Feb 12, 2014 21:25
10 yrs ago
1 viewer *
English term

narratage

English to Polish Art/Literary Poetry & Literature

Discussion

Dimitar Dimitrov Feb 15, 2014:
Absolutnie, mike. Zgłaszaj odpowiedź! :-)
mike23 Feb 13, 2014:
głos narratora
Alex Sonnenb (X) (asker) Feb 12, 2014:
Zapomniałam dodać: terminem do przetłumaczenia na j.pol. nie jest narratage, tylko narratage voice. To jest cały termin potrzebny do tłumaczenia. Definicję narratage podałam.

Proposed translations

+1
12 hrs

narrator

Jesli chodzi o ponizsza definicje, to moze po prostu "narrator"?

narratage = a technique sometimes used in plays and films and on television whereby the voice of a narrator usu. begins and often supplements the actual story and gives thereby the illusion that the story itself is merely an expansion of his own words
Peer comment(s):

agree mike23
2 days 20 hrs
Something went wrong...
3 days 8 hrs

głos narratora

głos narratora lub narrator

narratage - a technique sometimes used in plays and films and on television whereby the voice of a narrator usu. begins and often supplements the actual story and gives thereby the illusion that the story itself is merely an expansion of his own words.

Narrator – termin z teorii literatury. Podmiot narracji, osoba opowiadająca o wydarzeniach. Głos narratora nie musi być identyczny z głosem autora dzieła. Narrator jest ośrodkiem sytuacji narracyjnej, w obrębie której sytuuje się wobec świata przedstawionego i wobec adresata narracji.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Narrator
Something went wrong...
3 days 8 hrs

narracja

Narracja (łac. narratio = opowiadanie) - słowna prezentacja wydarzeń w utworze epickim.

Może przybierać formę opisu (gdy dominują elementy statyczne) lub opowiadania (gdy dominują elementy dynamiczne).

Jest główną formą wypowiedzi stosowaną w utworach epickich, nadrzędną wobec innych, np. wobec dialogu.
--------

Rodzaje narracji:

trzecioosobowa (inaczej: autorska) - narrator nie należy do świata przedstawionego:

auktorialna - narrator często ujawnia swoje istnienie, ocenia i komentuje wydarzenia, pozwala sobie na dygresje bezpośrednio niezwiązane z treścią utworu, może wyprzedzać bieg wydarzeń.
"Bogatsi mieszkańcy przebąkiwali o potrzebie założenia uniwersytetu, do czego i rząd stanowy musiałby się przyczynić. Mieszkańcom dobrze się działo. Handel żywym srebrem, pomarańczami, jęczmieniem i winem przynosił im znakomite zyski. Byli uczciwi, rządni, pracowici, systematyczni, otyli. Kto by w późniejszych czasach odwiedził już kilkunastotysięczną Antylopę, ten by w bogatych kupcach miejscowych nie poznał tych niemiłosiernych wojowników, którzy piętnaście lat temu spalili Chiavattę." (H. Sienkiewicz "Sachem"),

personalna - narrator nie ujawnia swojego istnienia, nie ocenia i nie komentuje wydarzeń. Narracja jest prowadzona z punktu widzenia postaci należących do świata przedstawionego, za którymi ukrywa się narrator. Charakterystyczna cecha: stosowanie mowy pozornie zależnej.
"Bez myśli o tym wiedział jedno, że nie wróci do domu z Grudna! Przenigdy! Był tu u siebie, na swojej drodze. Szedł naprzód z zadartą głową i kwita" (S. Żeromski "Popioły"),

pierwszoosobowa (inaczej: narracja pamiętnikarska) - narrator należy do świata przedstawionego, opowiada o wydarzeniach, których był świadkiem, lub w których sam uczestniczył.

http://liceum.kujon.net/txt/34/narracja_narrator.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Narrator
http://www.ekorekta24.pl/proza/183-rodzaje-narracji-w-powies...
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search