Glossary entry

English term or phrase:

engraving

Polish translation:

grawerowanie, rytownictwo

Feb 8, 2009 15:59
15 yrs ago
5 viewers *
English term

engraving

GBK English to Polish Art/Literary Art, Arts & Crafts, Painting
Definition from About.com: painting:
An illustration made by cutting lines into a surface (usually wood or metal), inking the surface, and then printing it. Also the process of creating such an illustration.
Example sentences:
In order to create quality detailed engravings, the engraver is required to accurately execute many cuts or lines in the metal that vary in length, width, and depth. (Engraving School)
Copper plate and wood engraving played an important role in the production of art prints and was commonly used throughout literature for the purpose of pictorial representations in the print industry. (Adone Galleries)
Artist Ron Adams, who says he is attracted to engraving because of its graphic, black-and-white quality and its close relationship to drafting, uses engraving to create meticulously detailed human figures. (Collector's Guide)
Change log

Feb 8, 2009 15:55: changed "Kudoz queue" from "In queue" to "Public"

Feb 8, 2009 15:59: Enrique Cavalitto changed "Stage" from "Preparation" to "Submission"

Feb 11, 2009 16:54: changed "Stage" from "Submission" to "Selection"

Jul 29, 2010 18:54: changed "Stage" from "Selection" to "Completion"

Discussion

Pytanie uzupełniające Nie mogę znaleźć informacji więc pomyślałem, że lepiej będzie zapytać. Pytanie jest zarówno o rzeczownik jak i o czasownik ( illustration, Also the process of creating such an illustration). Jak mamy w odpowiedzi określić czy odpowiedź dotyczy rzeczownika czy czasownika?

Pozdrawiam i przepraszam jeżeli przeoczyłem gdzieś wyjaśnienie.
bartek Feb 8, 2009:
Słoneczko Przemyśl te odpowiedzi i wykasuj wszystko, co jest niezgodne z definicją. Zostaw tylko jedną odpowiedź - tak nakazują przepisy

Proposed translations

+2
3 days 4 hrs
Selected

grawerowanie, rytownictwo

Definition from portalwiedzy.onet.pl:
Grawerowanie, czynność polegająca na wykonywaniu wzorów w metalu lub szkle, przy pomocy rylca, ostrza diamentowego, tarczy obrotowej (do szkła), środków chemicznych lub metodami obróbki ultradźwiękowej, elektroiskrowej.<br /><br />Wykonany wzór może być wypukły lub wklęsły, wówczas wypełnia się go innym materiałem. Grawerowanie służy do żłobienia matryc, miedzianych form drukarskich, stalorytów do banknotów, znaków pocztowych. Do XVIII w. grawerowanie wchodziło w skład sztuki złotniczej.
Example sentences:
Grawerowanie służy do żłobienia matryc, miedzianych form drukarskich, stalorytów do banknotów, znaków pocztowych. Do XVIII w. grawerowanie wchodziło w skład sztuki złotniczej. (portal wiedzy onet.pl)
Peer comment(s):

agree maciekem
6 days
agree Gabriela Miklińska
532 days
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer.
142 days

rytografia

Definition from own experience or research:
Techniki graficzne dzielone są na grupy ze względu na rodzaj matrycy — materiał, z którego jest zrobiona i sposób jej opracowania. Istnieją trzy podstawowe grupy[1]:<br /><br />1. techniki druku wypukłego polegają na żłobieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które mają pozostać nie wydrukowane — na odbitce ślad pozostawią wypukłe części formy drukowej; są to m.in. drzeworyt, linoryt, gipsoryt, cynkografia (cynkotypia), fleksografia, korkoryt; <br />2. techniki druku wklęsłego polegają na żłobieniu lub trawieniu w matrycy linii i płaszczyzn, które odbiją się na papierze: <br />techniki suche: miedzioryt, staloryt, suchoryt, ceratoryt, kamienioryt, sucha igła, mezzotinta; <br />techniki trawione: akwaforta, akwatinta, miękki werniks, odprysk, heliograwiura, fluoroforta; <br />techniki metalowe — te z technik suchych i trawionych, które do wykonania matrycy wykorzystują metalową płytkę; <br />3. techniki druku płaskiego polegają na takim spreparowaniu matrycy, aby część nie pokryta rysunkiem była odporna na przyjmowanie farby drukarskiej; zaliczamy do nich: litografię, algrafię, cynkografię (cynkotypię), monotypię.
Example sentences:
Own experience (Wikipedia)
Something went wrong...
176 days

rycina

żródło może wątłe, jeżeli niewystarczające, proszę dać znać a doszukam, kłaniam się
Definition from own experience or research:
Rycina to właśnie dzieło końcowe, rytownictwo jest zaś dziedziną sztuk plastycznych. Proces tworzenia to raczej robienie rycin, chociaż najpowszechniej, choć nieprecyzyjnie, mówi się o tym po prostu robienie grafik, o rycinach zaś mówi się grafiki. Jeżeli zaś chcemy dodatkowo określić technikę mówimy o drzeworytach, linorytach, litografii etc. Ale to pewnie każdy wie..
Example sentences:
Rycina — każda odbitka graficzna (z matrycy, czyli płyty graficznej), np.drzeworyt, miedzioryt, litografia; określenie może być używane w odniesieniu do wszystkich technik. (Wikipedia)
Something went wrong...
297 days

grawiura, grawerowanie

Definition from Wikipedia:
Grawiura - rycina odbita z płyty metalowej, wykonana techniką druku wklęsłego.
Example sentences:
Sztych litograficzny to rodzaj grawiury wykonanej w kamieniu. (Antykwariat Sobieski)
Something went wrong...
421 days

drzeworyt

Ponadto pamietam z plastyki :)
Definition from own experience or research:
Drzeworyt to technika graficzna należąca do druku wypukłego. Drzeworytem nazywa się również odbitkę uzyskaną tą techniką.<br />W technice tej używana jest deska, na którą nanosi się rysunek, a następnie przy pomocy specjalnych narzędzi wycina się tło, które na odbitce będzie białe. Pozostawione wypukłe miejsca będą drukowały. Klocek pokrywa się farbą drukarską i odbija na papierze.
Example sentences:
Drzeworyt to najstarsza technika graficzna, w której na wygładzoną powierzchnię drewnianego klocka nanosi się rysunek, a potem wycina w odpowiedni sposób za pomocą różnego rodzaju noży i dłutek. Jeśli chcemy mieć czarny rysunek na białym tle, to trzeba wyciąć całe tło, pozostawiając wypukłe linie rysunku. Jeśli chcemy uzyskać odwrotny efekt - biały rysunek na czarnym tle, wystarczy wyciąć linie rysunku i pozostawić wypukłe tło. Wypukłe części klocka pokrywa się farbą drukarską, przykrywa papierem i odbija na prasie ręcznej. Jeśli nie ma prasy, można wykonać odbitkę, mocno pocierając położony na klocku papier. Uzyskany efekt zależy także od rodzaju użytego drewna. W miękkim drewnie, ciętym wzdłuż słojów, możemy wycinać tylko dość "grube" linie. Twarde drewno, cięte w poprzek słojów, pozwala na stosowanie drobnych i bardzo precyzyjnych linii. Stemple drzeworytnicze używane są także do drukowania wzorów na tkaninach. (wiw.pl - Wirtualny Wszechświat)
Drzeworyt poprzeczny (sztorcowy) - jako matryca używana jest deska cięta w poprzek pnia, składająca się z posklejanych małych klocków. Całość klocka cięta jest rylcem w twardym drewnie (bukszpan, dzika grusza, wiśnia). Wynaleziony przez Thomasa Bewicka około 1790 roku. Drzeworyt sztorcowy pozwala rytować we wszystkich kierunkach i uzyskać bardziej malarskie efekty. Drzeworyt poprzeczny jest także bardziej precyzyjny, gdyż umożliwia osiągnięcie cieńszej kreski. W XIX wieku był powszechnie stosowany jako technika ilustracyjna dla prasy, ponieważ można go drukować razem z tekstem z jednego składu, co dawało mu przewagę nad innymi technikami (w Polsce m.in. Tygodnik Ilustrowany , Kłosy , a także jako drzeworyt reprodukcyjny, odtwarzający dzieła malarskie. (allegro)
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search