Meches

Albanian translation: me fije

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:meches
Albanian translation:me fije
Entered by: Gentiana Kasemi

05:34 Jul 23, 2010
English to Albanian translations [PRO]
Cosmetics, Beauty
English term or phrase: Meches
meches hightlights (hair design)

Si përdoret në shqip kjo teknikë e lyerjes së flokëve?
Flm
Gentiana Kasemi
Albania
Local time: 20:14
me fije
Explanation:
Genta, kjo metodë quhet me fije - me kapuç ose me fleta alumini. Me kapuç është mënyra me një kapuç plastik me vrima që vendoset mbi kokë, nxirren me grep fije floku të cilat më pas lyhen me bojë.

Mënyra tjetër është shumë më e gjatë, fijet kapen me diçka të hollë një nga një, veçohen dhe lyhen, pastaj mbështillen me letër alumini dhe lihen deri sa të marrin ngjyrën e dëshiruar.
Selected response from:

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 21:14
Grading comment
Flm për ndihmën, ia kalofshi mirë :)
4 KudoZ points were awarded for this answer



Summary of answers provided
5 +1me fije
Fabiana Papastefani-Pezzoni
5fije me kapuç
Elvana Moore


Discussion entries: 1





  

Answers


7 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
meches
me fije


Explanation:
Genta, kjo metodë quhet me fije - me kapuç ose me fleta alumini. Me kapuç është mënyra me një kapuç plastik me vrima që vendoset mbi kokë, nxirren me grep fije floku të cilat më pas lyhen me bojë.

Mënyra tjetër është shumë më e gjatë, fijet kapen me diçka të hollë një nga një, veçohen dhe lyhen, pastaj mbështillen me letër alumini dhe lihen deri sa të marrin ngjyrën e dëshiruar.

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 21:14
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 4
Grading comment
Flm për ndihmën, ia kalofshi mirë :)

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Klementina Shahini
11 hrs
  -> Falemnderit Klemi
Login to enter a peer comment (or grade)

2 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5
meches
fije me kapuç


Explanation:
Genta, Kjo metodë është vetëm ajo me kapuç dhe jo me fleta (foils) ndaj dhe veçohet si meche(s) highlights dhe foil(s) highlights. Kjo për shkak se këto dy metoda krijojnë efekte të ndryshme tek flokët.

Për më shumë informacion mund të shikosh lidhjet:
http://uk.answers.yahoo.com/question/index?qid=2009082316462...
http://www.youtube.com/watch?v=e0ngbD5wmFw
Elvana


Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 19:14
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)



Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search