Proz com'da dolandırıcılık şüphesi olursa
Thread poster: Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk  Identity Verified
Türkiye
Local time: 22:04
French to Turkish
+ ...
Nov 12, 2018

Lüksemburg'daki bir tercüme bürosu olarak kendisini tanıtan birisinden (proz'da işveren olarak kayıtlı) e-mail aracılığı ile iş teklifi aldım. 10 dakika içinde olumlu cevap geldi. İşi size verdik biz ITMS translation vasıtasıyla iş yapıyoruz. Şu linke şu şifre ile tıklayın şeklinde mesaj geldi. Açıkçası kıllandım ama bunu proz'a bildirebileceğim bir yer bulamadım. Acaba bu durumu proz yöneticilerine nasıl iletebilirim? Teşekkür ederim.

betül asiye karpuzcu
betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Turkish to English
+ ...
neden ki? Nov 12, 2018

pek çok büro translation management systemler kullanıyor, özelikle xtrf ve xtm bazlı sistem kullanan çok. hepsinin şifresi var, bunun için kullanıcı adı atanıyor size...
neden dolandırıcı olduğundan şüphelendiniz ki?

Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk  Identity Verified
Türkiye
French to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
. Nov 12, 2018

Zaten ben güvenlik gerekçesi ile o linke tıklamak istemediğimi söyleyince hemen belgeyi Word olarak gönderdiler. Şüphelenmemin nedeni bana işi gönderen tercüme bürosunun profil bilgileri çok az. İşi bana bir şey sormadan beni tanımadan hemen atamaları ve linke tıklama olayı. Benim korkum instagram hesabımın çalınması. Çünkü mail adresim instagram hesabıma bağlı ve 20000'den fazla takipçili hesabımı kaptırmak istemiyorum.

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
. Nov 12, 2018

Forumda dolandırıcılık girişimlerinin konuşulduğu şöyle bir bölüm var:

https://www.proz.com/forum/946

Bir dolandırıcılık girişimini, sitenin destek birimine bildirebilirsiniz.

Ancak sadece bir link gönderildi diye hemen böyle bir durumdan şüphelenmek ve bunu bildirmek yersiz olur. Birçok firma, gerekli çeviri materyalinin indirilmesi veya çeviri
... See more
Forumda dolandırıcılık girişimlerinin konuşulduğu şöyle bir bölüm var:

https://www.proz.com/forum/946

Bir dolandırıcılık girişimini, sitenin destek birimine bildirebilirsiniz.

Ancak sadece bir link gönderildi diye hemen böyle bir durumdan şüphelenmek ve bunu bildirmek yersiz olur. Birçok firma, gerekli çeviri materyalinin indirilmesi veya çevirinin/kontrolün kendi platformları üzerinde yapılabilmesi için size kullanıcı adı ve şifre yolluyor.

Sırf hemen kabul ettiler ve link yolladılar diye bildirimde bulunursanız bir sonuç çıkacağını sanmam. Çok yaygın bir çalışma tarzı bu.
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Proz com'da dolandırıcılık şüphesi olursa

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »