PROZ.COM COVID-19 RESOURCE CENTER
Access Covid-19 jobs, answer relevant terminology questions, read industry news and more.

environmental stress screening

Albanian translation: kolaudim ndaj faktorëve të mjedisit

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:environmental stress screening
Albanian translation:kolaudim ndaj faktorëve të mjedisit

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
13:55 Jul 14, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Engineering: Industrial
Additional field(s): Computers: Hardware, Electronics / Elect Eng, Manufacturing
English term or phrase: environmental stress screening
Definition from Industrial Engineering:
Environmental Stress Screening (ESS) is a process which applies specific kinds of environmental stresses to products on an accelerated basis, but within their design parameters and limits to cause latent and intermittent flaws to become detectable failures.

Example sentence(s):
  • Developed to help electronics manufacturers detect product defects and production flaws, Environmental Stress Screening (ESS) forces infancy PC board and component failures that would otherwise occur after final assembly and product delivery. Thermotron Industries
  • Environmental-stress screening (ESS) is an essential step in the design cycle of electronic systems, particularly as these systems shrink in size and increase in complexity to satisfy the growing customer need for low-power, portable, high-quality gadgets. Reed Business Information
  • Whether you are performing environmental stress screening of assembled components for potential failure or taking part in regular inspection testing, liquid nitrogen fits in with the way you work. airproducts.com
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

kolaudim ndaj faktorëve të mjedisit
Definition:
Ajo që në anglisht njihet si ESS, në shqip përdoret në dy mënyra pakëz të ndryshme nga njëra tjetra:

- kolaudim ndaj faktorëve të mjedisit ose në kushte stresi të faktorëve të mjedisit; dhe
- testim i pajisjes/punës në kushte mjedisore stresi
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2kolaudim ndaj faktorëve të mjedisit
Fabiana Papastefani-Pezzoni
5 -2Prova në kushtet e ambientit.
shkendije


  

Translations offered


101 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): -2
Prova në kushtet e ambientit.


Definition from wikipedia:
Prova në kushtet e ambientit është proçesi i ekspozimit ose i ballafaqimit të prodhimeve të reja (veçanërisht ato elektronike) kundrejt kushteve të ambientit në mënyrë që difektet e fshehura ose parregullsitë të zbulohen gjatë provës. Në këtë mënyrë prodhimi që del në treg është i testuar dhe i përshtatet shijeve të blerësit. Zakonisht në këto prova përfshihen ndryshimet e temperaturës, testi i vibracioneve, i presionit, i elasticitetit etc.

Example sentence(s):
  • Prova në kushtet e ambientit është pjesë e proçesit të prodhimit dhe ka si qëllim që të përmirësoj përfitimin duke eleminuar difektet e produktit. Kohët e fundit janë shtuar kompanitë që po gjejnë mënyra më të shpejta e më efikase për të bërë prova dhe testime të prodhimeve të tyre electronike. - Google  
shkendije
United States
Local time: 17:50
Native speaker of: Albanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Klementina Shahini
7 days
  -> thank you

No  Fabiana Papastefani-Pezzoni: 1) lidhja që keni sjellë tregon veçse atë që në anglisht japin edhe lidhje të tjera të pyetësit 2) përkthimi nuk është termi i përdorur për këtë lloj procesi, por një përdorim që ju ndoshta keni gjetur online por s'përdoret kështu
16 days

No  Αlban SHPΑTΑ: Nuk është provë në kushtet e ambientit.
21 days

No  Monika Coulson: Pajtohem plotësisht me mendimet e kolegëve më lart dhe për të njëjtat arsye nuk jam dakord me këtë lloj përgjigje.
33 days
Login to enter a peer comment (or grade)

117 days   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
kolaudim ndaj faktorëve të mjedisit


Definition from own experience or research:
Ajo që në anglisht njihet si ESS, në shqip përdoret në dy mënyra pakëz të ndryshme nga njëra tjetra:

- kolaudim ndaj faktorëve të mjedisit ose në kushte stresi të faktorëve të mjedisit; dhe
- testim i pajisjes/punës në kushte mjedisore stresi

Example sentence(s):
  • Këto pajisje janë të reja si prototipa dhe si markë, edhe pse të bashkë-brenduara nën XXXX, ndaj edhe kjo është një arsye më shumë për të kryer kolaudime më të kujdesshme nën stres ndaj faktorëve mjedisorë të ndryshëm. Të gjitha rezultatet e kolaudimeve janë kanalizuar dhe po regjistrohen në listën e defekteve për t'u shqyrtuar dhe ndrequr në prototipin e serisë së dytë, përpara se ai të miratohet dhe të hidhet në prodhim. Kjo frazë është marrë nga një përkthim i bërë për Drejtorinë e Standardizimeve, por ky dokument nuk është online. - Drejtoria e Standardizimeve  

Explanation:
Lidhja e dhënë jep pak kontekst dhe shembull për këtë lloj përdorimi, por nuk gjendet asgjë në linjë drejt për drejt lidhur me këtë term.
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 00:50
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 8

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
No  Klementina Shahini: Sipas fjalorit shqip – shqip dhe nga eksperienca: Kolaudim është prova që i bëhet një makine, aparati përpara se të vihet në punë ose kontrollimi i një malli para se të shitet. Shembuj:Kolaudoj makinën, traktorin, pushkën. mallin. Kolaudim – test
10 hrs
  -> Po Klemi, kolaudim do të thotë të vësh në provë një pajisje apo makinë, siç thua edhe ti, por ti siç duket nuk paske lexuar termin që pyetet që ka të bëjë pikërisht provimin i një pasje ndaj disa faktorëve. Siç duket përvoja juaj është sh e kufizuar në kë

Yes  Αlban SHPΑTΑ
5 days
  -> Falemnderit, Albani :)

Yes  Monika Coulson
16 days
  -> Falemnderit Monika :)

Yes  Sherefedin MUSTAFA
30 days
  -> Falemnderit, Sherefedin :)
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search