responsive feeding

Albanian translation: të ushqyerit ndërveprues, bazuar në reagimin e fëmijës

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:responsive feeding
Albanian translation:të ushqyerit ndërveprues, bazuar në reagimin e fëmijës

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
15:46 Jun 9, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Social Sciences - Nutrition
Additional field(s): Social Science, Sociology, Ethics, etc.
English term or phrase: responsive feeding
Definition from World Health Organization:
Feeding young infants requires active care and stimulation, where the caregiver is responsive to the child clues for hunger and also encourages the child to eat. This is also referred to as active or responsive feeding.

Example sentence(s):
  • Premature infants need their mothers’ sensitive and responsive feeding behavior to regulate their feeding, to feed adaptively and to engage their mothers. allacademic.com
  • Also very importantly, responsive feeding, maternal encouragement to eat and other psychosocial aspects of care during feeding likely to be important for ensuring adequate food and nutrient intake of the child. unicef.org
  • The complementary feeding phase is a fun learning time for infants. Listening to their baby’s messages is all parents need to do to develop a responsive feeding relationship. INFACT Canada
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

të ushqyerit ndërveprues, bazuar në reagimin e fëmijës
Definition:
Ky term në shqip nuk është fort i përdorur dhe i zhvilluar. Këtë term e ka futur për herë të parë UNICEF-i dhe më pas organizata të tjera, së paku në dokumentet që kam parë unë.

Artikuj të tjerë e përdorin me perifrazim, si për shembull: ushqim sipas nevoja të fëmijës, të ushqyerit sipas reagimit/nevojave të fëmijës, ushqim i ndjeshëm ndaj nevojave të fëmijës, duke ndjekur reagimin dhe preferencat e fëmijës, etj.

Shihni këtë dokument: Ky është shumë shpjegues, shumë ndihmës për të kuptuat edhe teknikat e këtij këndvështrimi. Është shumë informues për të gjithë.

http://www.globalhealth.org/conference_2008/presentations/b4...
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2të ushqyerit ndërveprues, bazuar në reagimin e fëmijës
Fabiana Papastefani-Pezzoni
4 -2Përgjegjësia e të ushqyerit të fëmijës, Ushqyerja e përgjegjshme e fëmijës
Klementina Shahini


Discussion entries: 1

  

Translations offered


6 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
të ushqyerit ndërveprues, bazuar në reagimin e fëmijës


Definition from own experience or research:
Ky term në shqip nuk është fort i përdorur dhe i zhvilluar. Këtë term e ka futur për herë të parë UNICEF-i dhe më pas organizata të tjera, së paku në dokumentet që kam parë unë.

Artikuj të tjerë e përdorin me perifrazim, si për shembull: ushqim sipas nevoja të fëmijës, të ushqyerit sipas reagimit/nevojave të fëmijës, ushqim i ndjeshëm ndaj nevojave të fëmijës, duke ndjekur reagimin dhe preferencat e fëmijës, etj.

Shihni këtë dokument: Ky është shumë shpjegues, shumë ndihmës për të kuptuat edhe teknikat e këtij këndvështrimi. Është shumë informues për të gjithë.

http://www.globalhealth.org/conference_2008/presentations/b4...

Example sentence(s):
  • Nënat, përveç kujdesit që duhet t'i kushtojnë gjumit dhe banjave të fëmijëve të tyre, ato duhet edhe të krijojnë një marrëdhënie të qetë dhe të këndshme me fëmijën edhe për sa i përket ushqimit të tyre. Duke ndjekur përvojat më të mira, por edhe nevojat, oraret dhe preferencat e fëmijës krijohet një mënyrë e këndshme ndërvepruese e të ushqyerit, ku fëmijës i paraqitet një larmi ushqimesh, duke respektuar ritmet e tij, oraret por edhe dëshirën e tij për të provuar vetë me lugën e vet. Fëmija ndërvepron, njeh, përdor jo vetëm ushqime të ndryshme, aq thelbësore për rritjen e tij, por edhe pjatën, lugën, gotën. - Pietra Gianfilippo: Foshnja juaj, ushqim  
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 10:15
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Monika Coulson: Pikërisht!
3 days 18 mins
  -> Faleminderit, Monika

Yes  Ledja
94 days
  -> Falemnderit, Ledja :)
Login to enter a peer comment (or grade)

7 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): -2
Përgjegjësia e të ushqyerit të fëmijës, Ushqyerja e përgjegjshme e fëmijës


Definition from own experience or research:
Përgjegjësia e të ushqyerit të fëmijës është ajo mënyrë e bashkëveprimit midis nënës dhe fëmijës që përfshin ndihmën e nënës për të ushqyer fëmijën i cili nuk është në gjendje të ushqehet vetë, komunikimin e nënës me fëmijën, këmbënguljen dhe nxitjen e saj jo vetëm për ta ushqyer por edhe për të imponuar zakone positive me dashuri,ndjeshmëri, inkurajim pa ushtruar asnje lloj force.

Example sentence(s):
  • Cfare tjeter do te kemi parasysh per te vleresuar zhvillimin e femijes si dhe shendetin e tij te mire. Ne si mjeke e si prinder e gjykojme zhvillimin e femijes nga pesha e gjatesia qe ai ka ne moshe te caktuar, nga perpjestimi i drejte ne mes te pjeseve te ndryshme te trupit, nga madhesia e rrethit te kokes, te gjoksit, te barkut, nga dalja e dhembeve. Keto te dhena na japin mundesine te gjykojme mbi zhvillimin fizik, mbi zhvillimin e trupit te femijes sipas moshes se tij. Por njekohesisht nuk do te mjaftohemi me te dhenat mbi zhvillimin fizik te femijes. Krahas ketyre ne do te shikojme e do te vleresojme edhe zhvillimin psikik e nervor te femijes, zhvillimin e trurit te tij, qe paraqitet me aftesine qe ai ka per te njohur, per te kuptuar, per t'u lidhur me njerezit e sendet qe e rrethojne, per te folur, per te bere pyetje, per te shfaqur mendime. Te dhenat e siperme na japin mundesine te gjykojme mbi zhvillimin psikik, mbi zhvillimin e trurit te femijes, pershtatur moshes se tij. Ne fund ne vleresojme edhe aftesine e femijes per te bere levizje te ndryshme te trupit, per te kapur sende, per te qendruar ndenjur e ne kembe, per te ecur, per te vrapuar e keshtu me radhe. - www.forumivirtual.com  

Explanation:
Përkufizimi i fjalës "responsive" në Cambridge Learner's Dictionary do të na ndihmojë për ti dhënë një kuptim më të plotë përkthimit të responsive feeding.
Gjithashtu adresa e mëposhtme ka më shumë shpjegime .
https://www.lle-link.com/Resources/Glossaries.aspx?source=Gl...
Klementina Shahini
United States
Local time: 03:15
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
No  Monika Coulson: "Responsive" is an adjective here and not a noun. You have translated "Responsive" as "Responsibility". ("Feeding" is the noun.) "Responsive feeding" does not mean "Responsibility to feed a child" - the real meaning has been lost ...
1 day 18 hrs
  -> Thanks for telling me the difference between noun&adj.(no need) something that I teach everyday.Too bad if this is the explanation for your no.Probably the second option will show you that I know well enough nouns&adjectives.The first option sounds better

No  Fabiana Papastefani-Pezzoni: 1) the link u give takes no where, it requires a login. 2) pediatric nutritionalists have created this term and use it for anothe purpose and meaning. No connection with responsib. http://www.globalhealth.org/conference_2008/presentations/b4...
2 days 3 hrs
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search