PROZ.COM COVID-19 RESOURCE CENTER
Access Covid-19 jobs, answer relevant terminology questions, read industry news and more.

Zleceniobiorca oświadcza, że jest Administratorem danych Zleceniobiorcy

04:19 Jan 20, 2019
Polish to English translations [PRO]
Law/Patents - Law: Contract(s)
Polish term or phrase: Zleceniobiorca oświadcza, że jest Administratorem danych Zleceniobiorcy
Proszę o pomoc w przetłumaczeniu fragmentu umowy: "Zleceniobiorca oświadcza, że jest Administratorem danych Zleceniobiorcy"
Martyna


Summary of answers provided
3The Contractor declares that it is the Controller of its (personal) data
Frank Szmulowicz, Ph. D.


Discussion entries: 1

  

Answers


7 hrs   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
The Contractor declares that it is the Controller of its (personal) data


Explanation:
§ 1 Declarations of the Parties
1. The Contractor declares that it is the personal data controller with regard to the
personal data - which are entrusted to AMP - of persons employed by it
https://poland.arcelormittal.com/fileadmin/Content/user_uplo...

--------------------------------------------------
Note added at 7 hrs (2019-01-20 11:58:24 GMT)
--------------------------------------------------

ccccccccc
data controller administrator danych
Stanislaw Czech, MCIL
https://www.proz.com/personal-glossaries/entry/15274201-data...
ccccccccccccccccccccccccccc

Administrator danych (AD) – termin prawniczy, który w prawie polskim został zdefiniowany w ustawie z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych. W praktyce często stosowane jest określenie administrator danych osobowych (ADO). Wg tej ustawy oznaczał organ, jednostkę organizacyjną, podmiot lub osobę decydującą (samodzielnie) o celach i środkach przetwarzania danych osobowych (art. 7 pkt 4). Był to to podmiot praw i obowiązków, który sprawował władztwo nad przetwarzaniem danych osobowych przez zaciąganie zobowiązań i rozporządzanie prawami. Nie miał przy tym znaczenia fakt, czy podmiot ten był w posiadaniu przetwarzanych danych lub sam je przetwarza.

Administratorem danych mogły być zarówno podmioty publiczne, jak i prywatne. W przypadku podmiotów publicznych (organów państwowych, samorządu terytorialnego oraz państwowych i samorządowych jednostek organizacyjnych - art. 3 ust. 2 ustawy) często występowała trudność z ustaleniem, kto jest administratorem zbioru danych osobowych. Podmioty te działały na podstawie przepisów ustawowych lub przepisów wykonawczych, w których określone były środki i cele przetwarzania danych. Samodzielnie więc rzadko mogły podejmować w tym zakresie decyzje. Możliwe było wskazanie w ustawie podmiotu, który będzie administratorem danych (tak np. w ustawie z dnia 24 maja 2000 r. o Krajowym Rejestrze Karnym). Administratorem danych był zawsze organ administracji publicznej, a nie urząd go obsługujący, pracownik lub komórka organizacyjna urzędu, np. prezydent miasta, a nie urząd miasta czy wydział architektury.

Podmioty prywatne to: podmioty niepubliczne realizujące zadania publiczne, osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, jeżeli przetwarzały dane w związku z działalnością zarobkową, zawodową lub dla realizacji celów statutowych (art. 3 ust. 2 ustawy). W praktyce były to np. banki, hurtownie, sklepy, stowarzyszenia. Ważne było, że w takim przypadku administratorem jest właśnie ten podmiot, a nie osoba lub osoby kierujące podmiotem (np. dyrektor, zarząd spółki) lub też pracownik wyznaczony do realizacji czynności związanych z ochroną danych osobowych. Ponadto należało wskazać, że w przypadkach, gdy dane były przetwarzane w jednym z oddziałów, np. spółki, to administratorem danych była sama spółka[1].

W przypadku danych pracowników administratorem danych w stosunku do zbioru zawierającego ich dane osobowe był pracodawca.

Osoba fizyczna była administratorem danych tylko w sytuacji, gdy przetwarzała dane osobowe na własny rachunek i to tylko w sytuacji przetwarzania związanego z działalnością zarobkową lub zawodową, np. w sytuacji realizowania umowy o dzieło. Osoba fizyczna nie była administratorem w sytuacji przetwarzania danych wyłącznie w celach osobistych lub domowych, ponieważ przepisy wyłączały stosowanie ustawy w takiej sytuacji (art. 3a pkt 1).

Administratorem danych osobowych nie był również podmiot, któremu zostało powierzone przetwarzania danych osobowych (np. nie był nim agent ubezpieczeniowy, który gromadzi dane dla towarzystwa ubezpieczeniowego).

https://pl.wikipedia.org/wiki/Administrator_danych_osobowych

Frank Szmulowicz, Ph. D.
United States
Local time: 15:59
Native speaker of: Native in EnglishEnglish, Native in PolishPolish
PRO pts in category: 458
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search