laminate HPL and CPL

Albanian translation: laminate me presion të lartë dhe të vazhdueshëm

10:29 Jan 31, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Engineering (general)
English term or phrase: laminate HPL and CPL
Thank you in advance.
KarolinaDargiel
Poland
Local time: 06:46
Albanian translation:laminate me presion të lartë dhe të vazhdueshëm
Explanation:
Shpresoj të të ndihmojë.

Përshëndetje,
Juliana

--------------------------------------------------
Note added at 2 hrs (2009-01-31 12:29:52 GMT)
--------------------------------------------------

Korrigjim: Meqenëse termi "laminate" është në njëjës atëherë duhet përdorur "laminat me presion të lartë".
Selected response from:

Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 06:46
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
3 +4laminate me presion të lartë dhe të vazhdueshëm
Juliana Cullafiq


  

Answers


1 hr   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5 peer agreement (net): +4
laminate hpl and cpl
laminate me presion të lartë dhe të vazhdueshëm


Explanation:
Shpresoj të të ndihmojë.

Përshëndetje,
Juliana

--------------------------------------------------
Note added at 2 hrs (2009-01-31 12:29:52 GMT)
--------------------------------------------------

Korrigjim: Meqenëse termi "laminate" është në njëjës atëherë duhet përdorur "laminat me presion të lartë".


    Reference: http://www.dogana.gov.al/doc/LIGJ%20OBT%202007.pdf
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 06:46
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 12
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Janë po atë pllaka për të cilat po pyeste kolegu tek kudoz i mëparshëm: http://www.alibaba.com/product-tp/100749562/Hpl_High_Pressur... Janë pllaka me tallash të presuar, laminate (shtresa të presuara e iyoluara me mat. izolues).
58 mins
  -> Faleminderit Fabiana

agree  Gentiana Kasemi
1 day 2 hrs
  -> Faleminderit Genta

agree  Sherefedin MUSTAFA
1 day 6 hrs
  -> Faleminderit Sherefedin

agree  Translation Link
6 days
  -> Faleminderit :)
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search