PROZ.COM COVID-19 RESOURCE CENTER
Access Covid-19 jobs, answer relevant terminology questions, read industry news and more.

conduct yourself in a safe and sensible manner

Albanian translation: silluni në mënyrë të matur dhe të arsyeshme / silluni në një mënyrë që nuk do t'ju rrezikonte dhe në mënyrë të arsyeshme /

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:conduct yourself in a safe and sensible manner
Albanian translation:silluni në mënyrë të matur dhe të arsyeshme / silluni në një mënyrë që nuk do t'ju rrezikonte dhe në mënyrë të arsyeshme /
Entered by: Monika Coulson

20:38 Mar 18, 2004
English to Albanian translations [PRO]
Marketing - Advertising / Public Relations
English term or phrase: conduct yourself in a safe and sensible manner
volunteers are required to conduct themselves in a safe and sensible manner while representing the company
pjesa e veshtire eshte "safe" variante te ndryshme perkthimi ju lutem
copeok
Local time: 01:31
Silluni në një mënyrë të sigurt
Explanation:
Edhe ky mund të jetë një variant tjetër.
Eva

--------------------------------------------------
Note added at 2004-03-18 20:51:38 (GMT)
--------------------------------------------------

silluni në mënyrë të parrezikshme
Selected response from:

Eva T
Grading comment
Ju falimenderit te gjitheve. "Silluni ne menyre te tille qe mos te vini veten ne rrezik e ne menyre te aresyeshme" duket pak e gjate por mendoj se shte varianti qe shjegon me mire. E vleresoj ndihmen tuaj. Me respekt Tona
3 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +4silluni në mënyrë të matur dhe të arsyeshme
Monika Coulson
4Silluni në një mënyrë të sigurt
Eva T


  

Answers


7 mins   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
Silluni në një mënyrë të sigurt


Explanation:
Edhe ky mund të jetë një variant tjetër.
Eva

--------------------------------------------------
Note added at 2004-03-18 20:51:38 (GMT)
--------------------------------------------------

silluni në mënyrë të parrezikshme

Eva T
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 3
Grading comment
Ju falimenderit te gjitheve. "Silluni ne menyre te tille qe mos te vini veten ne rrezik e ne menyre te aresyeshme" duket pak e gjate por mendoj se shte varianti qe shjegon me mire. E vleresoj ndihmen tuaj. Me respekt Tona
Login to enter a peer comment (or grade)

3 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +4
silluni në mënyrë të matur dhe të arsyeshme


Explanation:
Po i përmbledh këtu të gjitha variantet që sugjeroj:


silluni në mënyrë të matur dhe të arsyeshme - conduct yourself in a safe and sensible manner (mendoj se ky mund të jetë varianti më i përshtatshëm me kontekstin tuaj)

mënyrë që nuk ju rrezikon - conduct yourself in a safe way

Silluni në një mënyrë që nuk do t'ju rrezikonte dhe në mënyrë të arsyeshme/të ndjeshme kur përfaqësoni kompaninë.

safe manner - mënyrë e parrezikshme ose mënyrë që nuk do t'ju vinte në rrezik

një variant tjetër mund të ishte: "silluni në mënyrë të qëndrueshme", megjithatë, nuk besoj se ky do të ishte kuptimi i fjalisë.

conduct in a safe manner - silluni me maturi :)

Monika

Monika Coulson
Local time: 17:31
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Eva T: Mendoj se varianti më i përshtatshëm është "silluni në mënyrë të matur dhe të arsyeshme" . Gjithë të mirat, Eva
4 hrs

agree  gazi: ndoshta [per termin " safe" shprehje e pershtatshme mundet me qene edhe"vetbesim", me maturi/arsye
5 hrs

agree  aneta_xh
15 hrs

agree  tirona00
1760 days
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search