PROZ.COM COVID-19 RESOURCE CENTER
Access Covid-19 jobs, answer relevant terminology questions, read industry news and more.

audience

Albanian translation: shikuesit, teleshikuesit, publiku, dëgjuesit, të interesuarit

GLOSSARY ENTRY (DERIVED FROM QUESTION BELOW)
English term or phrase:audience
Albanian translation:shikuesit, teleshikuesit, publiku, dëgjuesit, të interesuarit

For term searches and specialty glossaries, please try the new GBK glossaries
08:54 Jun 13, 2009
English to Albanian translations [PRO]
Marketing - Advertising / Public Relations
Additional field(s): Cinema, Film, TV, Drama
English term or phrase: audience
Definition from Texas Advertising and Public Relations:
The number of people or households exposed to a vehicle, without regard to whether they actually saw or heard the material conveyed by that vehicle.

Example sentence(s):
 • Both plays and films need to be economically viable and so both need to advertise themselves to their potential audiences. Currency Press
 • Because in the advertising situation the practical concern is more with the consumer's acquiring (rather than using) knowledge, the focus in this paper is primarily on the knowledge-acquiring type of involvement-namely, audience involvement. Audience involvement in advertisement
 • When they say the screen time is, say, 7:30, that should be the time the movie starts, not the time the theater starts showing commercials to a captive audience. Media Awareness Network
Glossary-building KudoZ
This question was created by:


This question is closed

shikuesit, teleshikuesit, publiku, dëgjuesit, të interesuarit
Definition:
një grup njerëzish të cilët pritet të jenë dëgjues, shikues, apo teleshikues a dëgjues të një ligjërimi apo paraqitje të diçkaje, apo një grup njerëzit që të interesuar si marrës apo përfitues në një ndërveprim.
Selected response from:

Arben Bushgjokaj
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of translations provided
5 +2shikuesit, teleshikuesit, publiku, dëgjuesit, të interesuarit
Arben Bushgjokaj
5 +1publiku, klientela, shikuesi, dëgjuesi
Fabiana Papastefani-Pezzoni
5publiku
Ines Ekonomi
4publik dëgjues - publik ndjekës
Roland Lelaj


Discussion entries: 3

  

Translations offered


1 hr   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
publiku, klientela, shikuesi, dëgjuesi


Definition from own experience or research:
Audience është një grup njerëzish që ndjekin një program, një veprimtari, e cila mund të jetë televizive, e drejtpërdrejtë (teatër, kongres, takim, seminar) por edhe një grup njerëzish që ndjekin ose janë lëndë/palë e interesuar e veprimtarive të tjera shoqërore, ekonomike.

Në shqip ky term merr përkthime të ndryshme sipas situatës dhe këtu duhet theksuar shumë qartë që ky term në glosarët e GBK nuk mund të marrë vetëm një përkthim dhe duhet përcaktuar nevoja e dhënies së kontekstit konkret në frazë. Për këtë nuk ka dyshim, pasi termi në shqip varion nga spektator, dëgjues, shikues, deri tek publik, klientelë, grup etj.

Example sentence(s):
 • Marrëdhëniet me publikun janë veprimtari të organizuara të një ndërmarrje, drejtuar një opinioni të gjerë për të krijuar bindjet e besimet që ka ndërmarrja në mjedisin ku vepron edhe më gjerë. - Fakulteti Ekonomik, Dega e Marketingut  
Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 21:48
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian
PRO pts in category: 3

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Αlban SHPΑTΑ
2 days 4 hrs
  -> Falemnderit, Alban :)
Login to enter a peer comment (or grade)

4 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
shikuesit, teleshikuesit, publiku, dëgjuesit, të interesuarit


Definition from own experience or research:
një grup njerëzish të cilët pritet të jenë dëgjues, shikues, apo teleshikues a dëgjues të një ligjërimi apo paraqitje të diçkaje, apo një grup njerëzit që të interesuar si marrës apo përfitues në një ndërveprim.

Example sentence(s):
 • Teleshikuesit kinez mirëpritën serinë me 6 emisione mbi disa filma të vjetër shqiptarë - China Radio International  
 • Dëgjuesit pyesin dhe profesori u jep përgjigje të hollësishme. - Deutsche Welle  
 • Gëzim Osma, Migena Shehaj, Flora Xhemani janë disa nga emrat që publiku shqiptar thuajse nuk i njeh, por që në të vërtetë, përbëjnë nismëtarët e një sipërmarrjeje që shumë e kanë përqeshur në fillim. - Mikrofoni i artë  
Arben Bushgjokaj
Local time: 20:48
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 4

Votes in favor of/against selecting this as the best translation of the term asked
Yes  Nick Beqo: "Spektatoret" do thosha une, por "shikuesit" me pelqen me shume.
9 days

Yes  Blerta Alikaj
93 days
Login to enter a peer comment (or grade)

1 day 15 hrs   confidence: Answerer confidence 4/5Answerer confidence 4/5
publik dëgjues - publik ndjekës


Definition from Fjalorë të ndryshëm të gjuhëve:
Emisioni, ligjërata, seanca gjyqësore et. u ndoq nga një publik i gjerë.

Example sentence(s):
 • Arsyeja e këtij shkrimi duket të ketë qenë publiku i paktë që ndoqi premierën e filmit Koha e kometës. - Peisazhe të fjalës  
 • Publiku i pranishëm në sallë dhe duartrokitjet e tij, treguan se muzika e Redon Makashit iu kishte munguar. - Gazeta Koha jonë  

Explanation:
Duhet parë gjithmonë edhe origjina e fjalëve. Në këtë rast kemi të bëjmë me një fjalë me rrënjë latine "audientia" d.m.th. një grup njerëzish që dëgjojnë me vëmendje.
Nga kjo jam nisur që përkthimin në shqip ta mendoj si "publik dëgjues / publik ndjekës". Pikërisht ky është një nga rastet që diskutuam pak ditë më parë për mbajtjen e gjuhës shqipe të pastër. Në shumë shkrime në shqip kam gjetur të përdorur termin "audiencë" siaps origjinalit anglisht. Këtu, mendoj unë kemi mundësi që të përdorim një fjalë të përshtatur në shqipen tonë.
Roland Lelaj
Canada
Local time: 14:48
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)

10 days   confidence: Answerer confidence 5/5
publiku


Definition from own experience or research:
Publiku është një grup njerëzish i cili ndjek një shfaqje apo një film në kinema, teatër, opera apo balet.

Example sentence(s):
 • Këto ditë të fundvitit, publiku i Tiranës ka mundësi të ndryshme për të pritur festën e ndërrimit të viteve. Përveç një balloje festive që do të jepet në Teatrin e Operës dhe Baletit, nata e 31 dhjetorit ju ofron të gjithë qytetarëve një koncert të madh festiv në sheshin “Skënderbej”. - google  

Explanation:
Termi "publiku" përshtatet më së miri në rastin në fjalë, kurse në raste të tjera si p.sh. në radio-televizion, mund të përdoret edhe dëgjuesi apo teleshikuesi.
Ines Ekonomi
Albania
Local time: 20:48
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
 • All of ProZ.com
 • Term search
 • Jobs
 • Forums
 • Multiple search