countdown

Albanian translation: numërim mbrapsht

12:11 Jan 14, 2010
English to Albanian translations [PRO]
Marketing - Advertising / Public Relations
English term or phrase: countdown
I know that the meaning is: Numërimi mbrapsht
but I'd like to know if there is any other translation form
as this will appear in a poster, so it must be as short and as correct as possible.

Can you help?
Daniela Zhusti
Albania
Local time: 05:42
Albanian translation:numërim mbrapsht
Explanation:
Numërim së prapthi ose numërim mbrapsht, për fat të keq nuk mendoj se ka ndonjë përkthim më të shkurtër se ky në shqip.

--------------------------------------------------
Note added at 6 days (2010-01-21 11:51:26 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit Daniela!
Selected response from:

Αlban SHPΑTΑ
United States
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +7numërim mbrapsht
Αlban SHPΑTΑ
4 +2mbrapshtnumërim / mbrapanumërim
Roland Lelaj


  

Answers


2 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5 peer agreement (net): +2
mbrapshtnumërim / mbrapanumërim


Explanation:
Në disa raste fjalën "countdown" në shqip e kam hasur si "mbrapshtnumërim / mbrapanumërim".


    Reference: http://www.argjiro.net/fjalor/index.php3
Roland Lelaj
Canada
Local time: 23:42
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Elvana Moore
3 hrs
  -> Faleminderit Elvana!

agree  Ledja: Nuk e kuptoj ngurrimin e përkthyesve për të pranuar fjalë të krijuara kur është nevoja. Duhet të këtë pasur një kohë kur "countdown" nuk ka ekzistuar anglisht si fjalë. Dhe ja ku është! Duhet konsideruar dhe fakti që "counting backwards" ka tjetër qëllim.
2986 days
  -> Faleminderit Ledja. Fjalëformimet e reja nuk është e lehtë që te pranohen në gjuhën tonë kur gjithkush përpiqet që të përdorë sa më shumë fjalë të huazuara.
Login to enter a peer comment (or grade)

11 mins   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +7
numërim mbrapsht


Explanation:
Numërim së prapthi ose numërim mbrapsht, për fat të keq nuk mendoj se ka ndonjë përkthim më të shkurtër se ky në shqip.

--------------------------------------------------
Note added at 6 days (2010-01-21 11:51:26 GMT) Post-grading
--------------------------------------------------

Faleminderit Daniela!

Αlban SHPΑTΑ
United States
Specializes in field
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 12
Notes to answerer
Asker: Faleminderit Alban! Edhe unë dhashë e mora, po tek kjo mbeta. :)


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Rezehana
10 mins
  -> Faleminderit!

agree  Elvana Moore
6 hrs
  -> Faleminderit!

agree  Klementina Shahini: Numërim së prapthi është më shumë e përdorshme. Të dyja janë shumë të pranueshme.http://www.albforumi.com/ubb/ubbthreads.php/topics/927535/Be...
8 hrs

agree  shkendije
10 hrs

agree  d-gaci
23 hrs

agree  Ahmet Murati
1 day 6 hrs
  -> Faleminderit!

agree  Fabiana Papastefani-Pezzoni: Po
1 day 21 hrs
  -> Faleminderit!
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search