Census enumeration areas

Albanian translation: zonat e numërimit për regjistrimin e popullatës

13:08 Oct 27, 2015
English to Albanian translations [PRO]
Marketing - Marketing / Market Research
English term or phrase: Census enumeration areas
The EBRD obtained updated full sample frames for all countries where the survey was carried out in 2010. Census enumeration areas were stratified into two groups – rural and urban – and then a two-stage sample design was carried out within each stratum separately. In the first stage, census enumeration areas were randomly selected as the Primary Sampling Units (PSUs); in the second stage, households were randomly selected as secondary units within each selected PSU from the first stage.
Rezehana
Local time: 02:32
Albanian translation:zonat e numërimit për regjistrimin e popullatës
Explanation:
.

--------------------------------------------------
Note added at 8 days (2015-11-05 07:57:44 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit!
Selected response from:

Αlban SHPΑTΑ
United States
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5zonat/ndarjet (të përcaktuara) për regjistrimin e popullsisë
Elvana Moore
4zonat e numërimit për regjistrimin e popullatës
Αlban SHPΑTΑ
3zonat e censusit
Juliana Cullafiq


  

Answers


22 mins   confidence: Answerer confidence 5/5
census enumeration areas
zonat/ndarjet (të përcaktuara) për regjistrimin e popullsisë


Explanation:
Zona (ndarje administrative e një qyteti apo rrethi) për të bërë regjistrimin e të dhënat themelore statistikore socio-ekonomike - që ndryshe në Shqipëri përdoret edhe si census.
Një version më i shkurtër i këtij termi mund të ishte "ndarjet për censusin" edhe pse personalisht do të preferoja përdorimin e termave shqip.
http://www.instat.gov.al/al/census/census-2011.aspx
http://www.familytreemagazine.com/article/now-what-enumerati...


Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 01:32
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 19
Login to enter a peer comment (or grade)

1 hr   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5
census enumeration areas
zonat e censusit


Explanation:
Shembuj nga:

ZC/EA Zonë Censusi Enumeration Area

http://www.instat.gov.al/media/195817/4__elbasan.pdf

Niveli i prezantimi gjeografik: bashki/komunë, rreth, rrjet qelizash,
zonë censusi

http://www.instat.gov.al/media/240666/censusi_n__harta__al_....

Organizojnë punën për censusin e popullsisë dhe të banesave dhe ndjekin, udhëzojnë dhe inspektojnë veprimtaritë përgatitore të personelit të censusit në zonat e censusit që bëjnë pjesë në juridiksionin e territorit të bashkisë apo komunës së tyre

http://www.qbz.gov.al/doc.jsp?doc=docs/Vendim Nr 533 Datë 20...

Zonë Censusi (ZC): Një njësi e vogël gjeografike, sipas
së cilës është ndarë vendi për qëllime të censusit
dhe për të cilën anketuesit janë të detyruar të
kryejnë numërimin në periudhën e kërkuar.


    Reference: http://www.qbz.gov.al/botime/fletore_zyrtare/2011/PDF-2011/1...
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 02:32
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Login to enter a peer comment (or grade)

1 min   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
census enumeration areas
zonat e numërimit për regjistrimin e popullatës


Explanation:
.

--------------------------------------------------
Note added at 8 days (2015-11-05 07:57:44 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit!

Αlban SHPΑTΑ
United States
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search