Finned coil type

Albanian translation: Tipi Fan -Coil

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Finned coil type
Albanian translation:Tipi Fan -Coil
Entered by: Elvana Moore

15:03 May 2, 2007
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Electronics / Elect Eng / Cooling systems
English term or phrase: Finned coil type
It is a heading and unfortunalty I have no more information. I am aware of the meaning of the individual words, just not sure if there is a precise term in albanian. Thanks in advance. Elvana
Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 00:38
Tipi Fan -Coil
Explanation:
finned coil - eshte emertimi i nje tipi ngrohes - ftohes dhe nuk ka perkthim ne shqip, eshte thjesht Fan Coil. Ne gjuhen shqipe inxhinierike pranohet si e tille.

--------------------------------------------------
Note added at 2 ditë16 orë (2007-05-05 07:41:13 GMT)
--------------------------------------------------

Besoj se fjala "Fan" eshte e tille jo nga kuptimi ventilatore por nga pronounciation ne shqip "finned" - fain ose fan pra ka rene i-dhe duket se eshte trasheguar e tille nga literaturat e meparshme pasi nuk ka fjale ne shqip.
Ne literaturen time teknike gjeta si eshte perdorur - ventilkonvektore (Fan Coil).Ka disa impiante per klimatizimin e ajrit si:me induksion;me ventilkonvektore (Fan Coil);me kondicionere etj.
Selected response from:

pakoment
Local time: 01:38
Grading comment
Thanks a lot. Ventilkonvektorë is probably what I need. Kur thua literature teknike i referohesh ndonjë fjalori teknik? Nëse po do me interesonte të dija se quhet dhe i kujt është, pasi nuk kam një të tillë. Elvana
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +1Tipi Fan -Coil
pakoment


  

Answers


1 day 22 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
finned coil type
Tipi Fan -Coil


Explanation:
finned coil - eshte emertimi i nje tipi ngrohes - ftohes dhe nuk ka perkthim ne shqip, eshte thjesht Fan Coil. Ne gjuhen shqipe inxhinierike pranohet si e tille.

--------------------------------------------------
Note added at 2 ditë16 orë (2007-05-05 07:41:13 GMT)
--------------------------------------------------

Besoj se fjala "Fan" eshte e tille jo nga kuptimi ventilatore por nga pronounciation ne shqip "finned" - fain ose fan pra ka rene i-dhe duket se eshte trasheguar e tille nga literaturat e meparshme pasi nuk ka fjale ne shqip.
Ne literaturen time teknike gjeta si eshte perdorur - ventilkonvektore (Fan Coil).Ka disa impiante per klimatizimin e ajrit si:me induksion;me ventilkonvektore (Fan Coil);me kondicionere etj.

Example sentence(s):
  • Panele diellore te kombinuar me sistemet ngrohes -ftohes Fan Coil.
pakoment
Local time: 01:38
Does not meet criteria
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Thanks a lot. Ventilkonvektorë is probably what I need. Kur thua literature teknike i referohesh ndonjë fjalori teknik? Nëse po do me interesonte të dija se quhet dhe i kujt është, pasi nuk kam një të tillë. Elvana
Notes to answerer
Asker: Ana, Faleminderit shumë për përgjigjen. Mendoj se behet fjalë për të njëjtën pajisje megjithëse në rastin tim është Finned dhe jo Fan coil. Nuk e di nëse përkthimi Serpentinë/Spirale me ventilator/fletë përdoret në gjuhën teknike. Thanks E


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Ledja: E hasa përdorimin "Fan Coil" në një reklamë shqiptare.
270 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search