rudder

Albanian translation: timon

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:rudder
Albanian translation:timon
Entered by: Elvana Moore

09:47 Feb 7, 2013
English to Albanian translations [PRO]
Sports / Fitness / Recreation / sailing
English term or phrase: rudder
A rudder is a device used to steer a ship, boat, submarine, hovercraft, aircraft, or other conveyance that moves through a medium (generally air or water).
Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 01:14
timon
Explanation:
Elvana, në Fjalorin pamor trigjuhësh si për anijet ashtu dhe për avionët ky term ishte përkthyer kështu.

--------------------------------------------------
Note added at 22 mins (2013-02-07 10:09:27 GMT)
--------------------------------------------------

Në këtë rast të duhet me doemos një përcaktor :). Në faqen 898 të këtij fjalori e ka përkthyer "rudder" si "timon të drejtimit" (për avion) në italisht (po aty) është "timone di direzione".
Selected response from:

Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 02:14
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
3 +2timon
Juliana Cullafiq


  

Answers


8 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5 peer agreement (net): +2
timon


Explanation:
Elvana, në Fjalorin pamor trigjuhësh si për anijet ashtu dhe për avionët ky term ishte përkthyer kështu.

--------------------------------------------------
Note added at 22 mins (2013-02-07 10:09:27 GMT)
--------------------------------------------------

Në këtë rast të duhet me doemos një përcaktor :). Në faqen 898 të këtij fjalori e ka përkthyer "rudder" si "timon të drejtimit" (për avion) në italisht (po aty) është "timone di direzione".

Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 02:14
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8
Notes to answerer
Asker: Faleminderit për sugjerimin Juliana. Arsyeja pse e vura këtë term për sugjerime nga kolegët është se në të njëjtën fjali kam fjalën wheel dhe rudder. Edhe pse fjalorët (të sportit, të përgjitshëm, etc.) e kanë përcaktuar si timon, nuk është e saktë.


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Αlban SHPΑTΑ
15 mins
  -> Faleminderit

agree  Klementina Shahini
19 mins
  -> Faleminderit
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search