endcap dial

Albanian translation: disku përshtatës i kësulëzës

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:endcap dial
Albanian translation:disku përshtatës i kësulëzës
Entered by: Juliana Cullafiq

10:48 Jun 4, 2009
    The asker opted for community grading. The question was closed on 2009-06-08 07:54:05 based on peer agreement (or, if there were too few peer comments, asker preference.)


English to Albanian translations [PRO]
Medical - Medical: Instruments
English term or phrase: endcap dial
Si këtu: http://www.bayerdiabetes.ca/products/docs/Microlet2_AST_EN.p...


Faleminderit paraprakisht
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 00:24
disk kësulëze i graduar
Explanation:
Sipas fjalëve në fjalor mund të arrij deri këtu :)

endcap - kësulëz ; dial - disk i graduar

Shpresoj të të ketë ndihmuar.
Selected response from:

Αlban SHPΑTΑ
United States
Grading comment
:)
3 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5disk mbyllës me përshtatje
Klementina Shahini
3disk kësulëze i graduar
Αlban SHPΑTΑ


  

Answers


48 mins   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
disk kësulëze i graduar


Explanation:
Sipas fjalëve në fjalor mund të arrij deri këtu :)

endcap - kësulëz ; dial - disk i graduar

Shpresoj të të ketë ndihmuar.

Αlban SHPΑTΑ
United States
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 7
Grading comment
:)
Notes to answerer
Asker: Faleminderit Alban. Zgjodha nga sugjerimi yt termat "kësulëz" dhe "disk" dhe e përktheva "disku përshtatës i kësulëzës". Shpresoj të jetë e kuptueshme për përdoruesit.

Login to enter a peer comment (or grade)

4 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
disk mbyllës me përshtatje


Explanation:
Endcap dial është një tapë në formë disku që i përshtatet formës dhe përmasave të objektit ku vendoset, në rastin tonë në aparatin Microlet2 LANCING DEVICE.

--------------------------------------------------
Note added at 5 hrs (2009-06-04 15:49:28 GMT)
--------------------------------------------------

http://www.bayerdiabetes.com/us/assets/pdf/microlet2_eng.pdf

Kjo adresë mund tu ndihmojë më shumë

--------------------------------------------------
Note added at 5 hrs (2009-06-04 15:53:53 GMT)
--------------------------------------------------

Juliana, pasi vendosa adresën e mësipërme pashë që ishte e njëjta adresë që ke përdorur edhe ti. Më fal.

Klementina Shahini
United States
Local time: 18:24
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Notes to answerer
Asker: Faleminderit Klemi. Pasi pashë sugjerimin tënd dhe të Albanit vendosa ta përkthej "disku përshtatës i kësulëzës".

Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search