niche roles

Albanian translation: role të caktuara /role specifike /role të veçanta

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:niche roles
Albanian translation:role të caktuara /role specifike /role të veçanta
Entered by: Juliana Cullafiq

08:40 Dec 25, 2007
English to Albanian translations [PRO]
Social Sciences - Government / Politics
English term or phrase: niche roles
E tërë fjalia është:

Opportunities may also arise for some to establish specialist or niche roles.

Bëhet fjalë për grupet e krimit të organizuar.
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 02:18
role të caktuara /role specifike /role të veçanta
Explanation:
Thjesht disa zgjedhje të mundshme.

Gëzuar Festat :-)

Keti

--------------------------------------------------
Note added at 14 mins (2007-12-25 08:55:01 GMT)
--------------------------------------------------

Niche është fjalë që përdoret në ekonomik apo biznes, dhe lidhet me një segment specifik të biznesit.
Selected response from:

Translation Link
United States
Local time: 20:18
Grading comment
thank you
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4 +3role të posaçme
Gentiana Kasemi
4 +1role të caktuara /role specifike /role të veçanta
Translation Link


  

Answers


9 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +1
role të caktuara /role specifike /role të veçanta


Explanation:
Thjesht disa zgjedhje të mundshme.

Gëzuar Festat :-)

Keti

--------------------------------------------------
Note added at 14 mins (2007-12-25 08:55:01 GMT)
--------------------------------------------------

Niche është fjalë që përdoret në ekonomik apo biznes, dhe lidhet me një segment specifik të biznesit.


    Reference: http://www.dictionary.com
Translation Link
United States
Local time: 20:18
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in EnglishEnglish
PRO pts in category: 8
Grading comment
thank you

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Sherefedin MUSTAFA: ... të përshtatshme...
1 hr
  -> faleminderit, Sherefedin :-)
Login to enter a peer comment (or grade)

3 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +3
role të posaçme


Explanation:
Jam më se dakord me sinonimet që jep Keti dhe Sherefedini.

Më erdhi në mendje një tjetër sinonim ("të posaçme") e nuk i rezistova dot tundimit për ta thënë timen ;-)

"Niche" është një term shumë i bukur që vjen nga Ecologjia; në italisht e përdorin si "nicchia" dhe sipas përkufizimit thelbësor, ajo (si pozicion i një specieje brenda një ekosistemi) ekziston vetëm nëse ekziston popullsia që e zë/pushton.

Gëzuar festat,
Gentiana--------------------------------------------------
Note added at 5 hrs (2007-12-25 13:53:30 GMT)
--------------------------------------------------

Kuptohet: "Ecologjia" ishte një lapsus (gjuhësor, jo freud-ian ;-), doja të thosha "Ekologjia"


    Reference: http://www.thefreedictionary.com/niche
    Reference: http://it.wikipedia.org/wiki/Nicchia_ecologica
Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 02:18
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 8

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Më pëlqen pakëz më shumë zgjedhja e Gentës, edhe pse Keti gjithashtu i ka rënë në të.
1 day 4 hrs
  -> Falemnderit Fabiana

agree  Eva T
43 days
  -> Falemnderit Eva

agree  aneta_xh
59 days
  -> Falemnderit Aneta :-)
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search