Pocket Issuers limits

Albanian translation: kufizimet e të ardhurave për emetuesit e sigurimeve financiare

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Pocket Issuers limits
Albanian translation:kufizimet e të ardhurave për emetuesit e sigurimeve financiare
Entered by: Juliana Cullafiq

11:33 Dec 7, 2007
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Telecom(munications) / finance
English term or phrase: Pocket Issuers limits
Stringu është:
Pocket limits should not be grater than Pocket Issuers limits.

Pocket unë e kam përkthyer me kuptimin kryesor të fjalës d.mth. Xhep por kam frikë se ka kuptimin dhe E ardhura ose Të ardhurat (në shumës) sepse përkthimi ka të bëjë me biznesin. Bëhet fjalë për përkthimin e një aplikimi administrativ.
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 02:17
kufizimet e të ardhurave për emetuesit e sigurimeve financiare
Explanation:
Fillimishte dua te te tregoj se nese ke te besh me operacine financiare Issuer ka kuptimin e nje entiteti legal i cili i zhvillon, regjistron dhe i shet sigurimet, me qellim te financimit te operacioneve te tij. Keto mund te jene aksionet, bonet etj, andaj baze te kesaj une mendoj se ka kete kuptimin e mesiperm dhe fatekeqsishte nuk kemi nje fjale adekuate per te.
Selected response from:

ksela2000
Albania
Local time: 02:17
Grading comment
Thank you
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4kufizimet e të ardhurave për emetuesit e sigurimeve financiare
ksela2000


  

Answers


25 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
pocket issuers limits
kufizimet e të ardhurave për emetuesit e sigurimeve financiare


Explanation:
Fillimishte dua te te tregoj se nese ke te besh me operacine financiare Issuer ka kuptimin e nje entiteti legal i cili i zhvillon, regjistron dhe i shet sigurimet, me qellim te financimit te operacioneve te tij. Keto mund te jene aksionet, bonet etj, andaj baze te kesaj une mendoj se ka kete kuptimin e mesiperm dhe fatekeqsishte nuk kemi nje fjale adekuate per te.

ksela2000
Albania
Local time: 02:17
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Thank you
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search