Off topic: Paranizi Harcamanin 30 Gereksiz Yolu
Thread poster: ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 06:23
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Jan 15, 2019

Asagidaki görsel makale, hepimizin yapabilecegi 30 gereksiz harcamayi konu ediyor. Fotograflarin sag tarafindaki oka tiklayarak ilerleyebilirsiniz.

https://www.msn.com/en-us/money/finance-savemoney/30-ways-you-are-wasting-money/ss-BBSeQ5Y?ocid=spartandhp

Adnan Özdemir
Özgür Salman

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
benden de birkaç ekleme Jan 15, 2019

31) Hanımların gerçeğini saksıda yetiştirmeye üşenip para vererek evde (rüküş) plastik çiçek beslemeleri (!)
32) Gereksiz ev yenileme harcamaları için borca-harca girilmesi
33) Özel okullara yapılan harcamalar da bence bu gurupta değerlendirilebilir (bu çağda özellikle)

34) Kağıt peçeteye dökülen küçük servetler
35) Çelik kapı hayranlığı nedeniyle harcanan paralar (özellikle deprem bölgelerinde tehlikeli de)
36) Anadolu
... See more
31) Hanımların gerçeğini saksıda yetiştirmeye üşenip para vererek evde (rüküş) plastik çiçek beslemeleri (!)
32) Gereksiz ev yenileme harcamaları için borca-harca girilmesi
33) Özel okullara yapılan harcamalar da bence bu gurupta değerlendirilebilir (bu çağda özellikle)

34) Kağıt peçeteye dökülen küçük servetler
35) Çelik kapı hayranlığı nedeniyle harcanan paralar (özellikle deprem bölgelerinde tehlikeli de)
36) Anadolu mutfağının ana ögelerinden olan ekmeğin israf edilerek çöpe atılması

37) Sıkça yenilenen "akıllı telefon" harcamaları
38) Zaman israfı ve zaman yönetimi eksikliği en büyük gereksiz gider kaynaklarından sayılabilir
39) PVC pencere harcamaları (hem sağlıksız hem de rüküş ötesi bence). Yenileyeceksen ahşapla yenile kardeşim.

40) Mevsimidir diye çokça alınıp -kurutulabilecekken- çöpe atılan sebze-meyve(ler)
41) Kullanmayacağı kadar RAM taktırıp paraların pencereden savrulması
42) Yürüme mesafesindeki yerlere illa motorlu taşıtla gitme inadı

43) Zayıflama ürünlerine dökülen servetler (isteyen servet harcamadan da zayıflayabilir, bkz. internet)
44) Bana -ama özellikle bana- göre her türden parfüm ve yapay koku harcamaları.

. . .

*Tabi bunlar kişiden kişiye değişebilir. Benim gereksizler listem, bir başkasının alınacaklar listesinde baş köşeye kurulabilir. Sorun yok yani. Atıl Bey tarafından verilen bağlantıdaki örneklerle çakışabilecek şeyleri de tekrar yazmış olabilirim, kusura bakılmasın.

[Edited at 2019-01-16 05:46 GMT]
Collapse

Özgür Salman
Mustafa Ozturk

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 05:23
Dutch to Turkish
+ ...
Akıllı satın alma Jan 16, 2019

Merhabalar,

Konu dışı gibi görünse de bir tercüman için de gayet ilginç başlık.
Sürekli yenilenen elektronikleri Adnan Özdemir zikretmiş.

Diyelim ki bilgisayarınızı değiştireceksiniz. Ekonomik krizdeki ülkelerin bütçe politikası gibi davranmayın. İyi bir ürün hatta piyasanın en iyisini alın. Önceliğiniz işiniz olsun. İşiniz dışındaki etkinlikler için o bilgisayarınızı kirletmeyin. Temiz ve özenli kullanırsanız yıllarca
... See more
Merhabalar,

Konu dışı gibi görünse de bir tercüman için de gayet ilginç başlık.
Sürekli yenilenen elektronikleri Adnan Özdemir zikretmiş.

Diyelim ki bilgisayarınızı değiştireceksiniz. Ekonomik krizdeki ülkelerin bütçe politikası gibi davranmayın. İyi bir ürün hatta piyasanın en iyisini alın. Önceliğiniz işiniz olsun. İşiniz dışındaki etkinlikler için o bilgisayarınızı kirletmeyin. Temiz ve özenli kullanırsanız yıllarca hizmet edecektir.

Ben aynısını telefonda ve dizüstü bilgisayarda denedim. Gayet verimli oldu.

Ben diğer bir ürün grubunu cilalı mobilyaları hatırlatmak istedim. Mobilyalar, kullanım veya yer değiştirme ve taşınma sırasında küçük yıpranma ve hasarlara görebiliyor. Bu küçük hasar zamanla değiştirmek için gerekçe. Tüketim kültürünü kölelik haline getirmediyseniz ciddi tasarruf sağlayacağınız bir alan.

Mobilyanızı cilasız doğal ahşap olarak satın alın ve cila yerine 1 litre zeytinyağı kullanın. İyice yağı yedirin. Bir gün sonra kuru bir bezle veya kağıtla yüzünü silin. Hem bakteriden hem sudan koruyacak şekilde uzun yıllar size hizmet edecek bir eşya olur.

Sağlıcakla

Nizamettin Yigit
Collapse

Özgür Salman
Adnan Özdemir
Mustafa Ozturk
Elif Baykara Narbay

Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 05:23
Dutch to Turkish
+ ...
Pil ve diğerleri Jan 16, 2019

En çok para harcanan ama harcadığınızın farkında olmadığınız küçük rakamlarla yapılan harcamalar

bunlara bazı örnekler:

- piller : fiyatı ucuz pilli oyuncakları sakın almayın. Zira oyuncağı kullanım süresi boyunca o oyuncağa alınacak olan pil hayli tutar. Mutlak elektrik/elektronik oyuncak olsun diyorsanız yeniden doldurulabilir piller alın veya o tür bir oyuncak olmasını tercih edin.

- renkli yazıcılar ve özellikle kartu
... See more
En çok para harcanan ama harcadığınızın farkında olmadığınız küçük rakamlarla yapılan harcamalar

bunlara bazı örnekler:

- piller : fiyatı ucuz pilli oyuncakları sakın almayın. Zira oyuncağı kullanım süresi boyunca o oyuncağa alınacak olan pil hayli tutar. Mutlak elektrik/elektronik oyuncak olsun diyorsanız yeniden doldurulabilir piller alın veya o tür bir oyuncak olmasını tercih edin.

- renkli yazıcılar ve özellikle kartuşlar: Yazıcı alacaksanız mümkünse renkli yazıcı almayın. Yazıcı almanız gerekiyorsa kesinlikle sıvı mürekep püskürtmeli olmasın. Klasik fotokopi gibi toz tonerli yazıcılar hala en ekonomik sayfa çıkaranlar. Eğer mutlak renkli olmalıysa, o zaman en iyisini alın. Uzun vadede yine siz karlı çıkarsınız. Fiyatı aşırı indirimde olan yazıcıların kartuşlarına vereceğiniz para (özellikle sıvı mürekkep püskürtmeliler) 5 yıl kullandığınızı varsaydığınızda karşınıza birkaç tane yazıcı olarak çıkabilir.

- Lensler ve solüsyonları: Doktorunuz tarafından kaçınılmaz bir zorunluluk olarak önerilmediyse, lens yerine gözlük kullanın. Bu hem ekonomik hem de göz sağlığınız için daha iyi olacaktır.

Hatırladıkça eklemeler yapacağım.

Sağlıcakla kalınız,

Nizamettin Yiğit
Collapse

Özgür Salman
Adnan Özdemir
Mustafa Ozturk

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Piller ve Yazicilar Jan 17, 2019

Nizamettin Yigit wrote:

- renkli yazıcılar ve özellikle kartuşlar: Yazıcı alacaksanız mümkünse renkli yazıcı almayın. Yazıcı almanız gerekiyorsa kesinlikle sıvı mürekep püskürtmeli olmasın. Klasik fotokopi gibi toz tonerli yazıcılar hala en ekonomik sayfa çıkaranlar. Eğer mutlak renkli olmalıysa, o zaman en iyisini alın. Uzun vadede yine siz karlı çıkarsınız. Fiyatı aşırı indirimde olan yazıcıların kartuşlarına vereceğiniz para (özellikle sıvı mürekkep püskürtmeliler) 5 yıl kullandığınızı varsaydığınızda karşınıza birkaç tane yazıcı olarak çıkabilir.

Ben evde alkalin pil ile çalisan onlarca cihaz kullaniyorum. Senelerdir pillere muhtemelen yüzlerce (muhtemelen daha fazla) lira ödemisimdir. En fazla da AA boy pil tüketiyorum. Son zamanlarda alkalin pil yerine "rechargeable" NiMH pillere geçis yapiyorum. Evde AA boy NiMH pilleri doldurmak için daha önceden satin aldigim ama pek kullanmadigim bir cihaz var. NiMH piller dogal olarak alkalin pillerden daha pahalli ama tekrar takrar kullanilabilir olduklarindan daha ekonomik olacagina inaniyorum. Pil almak için de Pilburada.com isimli siteyi kullaniyorum. Disariya göre çok daha fazla çesit var ve sadece 2. TL kargo ücreti aliyor. Kisaca, alkalin pil kullanmak yerine "rechargeable" NiMH pil kullanmayi bir düsünün. Muhtemelen uzun dönemde kar edeceksiniz.

Ben simdiye kadar iki yazici kullandim, ikincisini daha yeni aldim sayilir. Her ikisi de HP marka idi ve her ikisi de All-in-One (printer, faks, fotokopi, scanner) idi. Hep inkjet kullandim. Muhtemelen mürekkep kartuslarina da en az yüzlerce lira ödemisimdir. Kartuslari sadece bir-iki kez doldurtabiliyorum ama ondan sonra doldurtma pek olumlu bir sonuç vermiyor. Yeni HP kartus almak gerekiyor. Zaten yazici firmalari parayi kartuslardan kazaniyor. Sanirim bunun pek kaçari yok. Adamlar sistemi kartus üzerine kurmuslar. Birkaç cc mürekkep için yüzlerce lira ödüyorsunuz. Ben de markasi pek bilinmeyen yazicilara para ödememenizi öneririm. Alirsaniz en iyisini almaya çalisin. Zaten yaziciya ödeyeceginiz para, mürekkebe ödeyeceginiz paranin yaninda devede kulak kalacaktir.

Ek olarak, evdeki mobilyalar için "furniture touch-up pen" gibi isimlerle satilan keçeli kalemler var, bunlardan alin. Mobilyalardaki küçük çizik, vb gibi hasarlari bu keçeli kalemler güzelce kapatiyor. Yeniden cila yapmaniza gerek kalmiyor. Bunlar birkaç renk/ton olabiliyor. Bence her evde bulunmasi gereken bir aksesuar.

Ben bilgisayar olarak da Casper kullaniyorum. Casper bir Türk markasi, uzakdoguda üretiliyor. Biraz daha ekonomik bir fiyat etiketi var. Digerlerinden farkli bir kalitesi oldugunu düsünmüyorum. Belki sizlerden de kullananlar vardir. Ayrica, benim cep telefonum da Casper.

Adnan Özdemir
Mustafa Ozturk

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
özel okul Jan 17, 2019

Adnan Özdemir wrote:

. . .

Bu madde hariç diğer hepsine evet diyebilirim. Özel okullar iyi değil ama devlet okulları berbattttt.

Devletin sunduğu hangi hizmette kalite varda burada olsun. (cenaze işleri hariç, inanılmaz kaliteli hizmet veriyorlar)

Adnan Özdemir
Mustafa Ozturk

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
eeee, ööö, kem kümmm :)) Jan 17, 2019

Emin Arı wrote:

Adnan Özdemir wrote:

. . .

Bu madde hariç diğer hepsine evet diyebilirim. Özel okullar iyi değil ama devlet okulları berbattttt.

Devletin sunduğu hangi hizmette kalite varda burada olsun. (cenaze işleri hariç, inanılmaz kaliteli hizmet veriyorlar)

Emin Ağabey merhaba

Birez kem küm edecektim emme, benim kastettiğim "internet çağındaki" öğrenme ve öğretme olanaklarından yararlanmak koşuluylandı (geçmişi düşünmeden, yaşadığımız zamanı kastetmiştim ben.)

Ayrıca; çoluk-çocuklu, torunlu insanlar daha eyisini bilir muhakkak. Kimseler yazmayınca yardırıyoz işte :)

İzmir'e selamlar

* Çocuğunu hiç okula göndermeksizin, evde; kitap, internet-teknoloji olanakları ile eğiten yabancı akımlardan etkilendim galiba ben.

[Edited at 2019-01-17 11:53 GMT]

Mustafa Ozturk

Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
gereksiz harcamalar Jan 17, 2019

Gereksiz harcamalar nedir? Sadeleşerek nasıl daha mutlu yaşarız? Bu konuda bir kitap yazmakla meşgulüm. Aslına bakarsanız yeme içme, giyinme, barınma bir de mesleğimizle ilgili harcamalar dışında hepsi gereksiz. Maalesef günümüz dünyasında her şey sanki ihtiyaçmış gibi dayatılıyor. Özel okulların iki veya üç tanesi hariç ben devlet okullarını tercih ederim. Okuldan ziyade önemli olan öğretmendir. Özel okullarda öğretmenler asgari ücretle ya da ondan 200 TL ... See more
Gereksiz harcamalar nedir? Sadeleşerek nasıl daha mutlu yaşarız? Bu konuda bir kitap yazmakla meşgulüm. Aslına bakarsanız yeme içme, giyinme, barınma bir de mesleğimizle ilgili harcamalar dışında hepsi gereksiz. Maalesef günümüz dünyasında her şey sanki ihtiyaçmış gibi dayatılıyor. Özel okulların iki veya üç tanesi hariç ben devlet okullarını tercih ederim. Okuldan ziyade önemli olan öğretmendir. Özel okullarda öğretmenler asgari ücretle ya da ondan 200 TL kadar fazlasına çalışıyorlar üstelik de neredeyse haftada 5 buçuk gün. Devlet okullarındaki öğretmenlerin hem maaşları daha yüksek hem de vakitleri daha çok.Collapse

Adnan Özdemir

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Tüketim Ekonomisi Jan 17, 2019

Türkiye'de senelerdir olanca güçle bir tüketim ekonomisi yesertilmeye çalisiliyor. Kanimca bunda hem T.C. devleti hem de büyük sirketler önemli derecede sorumlu. Sahsen ben TV kanallarinda reklam yogunlugundan izlemek istedigim bir programi izleyemez oldum. Kanal degistirmek de çare degil çünkü çogu kez yeni geçtiginiz kanalda da tamamen ayni reklamlar zamaninizi çaliyor. Cep telefonunuza, e-posta adresinize, vs gelen reklamlar da cabasi. Kurtulmaniz neredeyse olanaksiz. Baz... See more
Türkiye'de senelerdir olanca güçle bir tüketim ekonomisi yesertilmeye çalisiliyor. Kanimca bunda hem T.C. devleti hem de büyük sirketler önemli derecede sorumlu. Sahsen ben TV kanallarinda reklam yogunlugundan izlemek istedigim bir programi izleyemez oldum. Kanal degistirmek de çare degil çünkü çogu kez yeni geçtiginiz kanalda da tamamen ayni reklamlar zamaninizi çaliyor. Cep telefonunuza, e-posta adresinize, vs gelen reklamlar da cabasi. Kurtulmaniz neredeyse olanaksiz. Bazilarindan "unsubscribe" da edemiyorsunuz.

Bir de birtakim reklamlar halki saf ve aptal yerine koymak istiyor. Örnegin, neredeyse küçük çocuklarin bile Amerikan sirketi ve ürünü olarak tanidigi bir gazli içecek reklami, kendini neredeyse "biz senelerdir Türk sirketiyiz" diye pazarlamaya çalisiyor. Bu bence rezaletin ta kendisidir. Ben hangi ürünün Amerikan, hangisinin Türk oldugunu bilmeyecek kadar saf ve aptal degilim (Gerekirse bkz. ProZ profilimdeki resumem, bitirdigim okullar, çalistigim isler, vs). Yasamda en nefret ettigim durumlardan biri enayi yerine konmaktir.

Evet, tüketim ekonomisi ABD'ye pek uygundur ve bunun onlarca nedeni vardir. ABD'de asgari ücret alan biri çalistigi her saat basina minimum $10. ücret alir. Siradan bir mühendis senede rahat $70 - 80,000 ve siradan bir MD senede rahat $100 - 120,000 alir. Bu ücretlerin çok daha fazlasini alanlar da vardir. Zaten bu ve bunun gibi nedenlerle ABD için tüm dünyada "beyin miknatisi" terimi kullanilir. Üstelik ABD Türkiye ile karsilastirildiginda çok daha ucuz bir ülkedir. Örnegin, Türkiye'de %18 - 25 KDV ödenirken, ABD'de "sales tax" sadece tek basamaklidir (% 8 falan gibi).

Size ABD'deki yüksek yasam standartlari ile ilgili yüzlerce örnek verebilirim. Örnegin, uzun seneler önce bir dönem çalistigim bir restaurantin barinda çalisan yirmili yaslarda genç bir "bartender" arkadasim Chevrolet Camaro araç kullaniyordu. ABD'de bu tarz araçlari satin alabilmeniz için Türkiye'deki gibi "çok zengin" olmaniz gerekmez, sadece merakli olmaniz yeterlidir. Sistem bunun üzerine kuruludur, "tüketim ekonomisi". Hersey ABD vatandaslari için "affordable" hale getirilmistir, yani Türkiye'ye göre daha ucuzdur. Bir ögrenci bile Türkiye'de sizi kapidan içeri bile sokmayacaklari türde bir bara girip eglenebilir. Zamaninda biz de çok yaptik.

Simdi sormak isterim: Türkiye'de asgari ücret alan biri saat basina (veya ay basina) kaç TL alir? Ben bir makine mühendisiyim. Sizce Türkiye'de bir mühendis ne kadar ücret alir? Peki onlarce sene okuyan bir tip doktoru bir senede kaç TL kazanir? Ben simdi emekliyim. Türkiye'de bir emekli ne kadar ücret alir? Bundan sonra TV kanallarini domine eden reklamlari izlerken lütfen biraz da bu sorulara yanit bulmaya çalisin. Acaba neden Türkiye'de tüketim ekonomisi körükleniyor? Sizce bu bize uygun bir strateji midir?
Collapse

Adnan Özdemir

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
"Disposable Income" Nedir? Jan 19, 2019

Tureng "disposable income" için "harcanabilir gelir" terimini kullaniyor. Ben de bu karsiligi begendim. Türkiye'de pek bilinmeyen bir kavram olsa da Internet'te "disposable income" ile ilgili bol bilgi bulabilirsiniz. Bir sitede tanimi söyle yapiliyor:

"Household net adjusted disposable income is the amount of money that a household earns, or gains, each year after taxes and transfers. It represents the money available to a household for spending on goods or services."
<
... See more
Tureng "disposable income" için "harcanabilir gelir" terimini kullaniyor. Ben de bu karsiligi begendim. Türkiye'de pek bilinmeyen bir kavram olsa da Internet'te "disposable income" ile ilgili bol bilgi bulabilirsiniz. Bir sitede tanimi söyle yapiliyor:

"Household net adjusted disposable income is the amount of money that a household earns, or gains, each year after taxes and transfers. It represents the money available to a household for spending on goods or services."

Simdi be biraz ülke bazinda harcanabilir gelir neymis, bulmaya çalisalim. Bunu diagramlarla veren siteler var.

http://www.oecdbetterlifeindex.org/topics/income/

https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/table.do?tab=table&language=en&pcode=tec00113

Yukarida gördügünüz gibi Türkiye kisi basina harcanabilir gelir açisindan en alt siralarda yer aliyor. En üstte ABD, Isviçre gibi ülkeler var. Simdi tekrar soralim: Türkiye'de devlet ve sirketler tarafindan neden tüketim ekonomisi vurgulaniyor?
Collapse

Adnan Özdemir

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Working-class jobs that pay 6 figures Jan 23, 2019

Biz hep doktorlar ve avukatlar çok para yapar diye biliriz. Bu görsel makalede ABD'de 6 basamakli ücret alabilen, emekçi sinifina giren ama nispeten az bilinen bazi meslekler tanitiliyor. Bunlarin bazilari bir üniversite derecesi bile gerektir... See more
Biz hep doktorlar ve avukatlar çok para yapar diye biliriz. Bu görsel makalede ABD'de 6 basamakli ücret alabilen, emekçi sinifina giren ama nispeten az bilinen bazi meslekler tanitiliyor. Bunlarin bazilari bir üniversite derecesi bile gerektirmiyor.

https://www.msn.com/en-us/money/careersandeducation/working-class-jobs-that-pay-6-figures/ss-BBSdSJa?ocid=spartandhp
Collapse

Adnan Özdemir

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Alkalin versus NiMH Batteries Feb 3, 2019

Yukarida da bahsetmistim. Alkalin piller tek kullanimlik ve nispeten uygun bir fiyata sahip. "Rechargeable" NiMH piller ise alkalin pillere göre daha pahalli ama yüzlerce kez sarj edilebildiklerinden uzun dönemde daha ucuza geliyor. NiMH pil kullanmak için tek yapmaniz gereken uygun bir sarj cihazi satin almak. Türkiye'de Pilburada.com sitesinde veya global olarak Amazon.com sitesinde bol miktarda sarj cihazi var. Disaridan almanin voltaj açisindan bir sakincasi yok çünkü genelde b... See more
Yukarida da bahsetmistim. Alkalin piller tek kullanimlik ve nispeten uygun bir fiyata sahip. "Rechargeable" NiMH piller ise alkalin pillere göre daha pahalli ama yüzlerce kez sarj edilebildiklerinden uzun dönemde daha ucuza geliyor. NiMH pil kullanmak için tek yapmaniz gereken uygun bir sarj cihazi satin almak. Türkiye'de Pilburada.com sitesinde veya global olarak Amazon.com sitesinde bol miktarda sarj cihazi var. Disaridan almanin voltaj açisindan bir sakincasi yok çünkü genelde bu cihazlar 100 - 240 Volt 50/60 Hz güçle besleniyor.

Bu simdi bahsedeceklerim daha çok teknik kisiler (mühendis, teknisyen, vs) içindir. Alkalin ve NiMH piller oldukça farkli bir desarj profiline sahiptir. Alkalin piller yeni iken 1.5 Volt verirler ve ilk günden itibaren voltaj degerleri sürekli olarak düser. NiMH piller ise 1.2 Volt verirler ve bu voltaji uzun bir süre korurlar. Genel olarak pilin voltaji 1.0 veya 0.9 Volta düstügünde (cut-off voltage) o cihaz için yararsiz hale gelir ve pillerin degistirilmesi gerekir. Yani alkalin pilleri biz aslinda 0.9 veya 1.0 Volta sahipken atiyoruz (aslinda atmayip pil toplayan yerlere vermemiz gerekir). Asagidaki grafikte bu karsilastirma veriliyor.

1.5 Voltla çalisan hemen tüm cihazlar 1.2 Voltla da çalisiyor. Genel olarak NiMH piller, alkalin pillerden marjinal olarak daha fazla dayaniyor (cut-off voltage). Asagidaki grafikte bu fark da veriliyor. Aralarindaki en önemli fark NiMH pillerin uzun bir voltaj platosuna sahip olmalaridir. Tabii diger önemli fark, alkalin piller tek kullanimliktir ama NiMH piller yüzlerce kez sarj edilebilir. Ekonomik olmalari buradan kaynaklaniyor.

Alkaline versus NiMH Batteries
Collapse

Adnan Özdemir

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Some Battery Terminology Feb 10, 2019

Alkaline: Popüler bir "Primary" pil türü; genellikle uygun fiyatlidir.

Button Cell: Bozuk para ebadlarindaki piller; genellikle "lithium" 3V olurlar.

Cell Size: Piller yaygin olarak AA, AAA, C, D ve 9V ebadlarinda gelirler.

Cut-off Voltage: Bir pilin o cihaz için artik yararli olmadigi ve degistirilmesi gerektigi voltaj seviyesi.

Cycle: Bir pil için herbir desarj ve sarj dizinine verilen isim; herbir desarj ve sarj çevrimi.
... See more
Alkaline: Popüler bir "Primary" pil türü; genellikle uygun fiyatlidir.

Button Cell: Bozuk para ebadlarindaki piller; genellikle "lithium" 3V olurlar.

Cell Size: Piller yaygin olarak AA, AAA, C, D ve 9V ebadlarinda gelirler.

Cut-off Voltage: Bir pilin o cihaz için artik yararli olmadigi ve degistirilmesi gerektigi voltaj seviyesi.

Cycle: Bir pil için herbir desarj ve sarj dizinine verilen isim; herbir desarj ve sarj çevrimi.

Memory Effect: Bir pilin normalden erken (iyice bosalmadan) sarj edilmesi ve/veya tam dolana kadar sarj edilmemesi sonucu kapasitesinin zamanla azalmasina verilen isim.

Nickel Metal Hydride: Popüler bir "Secondary" yani "rechargeable" pil türü (NiMH).

Power Capacity: Bir pilde ne kadar enerji depolandigini gösterir; genellikle Watt-hours, bazen de mAh olarak verilir.

Primary Battery: Sarj edilemeyen yani tek kullanimlik pillere verilen isim.

Secondary Battery: Sarj edilip yüzlerce kez kullanilan pillere verilen isim; "rechargeable battery" de denir.

Self Discharge: Bir pilin henüz kullanilmadan önce rafda dururken zamanla voltajinda meydana gelen düsme.

Voltage: Bir pilin iki kutbu arasindaki potansiyel farki; pilden pile ve ayrica bir pilin desarji ile degisir.
Collapse

Adnan Özdemir

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Low-/Medium-/High-Drain Feb 16, 2019

Pille çalisan cihazlar ne kadar çabuk pil tükettiklerine göre "low-drain", "medium-drain" veya "high-drain" olarak siniflandirilabiliyor (düsük/orta/yüksek pil tüketimi). Örnegin, duvar saatleri ve uzaktan kumandalar (TV, DVD player, vs) "low-drain" oluyor çünkü bunlarin pilleri en az bir sene gidebiliyor. Öte yandan, yüksek çözünürlüklü renkli ekrana sahip günümüz high-tech cihazlar (örnegin, bir GPS cihazi) "high-drain" olabiliyor çünkü bunlarin pilleri en fazla bi... See more
Pille çalisan cihazlar ne kadar çabuk pil tükettiklerine göre "low-drain", "medium-drain" veya "high-drain" olarak siniflandirilabiliyor (düsük/orta/yüksek pil tüketimi). Örnegin, duvar saatleri ve uzaktan kumandalar (TV, DVD player, vs) "low-drain" oluyor çünkü bunlarin pilleri en az bir sene gidebiliyor. Öte yandan, yüksek çözünürlüklü renkli ekrana sahip günümüz high-tech cihazlar (örnegin, bir GPS cihazi) "high-drain" olabiliyor çünkü bunlarin pilleri en fazla birkaç ay içinde bitebiliyor. Bu iki uç arasinda kalanlar ise "medium-drain" oluyor.

"Rechargeable" NiMH piller özellikle "medium-/high-drain" cihazlar için uygun bir alternatif olabiliyor çünkü bunlarin pil tüketimi de fazla oluyor. Birkaç ayda bir yeni piller almaktansa sarj etmek dogal olarak daha ekonomik oluyor.

Bu arada, pillerle ilgili simdiye dek anlattiklarimin tümü "multiple" yani çoklu pil kombinasyonlari için de geçerlidir (örnegin, 2 pil, 4 pil, vs).
Collapse

Adnan Özdemir

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Paranizi Harcamanin 30 Gereksiz Yolu

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »