Desk Review

Albanian translation: shqyrtim dokumentar

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Desk Review
Albanian translation:shqyrtim dokumentar
Entered by: Blerina

10:53 Mar 5, 2018
English to Albanian translations [PRO]
Printing & Publishing
English term or phrase: Desk Review
Pjesë metodologjike në hulumtim
"Desk Review"
Blerina
Macedonia (FYROM)
Local time: 20:52
shqyrtim dokumentar
Explanation:
"Dokumentar" do të thotë "i/e dokumenteve".
"Review" do të thotë "shqyrtim" dhe jo "rishqyrtim".

Në metodat e hulumtimit, qofshin sasiore apo cilësore, termi "desk review" ka hyrë në shqipe si "shqyrtim dokumentar" dhe jo "dokumentues".
"Dokumentues" do të thotë "që dokumenton". Mirëpo shqyrtimi nuk mund të dokumentojë: studiuesi dokumenton.

Referencat e besueshme për këtë term janë të bollshme. Unë po sugjeroj vetëm një referencë.


http://publications.iom.int/system/files/pdf/social_inclusio...


PS: Nga ç'po shoh në historikun e pyetjeve tuaja, duket se ju (sikurse edhe nja "kolegë" të tjerë), pasi merrni një përgjigje, nuk jepni kurrfarë vlerësimi apo reagimi, qoftë edhe negativ. Unë besoj se si unë, ashtu edhe kolegët e tjerë, nuk kanë kohë të tepërt që nuk kanë ku e harxhojnë dhe rrinë duke dhënë sqarime. Minimumi që pritet prej atyre që bëjnë pyetje është të paktën ta mbyllin pyetjen dhe jo ta lënë hapur për vite të tëra apo të mos japin kurrfarë reagimi lidhur me sugjerimet që japin kolegët.
Sa për qartësim, unë sugjerimin tim këtu e dhashë jo për pikë "Kudoz" (sepse, duke parë historikun e pyetjeve që keni parashtruar, nuk besoj se unë apo ndonjë koleg tjetër do të marrë prej jush ndonjë pikë), por thjesht për të të ndihmuar.

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2018-03-05 12:18:16 GMT)
--------------------------------------------------

(sikurse edhe disa "kolegë" të tjerë")*

--------------------------------------------------
Note added at 3 hrs (2018-03-05 13:57:25 GMT)
--------------------------------------------------

DOKUMENTAR mb. libr.
1. Që paraqitet si dokument, që ka karakterin e një dokumenti; që mbështetet në dokumente a që vërtetohet me dokumente; që u përket dokumenteve, i dokumenteve. Të dhëna (prova) dokumentare. Material dokumentar. Vërtetësi dokumentare. Kontroll dokumentar.
Selected response from:

MSc Jonis Buzi
Albania
Local time: 20:52
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5Raport Rivleresimi
Xhilda Dervishi
5shqyrtim dokumentar
MSc Jonis Buzi
5rishikim/rishqyrtim dokumentues
Juliana Cullafiq


Discussion entries: 2

  

Answers


15 mins   confidence: Answerer confidence 5/5
desk review
rishikim/rishqyrtim dokumentues


Explanation:
Ne Financë "review" përkthehet dhe "revizionim". "desk" përkthehet "dokumentues". Marrë nga fjalori i termave të biznesit dhe financës nga Luan Kaceli.

Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 20:52
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5
desk review
shqyrtim dokumentar


Explanation:
"Dokumentar" do të thotë "i/e dokumenteve".
"Review" do të thotë "shqyrtim" dhe jo "rishqyrtim".

Në metodat e hulumtimit, qofshin sasiore apo cilësore, termi "desk review" ka hyrë në shqipe si "shqyrtim dokumentar" dhe jo "dokumentues".
"Dokumentues" do të thotë "që dokumenton". Mirëpo shqyrtimi nuk mund të dokumentojë: studiuesi dokumenton.

Referencat e besueshme për këtë term janë të bollshme. Unë po sugjeroj vetëm një referencë.


http://publications.iom.int/system/files/pdf/social_inclusio...


PS: Nga ç'po shoh në historikun e pyetjeve tuaja, duket se ju (sikurse edhe nja "kolegë" të tjerë), pasi merrni një përgjigje, nuk jepni kurrfarë vlerësimi apo reagimi, qoftë edhe negativ. Unë besoj se si unë, ashtu edhe kolegët e tjerë, nuk kanë kohë të tepërt që nuk kanë ku e harxhojnë dhe rrinë duke dhënë sqarime. Minimumi që pritet prej atyre që bëjnë pyetje është të paktën ta mbyllin pyetjen dhe jo ta lënë hapur për vite të tëra apo të mos japin kurrfarë reagimi lidhur me sugjerimet që japin kolegët.
Sa për qartësim, unë sugjerimin tim këtu e dhashë jo për pikë "Kudoz" (sepse, duke parë historikun e pyetjeve që keni parashtruar, nuk besoj se unë apo ndonjë koleg tjetër do të marrë prej jush ndonjë pikë), por thjesht për të të ndihmuar.

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2018-03-05 12:18:16 GMT)
--------------------------------------------------

(sikurse edhe disa "kolegë" të tjerë")*

--------------------------------------------------
Note added at 3 hrs (2018-03-05 13:57:25 GMT)
--------------------------------------------------

DOKUMENTAR mb. libr.
1. Që paraqitet si dokument, që ka karakterin e një dokumenti; që mbështetet në dokumente a që vërtetohet me dokumente; që u përket dokumenteve, i dokumenteve. Të dhëna (prova) dokumentare. Material dokumentar. Vërtetësi dokumentare. Kontroll dokumentar.

MSc Jonis Buzi
Albania
Local time: 20:52
Native speaker of: Albanian
PRO pts in category: 4
Notes to answerer
Asker: E pranoj vërejtjen dhe kërkoj ndjesë :). Nuk është që kam parashtruar dhe aq shumë pyetje për të nxjerrë një përfundim të këtillë, por megjithatë siç thash e pranoj vërejtjen.

Login to enter a peer comment (or grade)

8 days   confidence: Answerer confidence 5/5
desk review
Raport Rivleresimi


Explanation:
Nese do ta perifrazonim "desk review" ka kuptimin e rivleresimit/shqyrtimit te nje hulumtimi/kerkimi te te dhenave te kryera ose mbledhura me pare ne teren. Dmth eshte procesi i dyte, pasi jane grumbulluar te dhenat, tani rishqyrtohen nga "zyra " - (desk).

Example sentence(s):
  • The purpose of this desk review was to assess the achievements of the United Nations Population Fund.

    Reference: http://file:///D:/Downloads/Bhutan%20CPE%20of%205th%20CP(200...
Xhilda Dervishi
Albania
Local time: 20:52
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search