorum. Sözüm otomobil tutkunları dışında kalanlar içindir!

Ne var ki, otomobil kullanmanın bu derece lüks bir tüketim olduğu Türkiye'de, insanların ulaşım ihtiyaçlarını karşılayabilmek için alternatif yöntemler yeterince rahat ve ekonomik mi acaba? Bence değil.

Bugün Türkiye'nin üçüncü büyük şehri olan İzmir'de, Gaziemir'den - merkeze 12 km. uzaklıkta güzel bir semt - şehir merkezine gitmek büyuk bir ızdırap.

Hükümetin halkı toplu taşım araçlarına ve diğer ulaşım çözümlerine (bisiklet, vs.) yönlendirmek için başvurduğu, otomobil alım/satımına yüksek vergi koymak ve yakıt ücretlerine sürekli zam yapmak gibi caydırıcı politikalarını desteklesem de, büyük şehirlerimizde dahi toplu taşım, halkın geneli için ekonomik değil ve insanları bezdirecek kadar rahatsız edici koşullarda hizmet veriyor.

Sonuç olarak, ülkemizde birbiri ile zıtlaşan iki politika söz konusu.

[Edited at 2012-03-05 10:46 GMT]
Collapse

Yigit Ati
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Off Topic: Emperyalizmin tükenmez yakıtı kadınlar Mar 5, 2012

Annemin ortaokulda okuduğum sıralar her akşam yemeğinde babama; bizim oğlanı yazın Brezilya'ya kursa gönderelim de İspanyolca öğrensin diyeceğine, arabanın modelini yükseltelim Ahmet, arabanın modelini yükseltelim Ahmet demesi bunun en güzel örneğidir.

Yigit Ati
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Homeless - Southpark - http://www.southparkstudios.com/full-episodes/s11e07-night-of-the-living-home Mar 5, 2012

Olaya sadece bu açıdan yaklaşmamak gerekir. Eğer İngilizce'de homeless diye bir kelime türemeseydi bizler böyle bir şeyin varlığından haberdar olmazdık. Evsizlik ABD'de o kadar kanıks
... See more

Olaya sadece bu açıdan yaklaşmamak gerekir. Eğer İngilizce'de homeless diye bir kelime türemeseydi bizler böyle bir şeyin varlığından haberdar olmazdık. Evsizlik ABD'de o kadar kanıksanmış bir durum ki, insanlar cansız bedenlerin yanından umursamadan geçiyor. Nerede bahsettiğiniz ucuz ve kaliteli evler?

ABD ve Türkiye birbirinden çok farklı iki ülke, yapacağımız hiçbir kıyaslamanın yerinde olacağını sanmıyorum. Sizin yaptığınız önerinin de, benim yaptığım karşı önerinin de altı boş:)

Amacım "ABD'nin taşı toprağı altın, biz köyde yaşıyoruz aga" düşüncesinin yanlış olduğunu savunmak.
Collapse

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Lüks Tüketim Otomobil Mar 5, 2012

Yiğit Ati wrote:

Türkiye'de yeni mezun gençlerden emeklilere herkeste inanılmaz bir araba sevdası var ve bunun çok yanlış olduğuna inanıyorum. Otomobil kullanımının lüks tüketim olarak görülmesinde hükümetle hemfikirim - her ne kadar diğer politikalarına şiddetle karşı çıksam da - ve sonuna kadar destekliyorum. Otomobilin sosyal konum göstergesi aracı olarak görülmesine karşıyım ve bunun kişideki zihinsel bozukluklar veya yetersiz eğitimden kaynaklandığını düşünüyorum. Sözüm otomobil tutkunları dışında kalanlar içindir!

Sadece bir konuya dikkat çekmek istiyorum. Türkiye Cumhuriyetinde hükümet yetkilileri V12 Mercedes kullanirken iyi de halkimiz 1.6 litrelik mütevazi araçlar kullanirken mi lüks tüketim oluyor?

Dagdelen
Dagdelen  Identity Verified
Türkiye
Member (2010)
German to Turkish
+ ...
Southpark ABD'den başımıza gelen nadir iyi şeylerden biri. Mar 5, 2012

Yiğit Ati:
..

ABD ve Türkiye birbirinden çok farklı iki ülke, yapacağımız hiçbir kıyaslamanın yerinde olacağını sanmıyorum. Sizin yaptığınız önerinin de, benim yaptığım karşı önerinin de altı boş:)

Amacım "ABD'nin taşı toprağı altın, biz köyde yaşıyoruz aga" düşüncesinin yanlış olduğunu savunmak.

ABD ve Türkiye birbirinden farklı iki ülke falan değil, birbiriyle hiç ilgisi olmayan iki ayrı dünya. Öyle de benim hatırladığım kadarıyla bu ülkede hep ABD örnek alınmıştı. Yalancıktan da olsa AB süreci devam ederken bile hâlâ ABD örnek alınıyor.

Aslında bize örnek olması gereken ülkeler, Batı ve Kuzey Avrupa ülkeleri. Hem demokratik kurumları ve refah toplumunu hem de sosyal adaleti en iyi onlar sağlamıştır ve ayrıca bizim tüm Avrupa ülkeleriyle en azından 1500 yıllık bir geçmişimiz var (Kuzeyden gelen bozkır halklarını da sayarsak).

Türkiye'de yalnızca benzin, taşıt, motor veya içki fiyatları değil hemen her şey aşırı pahalı ve gittikçe daha pahalı hale geliyor.

Hadi bunları anlarım, devlet doğrudan vergi toplayamadığından dolaylı vergilere yükleniyor. Ancak örneğin süt, et, tereyağı hatta sebzeler bile Batı Avrupa'ya kıyasla aşırı pahalı.

Ya buna ne diyeceksiniz?

Pages in topic:   [1 2] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yakit ve Hybridler

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »