degreaser

Albanian translation: çlyrësues

19:18 Dec 2, 2015
English to Albanian translations [PRO]
Other
English term or phrase: degreaser
Chemical product for the removal of fatty acids from an object.
ΕRѴӀЅ ОЅНΑϜӀ
Albania
Local time: 22:30
Albanian translation:çlyrësues
Explanation:
...
Selected response from:

Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 22:30
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4 +2sgrasator
Αlban SHPΑTΑ
5 +1çlyrësues
FLONJA
2 +3çlyrësues
Sherefedin MUSTAFA
4 +1heqës i yndyrës/mënjanues i yndyrës
Parid Plaku


  

Answers


3 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
heqës i yndyrës/mënjanues i yndyrës


Explanation:
heqës i yndyrës/mënjanues i yndyrës


    Reference: http://www.slideshare.net/exhitah/hidrokarburet-e-halogjenua...
    https://www.dictionaries24.com/english,albanian,degreaser
Parid Plaku
Local time: 22:30
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Klementina Shahini
3 mins
Login to enter a peer comment (or grade)

20 mins   confidence: Answerer confidence 2/5Answerer confidence 2/5 peer agreement (net): +3
çlyrësues


Explanation:
...

Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 22:30
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in MacedonianMacedonian
PRO pts in category: 8
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Ledja: Sikurse dhe ekziston në fjalorin e shqipes që para viteve 80: "ÇLYRËSUES m. sh Lëndë kimike e veçantë, që përdoret për t'i hequr lyrën diçkaje, lloj pastruesi për heqjen e lyrës."
1 hr
  -> Faleminderit Ledja.

agree  Gentiana Kasemi
6 hrs
  -> Faleminderit Genta.

agree  Rudina Goxharaj
5 days
  -> Faleminderit Rudina.
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
çlyrësues


Explanation:
Sipas Fjalorit të Gjuhës së Sotme Shqipe

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2015-12-02 21:16:23 GMT)
--------------------------------------------------

Nëse duhet një fjalë e vetme është kjo, nëse duhet shpjeguar me më shumë fjalë mund të thuhet 'heqës yndyre/vajrash'

FLONJA
Local time: 22:30
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Rudina Goxharaj: Bindës... me shqip se sgrasatori, i cili mbase është edhe më i përdorur.
5 days
Login to enter a peer comment (or grade)

10 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
sgrasator


Explanation:
Ta themi hapur fare, kështu quhet në Shqipëri kudo që të shkosh dhe nuk të kupton njeri nqs e kërkon me emër tjetër.

https://www.megateksa.com/al/sq/products/5990651
http://www.living.al/shtepia/dekorime-sipas-dhomes/tualeti/4...
http://www.dppm.gov.al/previewdoc.php?file_id=476

Αlban SHPΑTΑ
United States
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 11
1 corroborated select project
in this pair and field What is ProZ.com Project History(SM)?

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Fjalorët e terminologjitë teknike e përdorin "sgrasator", edhe pse tingëllon shumë italisht. I pash edhe unë termat e mësipërm, dhe ndoshta ky rast edhe mund të përputhet me "çlyrësues", por në mekanikë shpesh kemi të bëjmë me graso të vërtetë/të ngjashme
15 hrs
  -> Faleminderit!

agree  Bledar Kurti, M.Sc.
2 days 2 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search