Anti-hazing Law

Albanian translation: ligj kundër dhunës, ngacmimit dhe abuzimeve

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:Anti-hazing Law
Albanian translation:ligj kundër dhunës, ngacmimit dhe abuzimeve

13:52 Jul 15, 2009
    The asker opted for community grading. The question was closed on 2009-07-19 07:54:05 based on peer agreement (or, if there were too few peer comments, asker preference.)


English to Albanian translations [PRO]
Education / Pedagogy
English term or phrase: Anti-hazing Law
T� nderuar kolleg�,
Do t'ju isha mir�njoh�se n�se mund t� sugjeronit nj� term t� p�rshtatsh�m n� shqip.
Here is a little bit more context in the link attached.
http://www.stophazing.org/laws/pa_law.htm


Thank you in advance
Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 01:20
ligj kundër dhunës, ngacmimit dhe abuzimeve
Explanation:
Ela,

Vetëm kohët e fundit janë bërë përpjekje për t'i dhënë një kuadër ligjor të plotë masave penale ndaj ngacmimeve, dhunës dhe abuzimeve në familje, shkollë, shoqëri e punë. Në të vërtetë ne nuk kemi një ligj të veçantë por një përpjekje më të integruar, një Strategji.

Unë nuk e di se si do ta përkthente në shqip një jurist në Amerikë këtë ligj, por së paku di se çfarë kemi ne në këtë drejtim, dhe siç e sugjerova më sipër janë ligje kundër dhunës, ngacmimit dhe abuzimeve.

Shpresoj të të ndihmojë sado pak. Shih këtë lidhje:

http://www.qpz.gov.al/results.jsp?simplequerystring=dhuna+sh...
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 03:20
Grading comment
Thanks Fabi.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4 +2ligj kundër dhunës, ngacmimit dhe abuzimeve
Fabiana Papastefani-Pezzoni
5Ligji kundër aktit të dhunës me qëllim
Klementina Shahini


Discussion entries: 3

  

Answers


1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5
anti-hazing law
Ligji kundër aktit të dhunës me qëllim


Explanation:
"HAZING" means any intentional, knowing, or reckless act, occurring on or off campus of an educational institution, by one person alone or acting with others, directed against a student, that endangers the mental or physical health or safety of a student for the purpose of pledging, being initiated into, affiliating with, holding office in, or maintaining membership in an organization.

--------------------------------------------------
Note added at 2 hrs (2009-07-15 16:40:51 GMT)
--------------------------------------------------

Elvana,
Hazing and bullying janë dy probleme shumë të përhapura dhe të rrezikshme, sidomos në institucionet arsimore( shkolla, kolegje, universitete, e qendra edukative) në vecanti ne Amerikë.Shtete të ndryshme kanë politika të ndryshme. Koncepti është shumë i gjerë. Kohët e fundit këto fenomene janë të përhapura edhe në organizata të ndryshme.

--------------------------------------------------
Note added at 3 hrs (2009-07-15 16:53:47 GMT)
--------------------------------------------------

Dhuna mund të jetë fizike ose mendore. Po të duash në pë rkthim mund ti perfshish edhe fjalët fizike ose mendore në kllapa menjëherë mbas fjalës dhunë

Ligji kundër aktit me dhunë (fizike ose mendore) me qëllim


Example sentence(s):
  • The term includes:any type of physical brutality, such as whipping, beating, striking, branding, electronic shocking, placing of a harmful substance on the body, or similar activity;any type of physical activity, such as sleep deprivation, exposure to the
  • any activity involving consumption of a food, liquid, alcoholic beverage, liquor, drug, or other substance that subjects the student to an unreasonable risk of harm or that adversely affects the mental or physical health or safety of the student;

    Reference: http://www.thehazinglawyers.com
    Reference: http://www.thehazinglawyers.com/Anti-Hazing_Laws.html
Klementina Shahini
United States
Local time: 20:20
Meets criteria
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4
Notes to answerer
Asker: Thank you Klemi for all the info although I had cheked most of the english pages before I posted the questions. I am aware of the phenomenon and the meaning in English, but was trying to find a suitable term in Albanian. Thanks again!

Login to enter a peer comment (or grade)

5 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
anti-hazing law
ligj kundër dhunës, ngacmimit dhe abuzimeve


Explanation:
Ela,

Vetëm kohët e fundit janë bërë përpjekje për t'i dhënë një kuadër ligjor të plotë masave penale ndaj ngacmimeve, dhunës dhe abuzimeve në familje, shkollë, shoqëri e punë. Në të vërtetë ne nuk kemi një ligj të veçantë por një përpjekje më të integruar, një Strategji.

Unë nuk e di se si do ta përkthente në shqip një jurist në Amerikë këtë ligj, por së paku di se çfarë kemi ne në këtë drejtim, dhe siç e sugjerova më sipër janë ligje kundër dhunës, ngacmimit dhe abuzimeve.

Shpresoj të të ndihmojë sado pak. Shih këtë lidhje:

http://www.qpz.gov.al/results.jsp?simplequerystring=dhuna+sh...


Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 03:20
Does not meet criteria
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 20
Grading comment
Thanks Fabi.

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Αlban SHPΑTΑ
5 days
  -> Rrofsh, Albani

agree  Eva T
15 days
  -> Falemnderit, Eva :)
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search