spowiedź furtkowa

English translation: the so-called \"gate/gateway\" confession + explanation

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
Polish term or phrase:spowiedź furtkowa
English translation:the so-called \"gate/gateway\" confession + explanation
Entered by: Anna Biernacka-Wierzbicka

22:35 Jan 25, 2016
Polish to English translations [PRO]
Religion
Polish term or phrase: spowiedź furtkowa
W sytuacji społecznych uwarunkowań grzechu i zła dyskusja o spowiedzi furtkowej i grzechu pokoleniowym powinna uwzględnić te elementy odpowiedzialności człowieka, które wzmacniają tak samo jego podmiotowość moralną, jak i tworzą struktury zła.
Anna Biernacka-Wierzbicka
Local time: 03:48
the so-called "gate/gateway" confession + explanation
Explanation:
That's how I see it. The Polish term has been in informal use only for a couple of years, so most people may not be familiar with it.
Selected response from:

Darius Saczuk
United States
Local time: 21:48
Grading comment
Dziękuję.
4 KudoZ points were awarded for this answer



Summary of answers provided
2 +1the so-called "gate/gateway" confession + explanation
Darius Saczuk
2closing the gates of Satan's dominion confession
Frank Szmulowicz, Ph. D.
Summary of reference entries provided
Explanation
Darius Saczuk

  

Answers


21 mins   confidence: Answerer confidence 2/5Answerer confidence 2/5 peer agreement (net): +1
the so-called "gate/gateway" confession + explanation


Explanation:
That's how I see it. The Polish term has been in informal use only for a couple of years, so most people may not be familiar with it.

Darius Saczuk
United States
Local time: 21:48
Works in field
Native speaker of: Native in PolishPolish, Native in EnglishEnglish
PRO pts in category: 75
Grading comment
Dziękuję.
Notes to answerer
Asker: Thanks a lot.


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Marzena Dybkowska
5 days
  -> Dziękuję, Marzena.
Login to enter a peer comment (or grade)

5 hrs   confidence: Answerer confidence 2/5Answerer confidence 2/5
closing the gates of Satan's dominion confession


Explanation:
This attempts to capture the essence of the confession based on the sources below. This is a Polish phenomenon without an English equivalent.

ccccccccccc
Istotną kwestią w praktykowaniu tzw. spowiedzi furtkowej jest badanie poprzez bardzo obszerny zestaw pytań, aż na trzech poziomach (penitent, rodzina, przodkowie), czy w przeszłości popełnione grzechy nie są nadal otwartymi „furtkami” dla złego ducha, które należy zamknąć.
http://forum.gazeta.pl/forum/w,244931,157014563,157014563,op...
cccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccccc

Powiedzial dlaczego siedzi wlasnie w danym czlowieku. I bardzo czesto sa to przyczyny grzechow POKOLENIOWYCH !! Stad sie wziela spowiedz furtkowa
https://www.google.com/search?num=100&espv=2&q=" confession...



ccccccccccc

Opiera się na założeniu, że niektóre czyny z życia penitenta, a nawet jego przodków, otwierają „furtki” złemu duchowi. „Spowiedź furtkowa” ma te „furtki” zamkną
http://bog-w-moim-balaganie.blog.onet.pl/tag/spowiedz-furtko...
ccccccccccc

Jak wynika z dostarczonych komisji materiałów, istota tej spowiedzi polega na zamykaniu „furtek” (stąd nazwa „furtkowa”), które grzech (osobisty lub „pokoleniowy”) otwarł przed szatanem, dając mu w ten sposób pewną władzę nad człowiekiem. Cechą charakterystyczną „spowiedzi furtkowej” jest wysoce rozbudowany, aczkolwiek ograniczony do pierwszego przykazania Dekalogu (stąd nie jest to spowiedź generalna) rachunek sumienia oraz modlitwa o uwolnienie, czasem przybierająca formę uroczystego egzorcyzmu.

http://www.fronda.pl/a/co-to-jest-spowiedz-furtkowa-i-czy-je...

Frank Szmulowicz, Ph. D.
United States
Local time: 21:48
Native speaker of: Native in EnglishEnglish, Native in PolishPolish
PRO pts in category: 107
Login to enter a peer comment (or grade)




Reference comments


6 mins peer agreement (net): +1
Reference: Explanation

Reference information:
zy grzech sprowadza szatana? Czy szatan sprowadza grzech? Czy to możliwe aby „Otworzyć się na złego ducha?”, jak „zamknąć się na wpływy złego ducha”? Próba opisania czym jest tzw. "Spowiedź furtkowa".

Nazwa „spowiedź furtkowa”

Jeszcze chyba nikt nie próbował opisywać teologii „Spowiedzi furtkowej”. Określenie jest stosunkowo nowe, spotykamy się z nim od kilku lat. Nie wiadomo mi nic o tym kto wymyślił tę nazwę, nie istnieje też jedna ustalona jej definicja. Nie jest też zjawiskiem jednorodnym. Jest to praktyka religijna rozwijana przez wielu kapłanów i ośrodków duchowych w sposób niezależny, stąd też to co tu powiem jest wynikiem mojej obserwacji i własną próbą wprowadzenia wspólnego mianownika w zjawisko dosyć złożonym, które na dodatek jest bardzo trudne do zbadania. Istnieje przecież tajemnica spowiedzi i to o co konkretny kapłan w jakich okolicznościach pyta konkretną osobę spowiadającą się jest utajnione.

Otwarcie się na wpływy demoniczne i jego zamykanie

Na pewno w nazwie „spowiedź furtkowa” przez słowo „furtka” rozumiemy „otwarcie”. Jakby „punkt otwarcia się” na grzech, a zarazem otwarcia się na szatana, który jak powtarzamy w formule chrzcielnej odpowiadając na pytanie kapłana, „jest głównym sprawcą grzechu”. Istnieje zatem związek grzechu z szatanem jak i szatana z grzechem. Grzech przywołuje szatana, o czym mówi nam 1 List św Jana 3,8 „Kto grzeszy, jest dzieckiem diabła, ponieważ diabeł trwa w grzechu od początku. Syn Boży objawił się po to, aby zniszczyć dzieła diabła.” Te słowa Apostoła mówią nam, że grzech, mówiąc obrazowo „otwiera w nas furtkę” którą usiłuje wykorzystać szatan abyśmy stale mieli z nim związek. Nauka katolicka głosi, że jeżeli przystąpimy do spowiedzi, szczerze wyznając swoje grzechy wówczas Jezus Syn Boży zniszczy dzieło diabła. Praktycznie ustanie diabelskie kuszenie, dręczenie, duchowe konsekwencje grzechu, a niekiedy też konsekwencje fizyczne w postaci choroby ciała. Szukanie dobrej spowiedzi jest w pewnym sensie „szukaniem cudu” ponieważ naprawdę cudowne bywają skutki dobrej spowiedzi, poprzedzonej dokładnym rachunkiem sumienia.

„Spowiedź furtkowa”, czy „Spowiedź dokładna” ?

Możemy, moim zdaniem, spokojnie pomijać określenie „spowiedź furtkowa” a w zamian stosować określenie „spowiedź dokładna”. Nasz problem często polega na tym, że spowiadamy się niedokładnie. Ta niedokładność ma źródło między innymi w pośpiechu. Tymczasem kapłani stosujący „spowiedź furtkową” poświęcają na nią więcej czasu, ci których znam minimum godzinę dla jednej osoby, podczas gdy statystycznie „zwyczajnie” ten czas jest o wiele krótszy, w piętnaście minut podczas Mszy Św. Kapłan spowiada długą kolejkę osób. Nasz problem polega też na niewygodnych okoliczności spowiedzi. Spowiedź furtkowa odbywa się najczęściej w rozmównicy lub kancelarii. Spowiadamy się podejmując rozmowę w warunkach umożliwiających głębsze otwarcie się. Nie każdy woli długie klęczenie i brak wzrokowego kontaktu z kapłanem.

Rachunek sumienia „spowiedzi furtkowej”

Szczególną cechą tej spowiedzi jest, że penitent przygotowuje się do niej dosyć długo, nieraz w towarzystwie osoby świeckiej lub zakonnicy, lecz najczęściej samego spowiednika, poprzez rozbudowany rachunek sumienia. Człowiek nie robi sam rachunku sumienia, lecz stanowi on nieraz nawet kilka spotkań z osobą pomagającą go zrobić.

- Szczególną rolę w takiej spowiedzi pełnią pytania z zakresu pierwszego przykazania, oraz sytuacji rodzinnej. Sytuacji emocjonalnej np. padają pytania o przebaczenie winowajcom, o relacje z rodzicami.

- Taka spowiedź nie jest jedynie wyznaniem grzechów, ale zawiera też możliwość wyjaśnienia tych punktów rachunku sumienia, które są zaskakujące dla osoby spowiadającej się. Penitent i spowiednik spokojnie i z uwagą szukają tych momentów w życiu człowieka, kiedy mogło nastąpić otwarcie się na złego ducha. Z reguły, po wyjaśnieniu grzechy te spisywane są przez osobę spowiadającą się na kartce, aby nie zapomnieć przy ich wyznawaniu. Po spowiedzi oczywiście zapis ten jest niszczony.

- Następuje tak jak w każdej spowiedzi „żal za grzechy”, „postanowienie poprawy”, „odpuszczenie grzechów”, oraz „nauka”, która z reguły również trwa dłużej niż przy „zwykłej” spowiedzi i ma swoją specyfikę, zależnie od materii grzechów.

Niekiedy, choć nie zawsze, rozbudowane w formie bywa błogosławieństwo udzielane po spowiedzi. Czasem jest to według zatwierdzanych przez Kościół „modlitw o uwolnienie”, a czasami przez spontaniczną modlitwę kapłana. Częstym motywem jest nałożenie rąk na głowę penitenta. To naprawdę zależy od kapłana w jaki sposób się pomodli. Niekiedy też po indywidualnych spowiedziach następuje tzw. Msza Święta o uzdrowienie i uwolnienie, która także jest po prostu zwykłą Mszą Świętą, tylko odprawianą w szczególnej intencji, często z rozbudowaną modlitwą wiernych, czy Adoracją Najświętszego Sakramentu. Wszystko to określają normy liturgiczne.

Przykład:

Przypuśćmy że do spowiednika zgłasza się kobieta, która cierpi na lęki i ma trudności w modlitwie. Odpowiada twierdząco na pytanie „czy czytasz horoskopy”, „czy postawiono ci kiedyś profesjonalny horoskop”, „czy nosisz znak zodiaku jako symbol”, „czy propagujesz horoskopy”. Kobieta komentuje, że od lat sama stawia innym horoskopy, stale na łańcuszku nosi swój znak zodiaku, a od pytania o znak zodiaku często rozpoczyna rozmowę z nowo poznaną osobą. Uważa to za rzecz normalną, ponieważ tak robi też jej matka, która ją tak wychowała, również próbując to łączyć z katolicyzmem. Kobieta mocnym zdziwieniem reaguje na słowa kapłana, który jako pierwszy mówi jej, że horoskopy wymienione są w Katechizmie jako przejaw grzechu przeciwko pierwszemu przykazaniu i że najprawdopodobniej to stanowi w jej życiu „furtkę” dla złego ducha. Kapłan objaśnia, że trudno się nie lękać jeżeli człowiek uzależnia swoje życie od horoskopów, jeżeli się wierzy w przepowiednie, niekiedy groźne w treści. Problemy w modlitwie mogą wynikać z faktu, że osobie wierzącej w horoskopy trudno jest wierzyć w sens modlitwy. Aby dobrze się modlić trzeba bezwarunkowo zaufać Panu Bogu. Jak się nie wierzy że Bóg może wysłuchać próśb i zmieniać losy ludzkie, a wierzy się bardziej w przepowiednie, występują kłopoty w modlitwie. Ponadto pojawia się kuszenie demoniczne na skutek złych czynów. Kapłan uświadamia tej kobiecie, że propagując horoskopy wciąga też inne osoby w błąd, przez co powiększa swoją winę. Kobieta otrzymuje naukę, że ma zerwać z tym procederem, obiecać że zadośćuczyni Bogu i bliźniemu (ma spróbować nawrócić tych których wprowadziła w błąd). Kobieta obiecuje poprawę i zadośćuczynienie, otrzymuje pokutę i błogosławieństwo.

Następuje przez to „zamknięcie furtki”, zlikwidowanie przyczyny otwarcia na złego ducha. Bez pogłębionego rachunku sumienia i „dokładnej spowiedzi” ta kobieta mimo iż spowiadała się „zwyczajnie” nie miała by świadomości że coś robi złego. Mogłaby nawet podlegać egzorcyzmom, lecz duchy ciągle by wracały za sprawą jej grzechu jakby przez furtkę.

Spowiedź jest największym egzorcyzmem

Ojciec Gabriel Amorth, znany egzorcysta, wielokrotnie wspominał, że „spowiedź jest największym egzorcyzmem”. Po dobrej spowiedzi z reguły ludzie doznają ogromnej ulgi i już nie mają potrzeby szukania pomocy u kapłana egzorcysty, ponieważ ich wyzwolenie nastąpiło po tak prostym akcie jak spowiedź. Problem ich długiego zniewolenia i cierpienia tkwił w niedokładnym rachunku sumienia, przez co przez lata nie zauważano przez co następuje otwarcie się na grzech. Nawiasem mówiąc to właśnie spowiedzią „normalną” powinno się nazywać spowiedź „furtkową” („dokładną”), a nieco „nienormalny” jest fakt, że wielu poświęca spowiedzi jedynie parę minut raz w roku w okresie wielkanocnym. Tak zwane „spowiedzi pierwszopiątkowe” również często wykonujemy w pośpiechu. Nienormalna jest też sytuacja że niejednokrotnie ludziom nie mówi się, że mogą chcieć nawiązywać głębsze relacje z kapłanem w celu dłuższej, dokładniejszej spowiedzi przynajmniej raz na jakiś czas.


    Reference: http://www.jp2w.pl/pl/37921/122599/Demony_a_Spowiedz_furtkow...
Darius Saczuk
United States
Works in field
Native speaker of: Native in PolishPolish, Native in EnglishEnglish
PRO pts in category: 75

Peer comments on this reference comment (and responses from the reference poster)
agree  Marzena Dybkowska
5 days
  -> Thanks, Marzena.
Login to enter a peer comment (or grade)



Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search