ProZ.com Freelancer Success Summit

Join ProZ.com/TV for a FREE online event April 7-9th! Empowering Freelance Translators & Interpreters to achieve their business objectives and reach their full potential 30+ hours of content, Live Q&A, Virtual Powwows, Access to Free Training, giveaways & more. Join 1,000's of linguists from around the globe at the ProZ.com/TV Freelancer Success Summit

Click for Full Participation
PROZ.COM COVID-19 RESOURCE CENTER
Access Covid-19 jobs, answer relevant terminology questions, read industry news and more.

drivers’ hours rules

Albanian translation: regjimi i orëve në timon/në drejtim të automjetit

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:drivers’ hours rules
Albanian translation:regjimi i orëve në timon/në drejtim të automjetit
Entered by: Sherefedin MUSTAFA

11:09 Nov 1, 2008
English to Albanian translations [PRO]
Transport / Transportation / Shipping
English term or phrase: drivers’ hours rules
Ju falenderoj paraprakisht.
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 19:45
regjimi i orëve në timon/në drejtim të automjetit
Explanation:
Sherefedin, ja të shohim nëse arrijmë aty ku duhet me këtë arsyetim: Në firmat Trans-Spedicion në Shqipëri, bëhet fjalë për atë që firmat e quajnë "regjimin e orëve në timon". Në anglisht me fjalë të varfra është time-sheets të shoferëve. Këto tabela ata i mbushin dhe ua dorëzojnë firmave kur kthehen sërish në destinacion. Këto tabela një të detyrueshme jo vetëm për arsye borderoje, fiskale, etj etj, por edhe për kërkesa ndërkombëtare, siç thua edhe ti. Policitë Rrugore dhe Tatimor të vendeve të ndryshme kanë të drejtë të kërkojnë, ndër dokumente të tjera mbi mallin, origjinën, destinacionin, etj tj) edhe këtë dokument.

Shpresoj të të vijë në ndihmë :))
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 20:45
Grading comment
Rrofsh!
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4 +2regjimi i orëve në timon/në drejtim të automjetit
Fabiana Papastefani-Pezzoni


Discussion entries: 2

  

Answers


24 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
regjimi i orëve në timon/në drejtim të automjetit


Explanation:
Sherefedin, ja të shohim nëse arrijmë aty ku duhet me këtë arsyetim: Në firmat Trans-Spedicion në Shqipëri, bëhet fjalë për atë që firmat e quajnë "regjimin e orëve në timon". Në anglisht me fjalë të varfra është time-sheets të shoferëve. Këto tabela ata i mbushin dhe ua dorëzojnë firmave kur kthehen sërish në destinacion. Këto tabela një të detyrueshme jo vetëm për arsye borderoje, fiskale, etj etj, por edhe për kërkesa ndërkombëtare, siç thua edhe ti. Policitë Rrugore dhe Tatimor të vendeve të ndryshme kanë të drejtë të kërkojnë, ndër dokumente të tjera mbi mallin, origjinën, destinacionin, etj tj) edhe këtë dokument.

Shpresoj të të vijë në ndihmë :))

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 20:45
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 12
Grading comment
Rrofsh!

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Ahmet Murati: Po e miratoj këtë se është kohëzgjatja, hspejtësia në kohë zë caktuara, vendndalesat etj.
2 hrs
  -> Faleminderit :)

agree  Elvana Moore
23 hrs
  -> Falemnderit, goca :)
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search