PROZ.COM COVID-19 RESOURCE CENTER
Access Covid-19 jobs, answer relevant terminology questions, read industry news and more.

PR-stunt

Albanian translation: truk publicitar

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:PR-stunt
Albanian translation:truk publicitar
Entered by: Sherefedin MUSTAFA

08:59 Mar 5, 2012
English to Albanian translations [PRO]
Marketing - Advertising / Public Relations
English term or phrase: PR-stunt
ose Publicity stunt
sipas shpjegimit:
"A publicity stunt is a planned event designed to attract the public's attention to the event's organizers or their cause. Publicity stunts can be professionally organized or set up by amateurs.[3] Such events are frequently utilized by advertisers, celebrities, athletes, and politicians."
Sherefedin MUSTAFA
Netherlands
Local time: 14:58
truk publicitar
Explanation:
Ose "gjetje publicitare"... Thjesht sugjerime...
Në gazetat shqiptare ekziston si term, por nuk e di se sa përdoret në kontekstin e dhënë nga ju.

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2012-03-05 10:05:14 GMT)
--------------------------------------------------

Pse jo :-)? E kemi kamufluar fjalën "marifet" me "truk" në shqip p.sh. nuk themi "marifet kinematografik" por "truk kinematografik". Megjithatë varet nga niveli i formalitetit të tekstit që po përktheni, prandaj dhe e cilësova se janë thjeshtë sugjerime.
Selected response from:

Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 14:58
Grading comment
Faleminderit.
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
2 +1truk publicitar
Juliana Cullafiq
Summary of reference entries provided
surprizë/e papritur e marrëdhënieve me publikun
Elvana Moore
Artikuj ku përdoret shprehja
Iliana2010

  

Answers


36 mins   confidence: Answerer confidence 2/5Answerer confidence 2/5 peer agreement (net): +1
pr-stunt
truk publicitar


Explanation:
Ose "gjetje publicitare"... Thjesht sugjerime...
Në gazetat shqiptare ekziston si term, por nuk e di se sa përdoret në kontekstin e dhënë nga ju.

--------------------------------------------------
Note added at 1 hr (2012-03-05 10:05:14 GMT)
--------------------------------------------------

Pse jo :-)? E kemi kamufluar fjalën "marifet" me "truk" në shqip p.sh. nuk themi "marifet kinematografik" por "truk kinematografik". Megjithatë varet nga niveli i formalitetit të tekstit që po përktheni, prandaj dhe e cilësova se janë thjeshtë sugjerime.

Juliana Cullafiq
Albania
Local time: 14:58
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 12
Grading comment
Faleminderit.
Notes to answerer
Asker: marifet(llëk) publicitar???


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Iliana2010: Jam dakord me termat e sugjeruar, por preferenca ime personale do të ishte për 'marifet'. Do sugjeroja gjithashtu ''publiciteti'' ose ''për publicitet'' në vend të ''publicitar''.
8 hrs
  -> Faleminderit Iliona. Pikërisht, në të tilla raste zëvendësimi i një fjale të huazuar me një fjalë tjetër të tillë varen nga përkthyesi. "Marifet" është bisedore në shqip dhe e huazuar nga turqishtja, por edhe "truk" është fjalë e huazuar :-).
Login to enter a peer comment (or grade)
Reference comments


4 mins
Reference: surprizë/e papritur e marrëdhënieve me publikun

Reference information:
...një surprisë/një e papritur e marrëdhënieve me publikun.

Elvana Moore
United Kingdom
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Note to reference poster
Asker: Faleminderit.

Login to enter a peer comment (or grade)

8 hrs
Reference: Artikuj ku përdoret shprehja

Reference information:
http://www.top-channel.tv/artikull.php?ref=rss&id=219858

http://rtvklan.com/emisioni.php?id=766

http://lajme.shqiperia.com/lajme/artikull/iden/1047084415/ti...

Iliana2010
Greece
Works in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in GreekGreek
Note to reference poster
Asker: Faleminderit.

Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search