PROZ.COM COVID-19 RESOURCE CENTER
Access Covid-19 jobs, answer relevant terminology questions, read industry news and more.

crossover cable

Albanian translation: kabllo e kryqëzuar

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:crossover cable
Albanian translation:kabllo e kryqëzuar

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
15:56 Nov 10, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Computers: Systems, Networks
Additional field(s): Computers: Hardware
English term or phrase: crossover cable
Definition from WatchGuard:
Ethernet cables have multiple wires inside them. Some are dedicated to sending; some are dedicated to receiving. A crossover cable is a special cable in which the receive and send wires cross so that the sending leads on one device can directly connect to the receiving leads on the other device. When WatchGuard encloses a crossover cable with its products, it is typically color-coded red for easy identification.

Example sentence(s):
  • Compared to standard Ethernet cables, the internal wiring of Ethernet crossover cables reverses the transmit and receive signals. About.com: Wireless / Networking
  • Ethernet crossover cables are commonly used for temporarily networking two devices in the absence of a network router, switch or hub. TechFAQ
  • Both 10BASE-T and 100BASE-T use the same pins, a crossover cable made for one will also work with the other. MakeItSimple.com
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

kabllo e kryqëzuar
Definition:
Një kabllo e kryqëzuar është një kabllo rrjeti që kryqëzon linjat e transmetimit dhe të marrjes.
Selected response from:

Juliana Cullafiq
Albania
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
4 +2kabllo e kryqëzuar
Juliana Cullafiq
4 -1kabllo krosover
Αlban SHPΑTΑ


  

Translations offered


1 hr   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
kabllo e kryqëzuar


Definition from thefreedictionary.com:
Një kabllo e kryqëzuar është një kabllo rrjeti që kryqëzon linjat e transmetimit dhe të marrjes.

Example sentence(s):
Explanation:
Për referencë përdora "GBK term search" dhe përkthimet e propozuara në gjuhët frëngjisht dhe italisht. Fatkeqësisht në Google nuk gjeta asgjë që ia vlen ta përdor si referencë për këtë term.
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 14:54
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 12

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Albana Dhimitri: Unë do të thosha *i kryqëzimit*/*për kryqëzim*, sepse nuk është kablloja e kryqëzuar por, në të bëhet kryqëzimi i fijeve/linjave
15 days
  -> Thanks Albana:). Kuptimi është "i kryqëzuar në brendësi - me fije të kryqëzuara" por përkthimi do ishte shumë i gjatë. Unë e përshkruaj nga ana strukturore, ndërsa ti nga ana funksionale. Mua më duket i drejtë dhe i yti. Pse nuk e fut si përkthim më vete?

Yes  Αlban SHPΑTΑ
68 days
  -> Faleminderit Alban :))
Login to enter a peer comment (or grade)

10 days   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): -1
kabllo krosover


Definition from own experience or research:
Kabllot e eternetit kanë brenda tyre fije të shumëfishta ku disa janë të dedikuara për transmetim dhe disa për marrje. Kablloja krosover është një kabllo e veçantë në të cilën fijet e transmetimit dhe marrjes kryqëzohen.

Example sentence(s):
  • Dëshironi të bartni informatat nga një kompjuter në tjetrin ose thjesht dëshironi të lidhni mes vete dy kompjuterë, mirëpo nuk keni Hub ose Switch? Nuk është problem, mund të përdorni kabllon krosover (LAN) për të lidhur mes vete kompjuterët. - Cybespace KS  
  • Çfarë po përpiqem të tregoj është se për të realizuar lidhjen e drejtpërdrejtë nuk mund të përdorim LAN kabull të zakonshëm, por duhet përdorur kabllon e cila quhet krosover (ang. crossover), dhe e cila bën ndërrimin e vendeve të çifteve 2 dhe 3 në krahasim me LAN kabllon e zakonshme. - Forumi Shqiptar  
Αlban SHPΑTΑ
United States
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
No  Albana Dhimitri: Më duket i panevojshëm kopjimi i fjalës nga anglishtja
4 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search