Off topic: Tam 48 Senelik Bir Sözcük: Meme
Thread poster: ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:29
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Apr 3

Tam 48 senelik bir sözcük olmasına rağmen henüz bir Türkçe karşılığı olmayan "meme" sözlükte 2 şekilde tanımlanıyor:

https://www.merriam-webster.com/dictionary/meme

Yukarıdaki tanımlardan ilki bu sözcüğün Internet ve özellikle sosyal medyadaki anlamını veriyor: "an amusing or interesting item (such as a captioned picture or video) or genr
... See more
Tam 48 senelik bir sözcük olmasına rağmen henüz bir Türkçe karşılığı olmayan "meme" sözlükte 2 şekilde tanımlanıyor:

https://www.merriam-webster.com/dictionary/meme

Yukarıdaki tanımlardan ilki bu sözcüğün Internet ve özellikle sosyal medyadaki anlamını veriyor: "an amusing or interesting item (such as a captioned picture or video) or genre of items that is spread widely online especially through social media"

Ancak, "meme" sadece Internet ile sınırlı değil, daha doğrusu Internet öncesinde de "meme" vardı. Başlıkta da belirttiğim gibi aslında resmi olarak tam 48 senedir var. Bu bağlamda biraz daha genel bir anlam söz konusu: "an idea, behavior, style, or usage that spreads from person to person within a culture"

Türk okurlar bu sözcüğün telafuzunda biraz zorlanabilir. Size önerim yukarıda verdiğim Merriam-Webster linkindeki telafuz (sözcüğün altında bulunan hoparlör linki) ikonuna lütfen tıklayın. Sözcük Ingilizce meem sözcüğünün okunuşu gibi telafuz ediliyor. Sözcük çoğul olduğunda da (memes) yine meems gibi telafuz ediliyor.

Gelelim sözcüğün tam 48 senelik geçmişine. "Meme" sözcüğünü ilk kullanan kişi Richard Dawkins, kullandığı yer ise 1976 tarihli kitabı The Selfish Gene. Bu konuda Wikipedia cömertçe bir açıklama yapıyor:

https://en.wikipedia.org/wiki/Meme

Richard Dawkins resmi olarak "meme" sözcüğünü ilk kullanan kişi olmasına rağmen bu kavramın aslında kendinden çok önce de var olduğunu yadsımıyor. Yani "meme" aslında Dawkins ile "icad" edilmiyor. Bununla ilgili olarak meraklı okurlar linkini verdiğim Wikipedia makalesine bir göz atabilir.

"Meme" için henüz bir Türkçe karşılık olmadığını yukarıda yazmıştım. Olur da biz orijinal terimi kullanmak istersek (meme), bunun telafuzunun meem sözcüğündeki gibi olduğunu unutmamak gerekir. Biz kendi sözcüğümüzü bulalım dersek (ki bence bu hiç kolay olmaz), o zaman yukarıdaki sözlük anlamını verecek bir tek sözcük bulmak gerekir.

Ben bu makaleyi biraz da bu konuda zihinleri kurcalamak için yazdım. Bir hata yaptım ise affola.
Collapse

Özgür Salman
Yusuf Sevgen
Çağatay Duruk

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:29
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
Procrastination Apr 3

Teşekkürler Atıl Bey.

Dawkins'in Selfish Gene'ini biliyorum. Türkiye'de Gen Bencildir adıyla yayınlanmıştı. Başka yayınevleri de bastıysa farklı isimleri de olabilir. Yaklaşık 25 yıldır kitabın ismine ne zaman rastlasam "Şunu bir ara okuyayım" diyorum. Ertelemede çığır açtım resmen.

MeMe tabirinin ilk kez burada kullanıldığını bilmiyordum, o da ilginç oldu. Sağ olun. Bir ara forumlarda falan epey meme kullanırdım.

ATIL KAYHAN

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tam 48 Senelik Bir Sözcük: Meme

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »