autogenic training

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
17:56 Dec 13, 2019
English to Albanian translations [PRO]
Medical - Psychology
Additional field(s): Medical: Health Care, Medical (general)
English term or phrase: autogenic training
Definition from Oxford dictionary:
A form of relaxation therapy involving autosuggestion.

Example sentence(s):
 • Autogenic training teaches your body to respond to your commands. Be Brain Fit
 • Autogenic training is often utilized in sport psychology, in particular, but can offer benefit to people experiencing a wide range of concerns. GoodTherapy
 • Just as with other forms of relaxation training, autogenic training may help you to feel calm and relaxed in social and performance situations. verywellmind
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question will remain open until an answer receives the required level of agreement from peers. Submission is still possible.


Summary of translations provided
5 +1trajnim autogjen
Juliana Cullafiq
4stërvitje vetërilindëse
Mirela Lluka


  

Translations offered


1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
trajnim autogjen


Definition from own experience or research:
Një formë e terapisë qetësuese që përfshin autosugjestionin.

Example sentence(s):
 • Teknika të tilla si induksioni hipnotik, relaksimi progresiv, trajnimi autogjen, meditimi dhe të tjerë janë të afta të provokojnë përvojat subjektive dhe fiziologjike që karakterizojnë gjendjet e ndryshuara të vetëdijes. - Universiteti Evropian i Tiranës  
 • Masat e tilla parandaluese përfshijnë: ushtrime relaksimi (relaksim i muskujve sipas Jacobson), trajnimi autogjen apo trajnimi i komunikimit. - www.familjadheshendeti.com  
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 20:03
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Erta Zykaj
34 days
  -> Faleminderit Erta :)
Login to enter a peer comment (or grade)

130 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
stërvitje vetërilindëse


Definition from own experience or research:
Stërvitja vetërilindëse është një mënyrë shkarkimi e tensionit mendor e trupor që bazohet në një bashkësi udhëzimesh/instruksionesh që zbaton mendja e vetë subjektit pa asnjë përpjekje fizike nga ana e tij. Teknika bazohet në edukimin/stërvitjen e subjektit të arrijë ti përjetojë këto udhëzime.

Example sentence(s):
 • Është e pavërtetë shprehja se Stërvitja Vetërilindëse është një teknikë e bazuar në viualizime krijuese. Në fakt është një teknikë që përqëndrohet rreth një bashkësie instruksionesh të pazëshme që i jepen pjesëve të ndryshme të trupit ndërkohë që i stërvituri vëren pa bërë asnjë përpjekje ndryshimet në mënyrën sesi e ndjen veten. - Wikipedia  
Mirela Lluka
Greece
Local time: 21:03
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search