This question was closed without grading. Reason: Answer found elsewhere
Dec 1, 2014 05:18
9 yrs ago
2 viewers *
Polish term

konstrukcja strychulcowa

Polish to English Tech/Engineering Construction / Civil Engineering
Technika ta przypomina znaną na Pomorzu ***konstrukcję strychulcową***, gdzie „obok drewnianego szkieletu podstawowym elementem budowlanym są beleczki okręcane słomianymi powrósłami i obrzucane gliną” lub konstrukcję ścian plecionych, która wg M.Pokropka „była znana na ziemiach polskich w najstarszym budownictwie (…) do chwili obecnej zachowały się jej nieliczne okazy i to tylko w obiektach gospodarczych (…). Pomiędzy pionowo ustawionymi żerdziami przeplatano gałązki wikliny, jałowca i drzew nadających się do tego celu, np. brzozy, wierzby, leszczyny (…) o ile budynki gospodarcze mogły mieć ściany tylko plecione, to chałupy o ścianach plecionych musiały być dodatkowo polepiane gliną lub gliną zmieszaną ze słomą, plewami czy igliwiem”

Czyli wszystko jasne, tylko pojęcia nie mam, jaki jest angielski odpowiednik...

Discussion

George BuLah (X) Dec 1, 2014:
rzeczywiście, nauka polska w tym względzie wykazuje dozę niekonsekwencji;
pod jednym ze zdjęć - dwie wersje, a w tym -- wattle-and-daub wall jako ściana strychulcowa, a moim zdaniem - wattle-and-daub wall to -- ściana chruściano-pleciona

http://en.wikipedia.org/wiki/Wattle_(construction)#

wikg (asker) Dec 1, 2014:
Abstrakt po angielsku nie jest tłumaczeniem polskiego - proszę poczytać dalej, na przykład podpisy pod zdjęciami. Polecam też wpisać jedno i drugie w google i obejrzeć obrazki...
George BuLah (X) Dec 1, 2014:
w skrócie tego artykułu - jest:
PL:
ze słomy i gliny (konstrukcja strychulcowa)
EN:
wattle-and-daub and stackwall (i.e. cordwood masonry)

wikg (asker) Dec 1, 2014:
No właśnie, widziałem ten artykuł - tam jest właśnie wattle and daub jako strychulcowa!
George BuLah (X) Dec 1, 2014:
za doktorem inżynierem od architektury: http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=...

wikg (asker) Dec 1, 2014:
Zupełnie nie, ale dziękuję za próbę. Już bliższym odpowiednikiem jest wattle and daub, ale to też nie do końca to, o co chodzi...
George BuLah (X) Dec 1, 2014:
cordwood construction/masonry

Reference comments

3 hrs
Reference:

References

Chociaż znalazł Pan już odpowiedź, zadałem sobie przed zamknieciem pytania- z ciekawości - trochę trudu- aby przeanalizować ten zwrot i w związku z tym pozwolę sobie umieścić to w references. Skłaniam się ku takiej samej opcji jak Pan: „ Wattle and daub-construction” przy czym – tak jak Pan- podzielam zdanie, że to „ wciąż nie to” (może [dość] bliski zwrot, lecz nie odpowiednik)

Konstrukcja strychulcowa ( co to jest – jak wyglada)

Znalazłem w sieci ciekawe ujęcie tzw. strychulca, czyli wałkowanej słomy w warkoczach stosowanej niegdyś, w niektórych regionach kraju jako materiał na izolację termiczną przegród zewnętrznych.
http://cohabitat.net/forum/showthread.php?tid=91


Wattle – and daub- construction – references in Polish sources
Reference 1:

W artykule streszczono badania nad tradycyjnymi, alternatywnymi konstrukcjami na Podlasiu: budownictwem z polan i gliny (tzw. drewnoglina albo stackwall) oraz ze słomy i gliny (konstrukcja strychulcowa), w zakresie modernizacji obiektów wzniesionych w tych konstrukcjach, z zastosowaniem współczesnych materiałów i technologii. Dyskusji poddano możliwości i przeszkody stosowania współczesnych technologii budowlanych w obiektach wykonanych według dawnych technik oraz status starych metod budowlanych, które zostały zapomniane, ale są odtwarzane i dostosowywane do współczesnych potrzeb, paradoksalnie uzyskując opinię nowatorskich.

The paper contains the results of the study on the modern development of traditional “alternative” building methods in the Podlasie region, with special focus on the modernization of the local variants of wattle-and-daub (WATTLE-AND- DAUB) and stackwall (i.e. cordwood masonry) constructions. The present status of the old vernacular types of building constructions and methods, and their development opportunities are discussed.
http://suw.biblos.pk.edu.pl/resourceDetails&rId=4745}}


Example sentence 1/ reference 2:
[…]
Podlasiu: budownictwem z polan i gliny (tzw. drewnoglina albo stackwall) oraz ze słomy i gliny (konstrukcja strychulcowa), w zakresie modernizacji obiektów

http://suw.biblos.pk.edu.pl/resources/i4/i5/i2/i3/r4523/Szew...

https://www.google.pl/#q=konstrukcja strychulcowa glina


OTHERS:
Wattle is a lightweight construction material made by weaving thin branches (either whole, or more usually split) or slats between upright stakes to form a woven lattice.

http://en.wikipedia.org/wiki/Natural_building

WATTLE AND DAUB- IN ARCHITECTURE

http://www.britannica.com/EBchecked/topic/637711/wattle-and-...

Wattle and daub has been used in construction for at least 6,000 years[1]. It's origins date back to the Neolithic Period. The method has been used by a great variety of cultures, ranging from the whole of North and South America, to Africa and Europe. Wattle and daub is partly based on weaving, one of the earliest technologies used by man.

http://www.appropedia.org/Wattle_and_daub


ROZRÓŻNIENIE- Cardwood construction (cardwood masonry/ stackwall construction)- definicja/e:

Cordwood construction (also called "cordwood masonry," "stackwall construction" or "stackwood construction") is a term used for a natural building method in which "cordwood" or short pieces of debarked tree are laid up crosswise with masonry or cobmixtures to build a wall.

STRYCHULEC- ETYMOLOGIA

Strychulec
strychulec (niem. Streichholz od streichen ‘przesuwać’ + Holz ‘drewno’) 1. ochraniacz zakładany bydłu i koniom dla osłonięcia pęcin. 2. daw. deseczka lub wałek, którym wyrównywano miarę zboża lub wygładzano cegłę.

http://portalwiedzy.onet.pl/100762,,,,strychulec,haslo.html
Note from asker:
Bardzo dziękuję za skrupulatne przekopanie źródeł. Większość z nich znalazłem już wcześniej, chętnie podzielę się też wiadomościami na temat konstrukcji strychulcowej i szachulcowej, które uzyskałem od zleceniodawcy i pracownika naukowego na wydziale architektury zarazem. Otóż, konstrukcja szachulcowa to pojęcie szersze, niż strychulcowa (ta druga jest jakby odmianą tej pierwszej). Szachulec to ogólnie taka konstrukcja, która ma drewniane ramy i może być wypełniona gliną, cegłą suszoną lub paloną, kamieniami itp. Strychulec jest starszą techniką, w której również występują drewniane ramy, jednak są one wypełnione beleczkami, które owinięte są sznurami / warkoczami ze słomy. Strychulec i jego budowa są dobrze widoczne na przykład tu: http://cohabitat.net/forum/showthread.php?tid=91 Co to jest wattle-and-daub construction to chyba jasno wynika z linków powyżej, więc nie będę się nad tym rozwodził :) Tak czy inaczej, jeszcze raz dziękuję za poszukiwania!
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search