blowout

Albanian translation: lugore deflacioni, brenë

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:blowout
Albanian translation:lugore deflacioni, brenë

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
07:56 Dec 21, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Science - Geology
Additional field(s): Agriculture, Geography
English term or phrase: blowout
Definition from geotech.org:
A shallow circular or elliptical depression in sand or dry soil formed by wind erosion.

Example sentence(s):
  • Deflation basins, called blowouts, are hollows formed by the removal of particles by wind. Blowouts are generally small, but may be up to several kilometers in diameter. cartage.org
  • Slopes protected from the prevailing winds have had negligible wind erosion except in areas where severe erosion created deflation basins. These blowout basins are limited to small interfluve areas, a few square miles in size, which probably had a thick layer of loose, sand-size fissile-shale fragments that winds could erode. Soil Science Society of America
  • Wind erosion removes and redistributes soil. Small blowout areas may be associated with adjacent areas of deposition at the base of plants or behind obstacles, such as rocks, shrubs, fence rows, and roadbanks. United States Department of Agriculture
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

lugore deflacioni, brenë
Definition:
"Blowout" ose e quajtur ndryshe edhe "deflation hollow" është ajo që në shqip quhet lugore deflacioni, deflacion ose brenë. Këto janë gropëza të vogla në terren të krijuara kryesisht nga gërryerja (erozioni i) e erës.
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2lugore deflacioni, brenë
Fabiana Papastefani-Pezzoni


  

Translations offered


28 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
lugore deflacioni, brenë


Definition from own experience or research:
"Blowout" ose e quajtur ndryshe edhe "deflation hollow" është ajo që në shqip quhet lugore deflacioni, deflacion ose brenë. Këto janë gropëza të vogla në terren të krijuara kryesisht nga gërryerja (erozioni i) e erës.

Example sentence(s):
  • Deflacionet ose gërryrja nga era këtu krijon një pamje pak të habitshme të terrenit në këtë bregdet të egër, me rërë të ashpër dhe bimësi të rrallë. Lidhja më poshtë nuk i takon kësaj fraze, por nuk gjendet asgjëkundi referencë për këtë term. Ne kemi një shkallë shumë të ulët botimesh në internet të çdo lloj materiali, fatkeqësisht. - Studimi Fizibilitetit, Rruga Lezhë-Shko  
  • Këtu shpjegohet me fjalë të tjera dhe më vjen keq që nuk gjej dot një lidhje për termin në shqip. Në të vërtetë ne nuk gjejmë pothuaj asgjë për të qenë në shqip. Megjithatë, një shpjegimi i shkurtër shihet edhe këtu: http://sq.wikipedia.org/wiki/Deflacion - Physical Geography  
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 13:09
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 12

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Juliana Cullafiq: Gjeta si referencë këtë lidhje: http://www.masht-gov.net/advCms/documents/Gjeologji_Niveli_I...
11 days
  -> Rrofsh, Juliana, fundjavë të mirë.

Yes  Ledja: Sipas kuptimit: luginë e vogël, lug. Gjithashtu sepse vjen nga e njëjta rrënjë dhe kuptim me "lugët", pra forma e gërryerjes është e tillë. (S'e di ç'kuptime merr "brenë": (nga shkrime të Migjenit) http://www.shkoder.net/al/migjeni.htm)
34 days
  -> Faleminderit, Ledja. Brenë gjendet për dy gjëra të ndryshme: degë peme, ose në gjeologji (dhe nuk e di pse) përkufizon një deflacion, gropë, lugore të krijuar jo nga njeriu.
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search