Pages sur ce sujet:   < [1 2 3 4 5] >
Genç Meslektaşa Öğütler (Serbest salınımlı)
Auteur du fil: Adnan Özdemir
Veruca
Veruca
Local time: 23:23
anglais vers turc
Merhaba Başar Bey Nov 17, 2009

Kitap çevirisi de yapıyorsanız ve Türkçeden İngilizceye çeviri yapıyorsanız bugün Kitap Çevirmenleri Grubunda bir ilan yayınlandı. Bir yayınevine Türkçeden İngilizceye çevirmen arıyorlarmış. İlgilenirseniz başvuru mailini yazarım.

Lucian Doğa ÇETİNKANAT
Lucian Doğa ÇETİNKANAT
Turquie
turc vers anglais
+ ...
Tüm Meslektaşlarımıza ve Adaylara Merhabalar Dec 22, 2009

Herkese merhabalar. Bu başlık altında yazılmış olan mesajları büyük bir keyif ile okudum. Umarım burada yazılmış olan şeyler bir çok kişiye yol gösterici olur ve mesleki süreçlerinde başarılara imza atmalarını sağlar.

Saygılarımla.
Lucian Doğa PAKNADEL

çevirmenlik Dec 24, 2009

çevirmenliği yan iş olarak mı yapayım normal olarak mı ? yan iş olarak yaparsam ana mesleğim ne olsun?çevirmenlik maaşı ne kdr?

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Turquie
Membre (2007)
allemand vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
daha çok gençsiniz... Dec 25, 2009

Sayın dragoon54,

Önünüzde daha uzun yıllar var yaşanacak. Meslek seçiminde acele etmeyin bence...

Yabancı dil ve/veya diller öğrenin. Öğrenmekten zarar gelmez. Hangi mesleği seçerseniz seçin yabancı dil gerekli olacak nasılsa...

Yani siz yabancı dil ve/veya dillerinizi geliştirin geleceğe böyle hazırlanın

Saygılarımla selamlarım

A.Ö
<
... See more
Sayın dragoon54,

Önünüzde daha uzun yıllar var yaşanacak. Meslek seçiminde acele etmeyin bence...

Yabancı dil ve/veya diller öğrenin. Öğrenmekten zarar gelmez. Hangi mesleği seçerseniz seçin yabancı dil gerekli olacak nasılsa...

Yani siz yabancı dil ve/veya dillerinizi geliştirin geleceğe böyle hazırlanın

Saygılarımla selamlarım

A.Ö

[Edited at 2009-12-25 11:13 GMT]
Collapse

Tamam Dec 26, 2009

Tamam öğreneceğim merak ettiğim bir soru var çevirmenler hangi dilde en çok çeviri yapıyorlar yani iş imkanı alıyor?

Adnan Özdemir
Turquie
Membre (2007)
allemand vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
Önce öğrenmek+ eğitim gerek ;) Dec 26, 2009

dragoon54 wrote:

Tamam öğreneceğim merak ettiğim bir soru var çevirmenler hangi dilde en çok çeviri yapıyorlar yani iş imkanı alıyor?

Sayın dragoon54,

Her dilin kendi çapında bir piyasası vardır. Siz olaya daha şimdiden ''para gözlüğü'' ile bakarsanız bu merakınızın sonu pek verimli olmayabilir

Yeteneğinize göre ilgi duyduğunuz dil/dilleri öğrenmeniz+hayata atılmanız için daha çok uzun yıllar var önünüzde...

Bol para kazanabileceğiniz diller bence şunlar (yamuladabilirim-yanıladabilirim):

İngilizce, Çince, Japonca, Rusça, İspanyolca, Arapça, Almanca...

Bu dilleri öğrenin paraya para demezsiniz (Gönlünüzden geçenin 3-4 mislini kazanırsınız yani

UNUTMAYALIM: Gelecekte belki ''beyin okuma'' çevirmenliği de moda olabilir! Hiç belli olmaz yani. Bir iddiaya göre bilim kurgu yazarları ve senaristler pek çok şeyi olduğu gibi interneti de bugünkü haliyle hayal bile edememişler

Gelecekte hangi dilin ne getireceğini kestirmek bana çok zor geldi açıkçası...

Saygılar, selamlar

[Edited at 2009-12-27 13:57 GMT]

İmkan Dec 27, 2009

ingilizce olarak kitap çeviri mi yapayım yoksa sözlü mü hangisinin iş imkanı daha fazla(para gözüyle bakmıyorum)

Adnan Özdemir
Turquie
Membre (2007)
allemand vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
daha çok erken Dec 28, 2009

dragoon54 wrote:

ingilizce olarak kitap çeviri mi yapayım yoksa sözlü mü hangisinin iş imkanı daha fazla(para gözüyle bakmıyorum)

Sayın dragoon54,

Bu kararı ilerde eğitiminizi tamamladıktan sonra piyasa koşullarını da göz önünde bulundurarak verirsiniz. 10 yıl sonrası için şimdiden karar almayın bence...

Saygı ve selamlar

İş Dec 29, 2009

Peki bu mesleğin işsiz kalma iş bulamama ihtimali yüzde kaçtır yeni bir mezun naısl iş bulabilir hemen

Adnan Özdemir
Turquie
Membre (2007)
allemand vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
Bu meslekte işsiz kalma ihtimali... Dec 30, 2009

dragoon54 wrote:

Peki bu mesleğin işsiz kalma iş bulamama ihtimali yüzde kaçtır yeni bir mezun naısl iş bulabilir hemen

Sayın dragoon54,

Bu meslekte işsiz kalma ihtimali %1 ile %99 arasındadır Yeni mezunlar hemen iş bulamayabilir. Bulabilir de. Bu konuda Türkçe forumda yazılanları okumanızı salık veririm. Forumda bu sorularınıza çok sayıda cevap var.

Henüz İlköğretim 8. sınıfta olduğunuza göre yıllar sonrasının tercüme piyasası hakkında tahminde bulunmak spekülasyon olur. BENCE.

Bu tip spekülatif ve taksit taksit sorularla forumu meşgul etmeden derslerinize çalışarak geleceğe hazırlanmanızı öneriyorum.

Saygılar, selamlar.

[Edited at 2009-12-30 15:50 GMT]

Adnan Özdemir
Turquie
Membre (2007)
allemand vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
Alın terine diretenlere... Oct 5, 2010

Genç Meslektaşım,

Çok uzun bir yazı ile dolandırıldığını yazmışsın. Senin bu başına gelenlerden dolayı çok üzgünüm. Söyleyeceğim tek şey, hemen şehirleraarası bir otobüse atlayıp, ilgili yüzsüzlerin bürosu önünde kamp kurman ve paranı alıncaya kadar bir megafonla yayın yapmandır! Olmazsa bende gelip eylemine katılacağım.

Hakkını ara lütfen ve asla da pes etme!

Saygılar, selamlar

Adnan Özdemir
Turquie
Membre (2007)
allemand vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
Yeniden... Nov 24, 2010

Genç Meslektaşım,

İyi tercüman/çevirmen araştırıcıdır. Lütfen yeni başlık/konu/topik açmadan, özellikle de forumda yeniysek şöyle bi 3-4 ay Türkçe/yabancı dil forumlarını güzelce okuyalım. Tarih olmuş konuları gündeme getirmek bizi anca yorar, bilgi kirliliğine neden olabilir...

10 yılda dünya kimbilir kaç kere döndü, dolaştı, değişti...

Şimdilik diyeceğim bunlar

Başarılı bir iş hayatı dilerim
... See more
Genç Meslektaşım,

İyi tercüman/çevirmen araştırıcıdır. Lütfen yeni başlık/konu/topik açmadan, özellikle de forumda yeniysek şöyle bi 3-4 ay Türkçe/yabancı dil forumlarını güzelce okuyalım. Tarih olmuş konuları gündeme getirmek bizi anca yorar, bilgi kirliliğine neden olabilir...

10 yılda dünya kimbilir kaç kere döndü, dolaştı, değişti...

Şimdilik diyeceğim bunlar

Başarılı bir iş hayatı dilerim

Saygılar, selamlar

[Edited at 2010-11-24 12:25 GMT]
Collapse

Haluk Erkan
Haluk Erkan  Identity Verified
Turquie
allemand vers turc
+ ...
Çevirmen Adaylarına Nasihat (alıntı) Nov 28, 2010

Arkadaşım, 1000 karaktere 5 TL kazanmak için gençliğinin o güzel dört senesini Mütercimlik Bölümü’nde boşu boşuna harcayacağına, oku cerrah ol, insanların orasını burasını deş; şoför ol, lastikleri aşındır; çöpçü ol, insanlık için bi’ işe yara.

Ya da git kömürde piliç çevir (Chicken Translator), hem milletin karnı doyar, hem senin.

Ama sakın, sakın çevirmen olayım deme!

Gulay Baran
Gulay Baran  Identity Verified
Turquie
Membre (2007)
anglais vers turc
+ ...
her işte biraz pollyannacılık şart Nov 28, 2010

Her meslek istismar edilebilir ya da iyi bir kazanca dönüştürülebilir. Çevirmenliğin de olumsuz olduğu kadar iyi yönleri olduğunu düşünüyorum bu yüzden tamamen olumsuz bakış açısı bana göre ters... Bir sektörde deneyimi olmayan bir insana o sektördeki işler çok gözü korkutularak da anlatılabilir, aşırı abartmalarla süsleyip olduğundan çok farklı biçimde de aktarılabilir. Ama işin esası her sektörde olduğu gibi burada da başarılı olmak, bence biraz kara... See more
Her meslek istismar edilebilir ya da iyi bir kazanca dönüştürülebilir. Çevirmenliğin de olumsuz olduğu kadar iyi yönleri olduğunu düşünüyorum bu yüzden tamamen olumsuz bakış açısı bana göre ters... Bir sektörde deneyimi olmayan bir insana o sektördeki işler çok gözü korkutularak da anlatılabilir, aşırı abartmalarla süsleyip olduğundan çok farklı biçimde de aktarılabilir. Ama işin esası her sektörde olduğu gibi burada da başarılı olmak, bence biraz karakter biraz da şansı iyi kullanma işidir. Neyin ne kadar başarılabileceği "işin içine girdikte sonra" belli olur... İşte tam da bu nedenle daha öğrenciyken çeşitli çeviri bürolarına yapılan ziyaretler, forumları "gerçekten incelemek" ve çıkarımlar yapmak size işin içine "tam olarak" girmeden önce epey bir üstünlük sağlar:)Collapse

Adnan Özdemir
Turquie
Membre (2007)
allemand vers turc
+ ...
AUTEUR DU FIL
Yeniden yine gene YENİDEN... Dec 8, 2010

Yarının Yıldızları Genç Meslektaşlarım,

Bu başlığı açtığım sıralarda bazı konulardan, tartışma kültüründen filan bahsetmiştim (bu başlığın 1. sayfasında)...

Lütfen o yazdıklarıma dikkat edin. Çeşitli üniversitelerde bu yazıları okuyan hayranlarım, sevenlerim olduğunu bildiğim için yazmak durumundayım ve yazıyorum.

Lütfen bu başlık altında yazılanları dikkatlice okuyun genç meslektaşlarım/arkadaşlarım.... See more
Yarının Yıldızları Genç Meslektaşlarım,

Bu başlığı açtığım sıralarda bazı konulardan, tartışma kültüründen filan bahsetmiştim (bu başlığın 1. sayfasında)...

Lütfen o yazdıklarıma dikkat edin. Çeşitli üniversitelerde bu yazıları okuyan hayranlarım, sevenlerim olduğunu bildiğim için yazmak durumundayım ve yazıyorum.

Lütfen bu başlık altında yazılanları dikkatlice okuyun genç meslektaşlarım/arkadaşlarım.

Hepinizi seviyorum

Derslerinize iyi çalışın

Farklı kültürleri araştırın, öğrenin, saygı duyun

Empati yapın/kurun

Başarılı gelecekler sizlerle olsun canlarım benim

Saygı ve selamlarımla

[Edited at 2010-12-08 21:36 GMT]
Collapse

Pages sur ce sujet:   < [1 2 3 4 5] >

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Genç Meslektaşa Öğütler (Serbest salınımlı)

Translation news in Turquie

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »