flow protector

Albanian translation: udhëshkelës për rrjedhjen

11:33 Jun 28, 2008
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Engineering (general)
English term or phrase: flow protector
a small part used in the bathroom shower trays.
KarolinaDargiel
Poland
Local time: 22:08
Albanian translation:udhëshkelës për rrjedhjen
Explanation:
Hope it helps.

--------------------------------------------------
Note added at 1 day2 hrs (2008-06-29 13:47:37 GMT)
--------------------------------------------------

Për PROTECTOR përdoret gjithashtu edhe:
protektor-i dhe batistrad/ë-a (udhëshkelës është përshtatje e drejtpërdrejtë në shqip e fjalës italiane battistrada)
Selected response from:

Αlban SHPΑTΑ
United States
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4 +2udhëshkelës për rrjedhjen
Αlban SHPΑTΑ
3 +1valvulë/pajisje mbrojtëse e rrjedhës së ujit
Gentiana Kasemi


  

Answers


3 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
udhëshkelës për rrjedhjen


Explanation:
Hope it helps.

--------------------------------------------------
Note added at 1 day2 hrs (2008-06-29 13:47:37 GMT)
--------------------------------------------------

Për PROTECTOR përdoret gjithashtu edhe:
protektor-i dhe batistrad/ë-a (udhëshkelës është përshtatje e drejtpërdrejtë në shqip e fjalës italiane battistrada)

Αlban SHPΑTΑ
United States
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 16
Grading comment
Selected automatically based on peer agreement.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  technical-trans: protektor
2 days 2 hrs
  -> thanks

agree  Elvana Moore: You know the term in Italian, half the job done in Albanian :)
566 days
Login to enter a peer comment (or grade)

5 days   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5 peer agreement (net): +1
valvulë/pajisje mbrojtëse e rrjedhës së ujit


Language variant: valvulë sigurimi/siguresë (me shkarkues) për rrjedhën e ujit

Explanation:
Përshëndetje Inulek!

Ndoshta me shumë vonesë por megjithatë po e jap mendimin tim.
Bëra disa kërkime të kryqëzuara në disa fjalorë e në internet dhe "flow protector" mendoj se mund të përkthehet në mënyrat e mësipërme, në varësi të kontekstit tënd specifik, sikurse edhe të stilit tënd personal në të përkthyer.

back-flow protector - valvulë për moskthimin e ujit

Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 22:08
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 16

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Eva T
36 days
  -> Falemnderit.
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search