Aug 9, 2012 12:24
11 yrs ago
3 viewers *
German term

Schweißen mit Heftkeilen

German to Polish Tech/Engineering Metallurgy / Casting Spawalnictwo
"Heftkeile können zur Vereinfachung des Schweißens dickwandiger Rohstumpfnähte verwendet werden. Diese Technologie soll angewendet werden, wenn eine hohe Qualität der Wurzelschweißung erreicht werden soll, Schleifarbeiten verboten sind oder der mit dem Schleifen verbundene Schmutzeintrag in das Rohrinnere verhindert werden soll."

Tekst z instrukcji spawania. Nie potrafię znaleźć ekwiwalentu dla słowa "Heftkeile" - firma zlecająca spawa dużo TIGiem, ja bardziej orientuję się w 111 i 135. Możliwe, że to jakiś sposób spawania konkretny dla TIGa?

Discussion

roboter Aug 10, 2012:
Konsultowałem jeszcze z praktykiem z naprawdę potęznym doświadczeniem.

Nie wiem dokładnie jak wygląda ten Heftkeil i sposob jego umieszczenia w rowku/na płaszczu zewnętrznym rury. Zgodnie z dodatkowym info jest on mocowany spoinami sczepnymi, więc sam w sobie nie sczepia. W takim razie okresliłbym go po prostu jako klin montażowy. Pytanie - czy ma on w ogóle wygląd klina? Czy jest wspawywany w taki sposób, że jest osadzany czasowo w rowku?

Jeśli jest to element, który jest czasowo sczepiany z płaszczem zewnętrznym i ma za zadanie odpowiednie dopasowanie i ustawienie krawędzi materiału, pewnie ukosowanej na Y, to możemy tez mówić o klamrach montażowych. Klamry są mniej/bardziej rozpowszechnione. Położenie krawędzi ustala się za pomocą klinowania.

Klin sczepny nie wydaje mi się osobiście najwłaściwszą opcją.

Proposed translations

1 hr

spawanie z użyciem klinów dociskających (mocujących)

Ciekawe słowo. Kliny służą do lepszego dopasowania krawędzi elementu, żeby ustatecznie otrzymać czystą grań spoiny. Pewnie chodzi o rury o dużej średnicy, a krawędzie są ukosowane. Spoiny warstwowe. Złącza doczołowe.

I teraz:
klin sczepny - raczej nie, bo niby jak?
klin mocujący/montażowy? na upartego.
klin dociskający - oddaje założenie jego stosowania. Jakby nie było poprzez docisk osiąga się sczepienie krawędzi materiału.

Można oczywiście tworzyć wariacje typu: z zastosowaniem, przy wykorzystaniu, dociskowych itp.

Referencji sensu stricto na ten temat nie znalazłem.



--------------------------------------------------
Note added at 6 Stunden (2012-08-09 19:03:52 GMT)
--------------------------------------------------

Możliwe.... że są to kliny, które wspawuje się do rowka za pomocą spoin sczepnych, potem trzeba usunąć spoiny i ostatecznie wyjąć kliny. To trochę inaczej niż początkowo sądziłem. Porozmawiam jeszcze jutro z kolegą, który siedzi w spawalnictwie zanurzony po uszy, co on w tym temacie wie.

--------------------------------------------------
Note added at 18 Stunden (2012-08-10 07:09:33 GMT)
--------------------------------------------------

Dalsze uzgodnienia w części "dyskusja" proponuję.
Note from asker:
Bardziej skłaniałabym się ku propozycji "klin sczepny". Po wykonaniu spoiny kliny te usuwa się - "Die Heftnaht ist durch Schleifen, Fräsen oder Feilen auszuarbeiten, bis der Heftkeil aus der Schweißfuge entnommen werden kann". Jest to zatem rozwiązanie "tymczasowe", czyli jak sama spoina sczepna. Rozmawiałam z kilkoma spawalnikami, żaden nie podał mi konkretnego ekwiwalentu 1:1 w języku polskim, więc chyba bardzo nie podpadnę tworząc tu ekwiwalent "na czuja" ;) Dzięki za pomoc!
Tak, dokładnie o to chodzi - stosuje się je tylko przy spoinach sczepnych, po czym są one usuwane. Tę metodę stosuje na budowie, na której pracuję, tylko jedna niemiecka firma z Monachium i właśnie ona zleciła mi to tłumaczenie - spawalnicy z polskich firm wykonująych tu roboty nie podrzucili mi żadnej konkretnej propozycji tłumaczenia. Na tytuł instrukcji wybrałam póki co opcję "Spawanie z użyciem klinów sczepnych" - pobiegam jeszcze po kilku firmach i zweryfikuję. Może uda nam się coś doprecyzować. Tłumaczenie oczywiście tryb ekspres, poniżej 24 h, więc czas ucieka ;) Pozdrawiam
Something went wrong...
3564 days

Spawanie przy pomocy klinów do zgrzewania

= welding spline [EN]
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search