Off topic: Choosing the Right Car / Doğru Otomobili Seçmek
Thread poster: ATIL KAYHAN

ATIL KAYHAN  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:32
Turkish to English
+ ...
Aug 31

Ortalama bir insan için yeni bir otomobil seçimi, ev satın almaktan hemen sonra gelen ikinci en pahallı seçimdir. Üstelik, bir ev genellikle yatırım değeri taşırken, bir otomobil satın alındığı andan itibaren sürekli değer kaybeder. Yani bir otomobilin finansal açıdan yatırım değeri yoktur. Ayrıca, bir otomobil mekanik, elektronik, hidrolik, vs sistemlerin uyum içinde bir araya gelmesiyle oluşan karmaşık bir üründür. Bu nedenlerden dolayı doğru otomobili seç... See more
Ortalama bir insan için yeni bir otomobil seçimi, ev satın almaktan hemen sonra gelen ikinci en pahallı seçimdir. Üstelik, bir ev genellikle yatırım değeri taşırken, bir otomobil satın alındığı andan itibaren sürekli değer kaybeder. Yani bir otomobilin finansal açıdan yatırım değeri yoktur. Ayrıca, bir otomobil mekanik, elektronik, hidrolik, vs sistemlerin uyum içinde bir araya gelmesiyle oluşan karmaşık bir üründür. Bu nedenlerden dolayı doğru otomobili seçmek hemen herkes için çok özel bir önem ve yetenek ister. Ne yazık ki Türkiye’de doğru otomobil seçimine gereken önemin pek verilmediğini görüyoruz. Bunu anlamak için ülkemizdeki otomobil parkını inceleyerek hangi otomobillerin ne kadar satıldığını görmek yeterlidir. (Bakınız. ODD Otomotiv Distribütörleri Derneği web sitesi, Raporlar).

Bir otomobilin birincil hedefi, içindekileri A noktasından B noktasına güvenli olarak nakletmektir. Bu cümleden otomobil seçiminde en önemli kriterin güvenlik olduğu sonucuna rahatlıkla varabiliriz. Günümüzde hemen her otomobilin kontrollu ortamlarda çarpışma testleri yapılıp bazı web sitelerinde ücretsiz olarak yayınlanmaktadır. Bu sitelere örnek olarak Amerikan IIHS (The Insurance Institute for Highway Safety) web sitesini verebiliriz. Bu tarz bir web sitesinden herhangi bir otomobilin çarpışma testi sonuçlarını incelemek son derece çabuk ve kolaydır. Bir otomobil seçerken ilk yapılması gereken de budur.

Bir otomobil seçiminde güvenlikten sonra bence ikinci önemli kriter, güvenilirlik olarak isimlendirilir. Güvenilirlik gerçekte bir mühendislik terimidir ve bir makine/otomobil/cihaz için herhangi bir arıza yapma olasılığının istatistiksel bir çalışmasıdır. Güvenilir bir otomobil, bir arıza yapma olasılığı en az olan otomobil demektir. Ülkemizde maaalesef otomobil markalarının güvenilirlik verileri hiçbir yerde yayınlanmamaktadır. Bu durumda tüketicilerin otomobil güvenilirliği konusundaki veri dağarcığı hemen hemen hiç yoktur. Halbuki ABD’de otomobil markalarının güvenilirliği sürekli olarak tüketicilerin bilgisine sunulur. Böylece çok daha bilinçli seçimler yapılması sağlanır. Olması gereken de pek tabii ki bu şeffaf senaryodur.

Yirmibirinci yüzyılda çeşitli marka ve model otomobillerin arıza istatistikleri çok detaylı olarak mevcuttur. Geçmiş arıza kayıtları daima gelecek ile ilgili somut bir veri oluşturur. Bir başka deyişle, geçmişte sürekli arıza yapan belirli bir otomobilin gelecekte de benzer durumu sürdüreceğini kolaylıkla söyleyebiliriz. Bu tarz güvenilirlik verilerini araçlardan toplayıp detaylı analiz eden kurumlardan belki en önemlisi Amerikan Consumer Reports firmasıdır. Consumer Reports bu verileri her sene en az yüzbinlerce araç sahibine gönderdiği detaylı anketlerle elde eder. Consumer Reports bir tüketici sivil toplum kurumudur yani etkinliklerinde kar amacı gütmez. Otomobil markalarının güvenilirlik verilerini kendi web sitesinde Ingilizce yayınlar. Ancak, bu verilere erişebilmek için senelik $35 karşılığında bir aidat ödeyip Consumer Reports üyesi olmak gerekir çünkü CR verilerini sadece kendi üyeleriyle paylaşır. Senelik $35 aidat özellikle Türkiye’deki otomotiv firmaları için bence kolay geri dönüşü olacak makul bir tutar ve çok doğru bir yatırımdır. Ben Türkiye’de yaşayan bir birey olarak senelerdir Consumer Reports üyesiyim çünkü oradan aldığım bilgiyi başka kaynaklardan elde etmem asla mümkün değildir, özellikle otomotivde güvenilirlik alanında. Bilgi her zaman güç demektir.

Ülkemizde ne yazık ki en pahallı otomobil en iyi otomobildir gibi kökten bir yanılgı vardır. Consumer Reports güvenilirlik sıralamalarından görülebileceği gibi güvenilirlik bir otomobilin fiyatından tamamen bağımsızdır. Örneğin, listenin en üstlerinde uygun fiyatlı otomobil markaları olabildiği gibi listenin en altlarında pahallı markalar yer alabilmektedir. Yani fiyat ile güvenilirlik arasında teknik olarak hiçbir korrelasyon bulunmamaktadır. Benzer bir şekilde fiyat ile güvenlik arasında da bir korrelasyon yoktur. Pahallı otomobiller daha iyi çarpışma testlerine sahiptir, diye bir kural yoktur. Özetle, otomobilde para size güvenlik ve güvenilirlik satın almaz, para size belki lüks satın alır. Otomobilde önemli olan ise lüks değil, güvenlik ve güvenilirlik kavramlarıdır çünkü bir otomobilin odak noktasında her zaman insan bulunur. Bilinçli bir otomobil tüketicisi bu gerçeğin hep farkında olarak seçimlerini yapar.

ATIL KAYHAN © 2019
Collapse


 

Emin Arı  Identity Verified
Turkey
Local time: 23:32
Member
English to Turkish
+ ...
Scotty Kilmer Sep 3

Youtube'da kanalı olan Scotty Kilmer'ı takip etmenizi öneririm. Elli yıllık otomobil tamircisi. Muhakkak takip etmenizi öneririm.

 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:


You can also contact site staff by submitting a support request »

Choosing the Right Car / Doğru Otomobili Seçmek

Advanced searchSDL Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within SDL Trados Studio

SDL Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
WordFinder Unlimited
For clarity and excellence

WordFinder is the leading dictionary service that gives you the words you want anywhere, anytime. Access 260+ dictionaries from the world's leading dictionary publishers in virtually any device. Find the right word anywhere, anytime - online or offline.

More info »Forums
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search