InDesign sorunu
Thread poster: Handan Ceyhan
Handan Ceyhan
Handan Ceyhan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 02:56
English to Turkish
+ ...
Aug 3, 2016

Arkadaşlar bir müşteri InDesign formatında bir dosya gönderdi ancak bende InDesign olmadığı için Studio'da dosyanın PDF formatı üzerinden çalıştım.
Şimdi layout'da bazı kaymalar söz konusu. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Bildiğim kadarıyla idml uzantılı dosyalar Studio'da açılmıyor?
Çok zor durumda kaldım. Önerileriniz var mı?

Yusuf Sevgen
Yusuf Sevgen
Türkiye
Turkish to English
+ ...
IDML dosyası Studio ile uyumludur Aug 3, 2016

IDML dosyasını Trados Studio'da açabilir, proje oluşturabilir, çeviri yapabilirsiniz. Yalnız kullandığınız Trados sürümüne göre uyumsuz olduğu konusunda hatalar verebilir. Mesela Studio 2011'de InDesign CS4, CS5'te üretilen IDML dosyalarını açabilirsiniz ama CS6 ve CC sürümleri için hata verebilir. Elinizde IDML varsa ve Trados bahsettiğim gibi bir hata veriyorsa yardımcı olmaya çalışırım.

Handan Ceyhan
Handan Ceyhan  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Teşekkürler Aug 4, 2016

Yusuf Bey,

İlginiz için teşekkür ederim. Bir arkadaşın yardımıyla hallettik işi. Yalnız verdiğiniz bilgiler çok faydalı oldu. Firmadan Indesign formatında bir dosya alırken bende Studio 2011 olduğunu hatırlatacağım.

İyi çalışmalar diliyorum

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

InDesign sorunu

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »