spinner

Albanian translation: rrotullues

07:58 Sep 3, 2008
English to Albanian translations [PRO]
Tech/Engineering - Computers: Software
English term or phrase: spinner
Si këtu: http://en.wikipedia.org/wiki/Spinner_(computing)
Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 02:28
Albanian translation:rrotullues
Explanation:
Rrotullues, sipas Microsoft.

http://www.microsoft.com/language/xx/xx/search.mspx?sString=...

Best,
iT

--------------------------------------------------
Note added at 4 days (2008-09-08 07:10:04 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit Juliana! Më vjen keq që s'munda të ndihmoj më shumë se aq, por ah sa e vështirë është kjo puna e termave të IT në shqip :-)

Gjithë të mirat dhe punë të mbarë sot!
Selected response from:

Αlban SHPΑTΑ
United States
Grading comment
Faleminderit Alban.
2 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
4rrotullues
Αlban SHPΑTΑ
Summary of reference entries provided
Gentiana Kasemi

Discussion entries: 3

  

Answers


4 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
rrotullues


Explanation:
Rrotullues, sipas Microsoft.

http://www.microsoft.com/language/xx/xx/search.mspx?sString=...

Best,
iT

--------------------------------------------------
Note added at 4 days (2008-09-08 07:10:04 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit Juliana! Më vjen keq që s'munda të ndihmoj më shumë se aq, por ah sa e vështirë është kjo puna e termave të IT në shqip :-)

Gjithë të mirat dhe punë të mbarë sot!

Αlban SHPΑTΑ
United States
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 2
Grading comment
Faleminderit Alban.
Notes to answerer
Asker: E pashë dhe unë para se ta dërgoj këtë pyetje, por nuk më duket shumë shpjegues si term. Gjithsesi faleminderit.

Login to enter a peer comment (or grade)
Reference comments


3 hrs
Reference

Reference information:
Thjesht disa shtesa duke u nisur me analogjitë e përkthimit të "spinner" në gjuhë të tjera:

-rrotullues (sikurse propozon Albani)
-rrotullim
-kutizë përzgjedhjeje

Pra në bazë të kontekstit, përkthehet kështu në gjuhë të tjera.
Nuk di nëse i përshtaten kontekstit tënd e nëse do të të hyjnë në punë :)

--------------------------------------------------
Note added at 12 ore (2008-09-03 20:38:50 GMT)
--------------------------------------------------

Ke të drejtë Juliana.
Good luck :)

Gentiana Kasemi
Albania
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 4
Note to reference poster
Asker: Faleminderit Gentiana. Më duket se duhet të zgjedh midis dy mundësive. Ose përkthimin literal (pa e vrarë mendjen për kontekstin) pra "rrotullues", ose "ndryshuesi i vlerës" që shpjegon funksionin e këtij kontrolli.

Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search