Dekanton

English translation: Remains

02:43 Jan 14, 2010
Albanian to English translations [PRO]
Art/Literary - Poetry & Literature
Albanian term or phrase: Dekanton
... ujra te gjelberta plot zaje, por te pabanuar nga peshqit.
... toke e blerte dhe e lulezuar, por e pabanuar nga bagetia.

Kjo eshte mbresa e pare qe une degjoj nga rrefimet e tua !Eshte ajo çfare dekanton pasi largohem prej tyre.
Klementina Shahini
United States
Local time: 11:48
English translation:Remains
Explanation:
As the pair combination is SQ-EN the term would be "remains".

... what remains...
or
... what is left/what stays with me, etc.

HTH
Selected response from:

Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 16:48
Grading comment
4 KudoZ points were awarded for this answerSummary of answers provided
5 +2Remains
Elvana Moore
5 +1ngelet....
Fabiana Papastefani-Pezzoni


  

Answers


7 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +1
ngelet....


Explanation:
Klemi, fjala dekantim është në fjalorin tonë shkencor por konteksti zt nuk është teknik. Shpjegimi i këtij përdorimi fillon nga termi teknik (kimi): dekantim.

Dekantimi i substancave ose e një përzierjeje kimike nuk është gjë tjetër veçse ndarja e pjesëzave të ngurta nga përzierja e lëngët falë forcës së rëndesës, gjatë së cilës këto pjesëza precipitojnë në mlnyrë të natyrshme dhe depozitohen në fund duke lënë të pastël pjesën e lëngshme të tretësirës.

Ky proces përdoret për verërat dhe në shumë degë të tjera, bile edhe në shtëpi por jo të gjithë e dinë që janë duke dekantuar tretësira apo lëndë :).

Në rastin e përdorimit metaforik të këtij termi, si rasti yt, autori/ja ka dashur të thotë se kjo është ndjesia që i ngelet atij/asaj në mëndje pasi largohet prej tyre. Pra kjo është ndjesia që "dekantohet" pasi pret, largohet, kaloh kohë.

Shpresoj të të ndihmojë

Fabiana Papastefani-Pezzoni
Romania
Local time: 18:48
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian, Native in ItalianItalian

Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  Sherefedin MUSTAFA: Pajtohem Fabi.... kjo më përkujton filmin "The remains of the Day" http://en.wikipedia.org/wiki/The_Remains_of_the_Day_(film)
23 mins
  -> Heh, rrofsh Sherefedin :)
Login to enter a peer comment (or grade)

12 hrs   confidence: Answerer confidence 5/5 peer agreement (net): +2
Remains


Explanation:
As the pair combination is SQ-EN the term would be "remains".

... what remains...
or
... what is left/what stays with me, etc.

HTH    Reference: http://www.thefreedictionary.com/remains
Elvana Moore
United Kingdom
Local time: 16:48
Native speaker of: Native in AlbanianAlbanian
PRO pts in category: 8
Notes to answerer
Asker: Thank you very much for your help.


Peer comments on this answer (and responses from the answerer)
agree  shkendije
59 mins
  -> Faleminderit Shkendije e punë të mbarë!

agree  d-gaci
20 hrs
  -> Thank you
Login to enter a peer comment (or grade)Login or register (free and only takes a few minutes) to participate in this question.

You will also have access to many other tools and opportunities designed for those who have language-related jobs (or are passionate about them). Participation is free and the site has a strict confidentiality policy.

KudoZ™ translation help

The KudoZ network provides a framework for translators and others to assist each other with translations or explanations of terms and short phrases.


See also:

Your current localization setting

English

Select a language

Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search