Water Cooled Screw Chiller

Albanian translation: ftohes me helike pompe uji /ftohes me helike qe vihet ne pune nga pompa uji

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Water Cooled Screw Chiller
Albanian translation:ftohes me helike pompe uji /ftohes me helike qe vihet ne pune nga pompa uji
Entered by: Elvana Moore

18:57 Mar 19, 2007
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Engineering (general) / Coolings systems
English term or phrase: Water Cooled Screw Chiller
Cili eshte termi i perdorur ne shqip per kete pajisje?
Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 00:13
kulant me helike pompe uji / kulant me helike qe vihet ne pune nga pompa uji
Explanation:
Elvana,
Mendoj se ky eshte perkthimi qe mund ti behet kesaj fraze ne shqip. Per mendimin tim, ne terminologjine inxhinierike termi "kulant" perdoret me gjersisht se "ftohes". Ndersa "screw" ne kete rast eshte "propeller" apo mekanizmi qe rrotullohet dhe ve ne levizje ujin ne pompa = helike ( ne shqip)
http://online.ectaco.co.uk/main.jsp?do=e-services-dictionari...
http://online.ectaco.co.uk/main.jsp;jsessionid=bc30f4dcc8537...

Shpresoj te te kem ndihmuar sado pak.
Pune te metejshme te mbare!
Selected response from:

TrueBaller
Local time: 19:13
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
3 +2kulant me helike pompe uji / kulant me helike qe vihet ne pune nga pompa uji
TrueBaller


Discussion entries: 2

  

Answers


3 hrs   confidence: Answerer confidence 3/5Answerer confidence 3/5 peer agreement (net): +2
water cooled screw chiller
kulant me helike pompe uji / kulant me helike qe vihet ne pune nga pompa uji


Explanation:
Elvana,
Mendoj se ky eshte perkthimi qe mund ti behet kesaj fraze ne shqip. Per mendimin tim, ne terminologjine inxhinierike termi "kulant" perdoret me gjersisht se "ftohes". Ndersa "screw" ne kete rast eshte "propeller" apo mekanizmi qe rrotullohet dhe ve ne levizje ujin ne pompa = helike ( ne shqip)
http://online.ectaco.co.uk/main.jsp?do=e-services-dictionari...
http://online.ectaco.co.uk/main.jsp;jsessionid=bc30f4dcc8537...

Shpresoj te te kem ndihmuar sado pak.
Pune te metejshme te mbare!

TrueBaller
Local time: 19:13
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Moza, kulant më mirë thuhet "ftohës". Edhe në gjuhën teknike kështu përdoret, edhe pse shumica e termave teknike nuk i kemi në shqip dhe nuk ka Zot t'i përkthej. :))
8 hrs
  -> O.K. Atehere. Dy dhe tre mendje jane me mire se nje. Une nuk e kisha hasur ne tekste inxhinierie termin "ftohes", por jam dakord me ju. Termi "Ftohes" eshte termi qe duhet te perdorim ne shqip. Ju falenderoj per mbeshtetjen tuaj.

agree  babycheeks: Moza, edhe mua më duket më me vend të përdoret fjala "ftohës" ose ndoshta "paisje freskuese" në vend të "kulant". Këtu ku punoj unë kam dy nga këto freskueset që punojnë me ujë dhe funksionojnë ashtu sic e ke shpjeguar ti.
9 hrs
  -> O.K. Atehere. Dy dhe tre mendje jane me mire se nje. Une nuk e kisha hasur ne tekste inxhinierie termin "ftohes", por jam dakord me ju. Termi "Ftohes" eshte termi qe duhet te perdorim ne shqip. Ju falenderoj per mbeshtetjen tuaj.

agree  Translation Link: Ftohës ose pajisje ftohëse /frigoriferimi patjetër
18 hrs
  -> Faleminderit!

disagree  Eva T: Me thënë të drejtën, "kulant" jo vetëm që të vret veshin, por është edhe fare pa kuptim për shqipfolësit!!!
7 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search