Off topic: Cinatlı yolculuklar, bisikletli yazılar...
Thread poster: Adnan Özdemir
Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Local time: 20:56
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
May 4, 2016

Birazdan güncelleyeceğim... (Yorgunluğum biraz dinsin, kimseye böyle bir başlığı gaptırmamak için tezelden açtım bu başlığı
----

Önce biraz coğrafya ve tarih hatırlatması. Karaman yöresi ve adı tarihte çok önemli bir yer edinmiştir. Merak edenler en azından ekşi sözlük "Karamanoğulları" başlığına bakabilir. Ne yazıkki uydurma tarihçilik ve "kazanan" Osmanlı tarihçiliği bu y
... See more
Birazdan güncelleyeceğim... (Yorgunluğum biraz dinsin, kimseye böyle bir başlığı gaptırmamak için tezelden açtım bu başlığı
----

Önce biraz coğrafya ve tarih hatırlatması. Karaman yöresi ve adı tarihte çok önemli bir yer edinmiştir. Merak edenler en azından ekşi sözlük "Karamanoğulları" başlığına bakabilir. Ne yazıkki uydurma tarihçilik ve "kazanan" Osmanlı tarihçiliği bu yörenin tarihine hep kara çalmak istemiştir. Yok arkadan vurmuşuz Osmanlıyı, yok Bursa'yı yakmışız... O günkü tarihi gerçeklikleri o günün koşullarında değerlendirmek gerekir. Yöremizden çok sayıda asker, devlet adamı, şair, yazar vs. çıkmıştır. Bu kişiler millete mal olduğu için "şu şuralıdır" demek haksızlık olur. Onlar artık tüm ulusun değerleri. Yalnızca Mevlana'nın anasının mezarı Karaman'dadır diyeyim ve bu kadarcıkla bırakayım... Bu günkü "il" Karaman, tarihteki Karaman'ın anca "çekirdeği" olabilir. Ancak dağ-ova ikili coğrafya yapısı her iki süreçte de vardır. Ben dağ kesimindenim (Ermenek yöresi). İşte bu nedenle yarış bisikletime çok yakında bir de dağ bisikleti ekleyeceğim.

Bu coğrafyayı çeşitli nedenlerle (yurtdışı durumları, üniversite eğitimi vb.) yeterince gezemedim eskiden. Bu bana dert oldu. Nasıl esinlendiysem artık, yeğenime bir bisiklet almıştım, iki gün sonra tuttum ben de aldım kendime bir tane. Bu güzel coğrafyayı ve komşu coğrafyaları cinatımla gezmek istiyorum. Hatta uzak TR yörelerine de yolculuk düşünüyorum ilerde. Önce cinatımla beden eğitimimi belli bir düzeye çıkarmam gerekiyor (kolay değil; 10 yıldır bisiklet sürmemişim hiç).

Artık gerçek anlamda yaşadığımı hissediyorum. Eski hareketsiz günlerimi "kayıp günler" olarak görüyorum.
Gücümü artırmak için haftada en az 5 gün Karaman ile Kazımkarabekir ilçesi arasında cinatı sürüyorum (gidiş-dönüş benim eve 56 km).

Bisiklettttt; sen nelere kadirmişsin be. Yaşama cahiliymişim eskiden vesselam!

--

* Yöre halkı şehirlerarası yollarda bisiklet sürenlere çok saygılı davranıyor yaşadığım-gördüğüm kadarıyla...

Gereksiz bilgi:
* Bu arada, beni canlı olarak tanıyanlar Proz'daki resmimi hatırlatıyorlar sürekli; özellikle de yakınlarım. Sayfa fotoğrafım genç yaşta yitirdiğimiz, İspanya'da PNV'de birlikte siyaset de yaptığımız Basklı bir arkadaşımıza ait. Aitor'un aziz hatırasına... Beni Okan Bayülgen'e ve Tom Cruise'a benzetenler var. Neyse, insanın nasıl göründüğü değil, ruhu önemlidir bence...

[Edited at 2016-05-04 13:02 GMT]
Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Aman dikkat! May 4, 2016

Hocam aman diyim kask giymeyi unutmayın. "Bisiklette kask olur mu" falan demeyin. Bisiklet kazasında kask hayatımı kurtarmıştı. Bir de pille çalışan köpek kovucu alın. Çoban köpeklerinin hiç şakası olmuyor Gerçekten işe yarıyor. Yedek iç lastik ve pompa vs. zaten bildiğiniz şeyler.

Güzel yolculuklar dilerim.

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
@ Emin Bey May 5, 2016

Bilgi ve uyarı için teşekkür ederim üstadım. Deneyimli olmak başka birşey ve parayla satın alınamıyor. Ben kısa bir sopa bulunduruyordum sırt çantamda; kaskı da alırım bir ara diye savsaklıyordum. Bahsettiğiniz kayıtları en kısa sürede edineceğim. Çok sağolun.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Bir Uyari da Benden May 6, 2016

Ben birkaç sene öncesine kadar evimin civarinda özgür ve mutlu bir ruh hali içerisinde bisikletime binerdim. Bisikletimi çogunlukla gezi amaçli, bazen de islerimi yapmak amaciyla kullanirdim. Maalesef basta minibüs ve belediye otobüsü sürücüleri beni ciddi derecede taciz ettiler. Trafik isiklarina saygilari yoktu. Bisikletliye saygilari yoktu. Korktum ve bisikletten sogudum. Simdi bisiklete binemiyorum çünkü içimden gelmiyor. Istiyorum ama olmuyor.

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Pille çalışan köpek kovucu May 11, 2016

Emin Arı wrote:

Hocam aman diyim kask giymeyi unutmayın. "Bisiklette kask olur mu" falan demeyin. Bisiklet kazasında kask hayatımı kurtarmıştı. Bir de pille çalışan köpek kovucu alın. Çoban köpeklerinin hiç şakası olmuyor Gerçekten işe yarıyor. Yedek iç lastik ve pompa vs. zaten bildiğiniz şeyler.

Güzel yolculuklar dilerim.

sadece elinde taş var da atacakmış gibi yapmaya yarıyor. Köpek, köpek kovucuyla elini de yutmadan denemekte fayda var almadan önce. Hele internetten satılanları denemeye kalkınca resmen kedi ve köpekler adamın yüzüne garip garip bakıyorlar bu adam ne yapmaya çalışıyor diye.

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Olur da Jun 8, 2016

Bisiklete gönül verirseniz; dekatlon (decathlon) diye bir yer var. Spor malzemeleri -bisiklet zımbırtıları/aksesuarları da- satıyor. Her bütçeye uygun seçenek sunan bir dükkan. Bende iyi bir izlenim bıraktılar, şu an için düzgün çalışıyorlar.

[Edited at 2016-06-08 10:44 GMT]

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Köpek kovucu Jun 8, 2016

Köpek kovucu almadım. Sırt çantamın boyuna göre yeni bir sopa düzdüm. Havhavları dövmek için değil, yanlış anlaşılmasın. Ucunu çantadan da gösteriyorum her türlü caydırıcı oluyor. Havhavlar görevini yapma güdüsüyle bana doğru geldiklerinde elime alıp -saldırganlık durumuna göre- şöyle havada sallıyorum. Bir keresinde ödüm bokuma karıştı yaa. Bumas'ın orada karanlık havada bir havhavcan hemen yol kenarına pusuya yatmış, nereden geldiğini de anlamadı... See more
Köpek kovucu almadım. Sırt çantamın boyuna göre yeni bir sopa düzdüm. Havhavları dövmek için değil, yanlış anlaşılmasın. Ucunu çantadan da gösteriyorum her türlü caydırıcı oluyor. Havhavlar görevini yapma güdüsüyle bana doğru geldiklerinde elime alıp -saldırganlık durumuna göre- şöyle havada sallıyorum. Bir keresinde ödüm bokuma karıştı yaa. Bumas'ın orada karanlık havada bir havhavcan hemen yol kenarına pusuya yatmış, nereden geldiğini de anlamadım: Havvv Havvv havvvv... Resmen ödüm bokuma karıştı be.. Fren yaptım, sopayı havada salladım... Barıştık. O görevine ben yoluma devam ettik.

[Edited at 2016-06-08 06:27 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Bisiklet'lenmek isteyenlere Jun 8, 2016

Bisiklet alacaklara önerim; yaşadıkları yerden canlı olarak satın almalarıdır. Hem yerel ekonomiye katkı olur; hem de bisiklet gurusu bir satıcı dostunuz. Başınız sıkıştığında ona başvurabilirsiniz. Yeğenlerimden ikisi internetten almışlar -beni görünce şimdi pişmanlar.

Bu işin servisi var, garantisi var; akıl danışacağınız yerleri var... var da var. Aksesuarları istediğiniz yerden alabilirsiniz...

[Edited at 2016-06-08 08:36 GMT]

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Her yer Anadolu'nun bağrı mı diyenleri duyar gibi oldum... Jun 8, 2016

İstanbul'da Belgrad Ormanları vardı. Istanbul ve diğer büyük şehirlerde başka yerler de vardır bisiklet sürmeye, bu uğraşa-spora ayıracak boş zaman bu meslekte mutlaka olur; bunu bilirim. Uygun başka yerler de vardır, koskocaman ülke işte...Yeter ki hayatımızda birşeycikleri değiştirmek isteyelim.

[Edited at 2016-06-08 07:35 GMT]

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
"Göz hakkı" ve "başaklama" Jul 9, 2016

Bisiklet yolculuklarımda meyveye doydum bu yıl diyebilirim. Neler yedim neler; kiraz, kayısı, şeftali, can erik, mor dut, kara dut en çok yediğim meyveler oldu bu yolculuklarımda...

Karaman, hem sanayide hem tarımda başat illerimizden. Adam en son teknoloji ile elma bahçesi kurmuş; ben diyeyim 5 bin , siz deyin 10 bin ağaçlık. Çok sayıda küçük bahçeler de var. Hem kuşlar hem de yoldan geçenler canı çekerse yesin diye -"göz hakkı" da gözetilerek- bu bahçe
... See more
Bisiklet yolculuklarımda meyveye doydum bu yıl diyebilirim. Neler yedim neler; kiraz, kayısı, şeftali, can erik, mor dut, kara dut en çok yediğim meyveler oldu bu yolculuklarımda...

Karaman, hem sanayide hem tarımda başat illerimizden. Adam en son teknoloji ile elma bahçesi kurmuş; ben diyeyim 5 bin , siz deyin 10 bin ağaçlık. Çok sayıda küçük bahçeler de var. Hem kuşlar hem de yoldan geçenler canı çekerse yesin diye -"göz hakkı" da gözetilerek- bu bahçelerin genellikle kıyılarına "numunelik" ağaçlar dikilmiş. Aslında bu meyveler de kazanç getirebilir ama ova bölgemizde elmacılık çok yaygın.

İşte bu bahçelerde 3-5 kayısı 3-5 şeftali, can erik, ceviz, vişne, badem, üzüm asması... gibi bitkiler de serpiştirilmiş. Bunlardan yiyorum. Bilen bilir Anadolu'da "göz hakkı" diye bir gelenek vardır. Buna göre bahçeye yolu düşen ya da kenarından geçen insan bunlardan istediği kadar yiyebilir (kilolarca ya da kasa kasa toplayıp eve götüremez tabii ki).

Göz hakkı listemde sırada badem, üzüm, ceviz gibi meyvelerle; domates (çantamda tuz bulunduruyorum ), salatalık, biber gibi sebzeler var. Yolum toroslar tarafına düşerse bir incir delisi olarak en ballı yemişleri yiyeceğim kesin.

Başaklama: Ürün toplandıktan sonra geriye kalan meyve-sebzenin başkaları tarafından toplanmasıdır kısaca. Çocukluğumun Ermenek yöresinde özellikle ceviz başaklamayı çok severdik. Çalı, taş, ot arasında gizlenen cevizleri toplar sonra da günlerce hüpletirdik...

-----
Olur da Anadolu'da bir yerde göz hakkınızı yerken ters bir bahçe sahibine yakalanırsanız hiç bozuntuya vermeyin. Göz hakkını özellikle vurgulayarak belirtin. Daha da anlamazsa "paran kadar konuş" diyebilirsiniz. Şükür; başıma böyle tatsız bir olaycık hiç gelmedi. Geçen gün çıktığım cinatlı Karadağ gezisinde pancar tarlasını sularken konuştuğum bir çiftçi; "Babam: Oğlum şehre elma taşırken dağıtmak üzere 3-5 kasa elma hazırlayın. Traktörde altın yüklü olsa kimse dönüp bakmaz ama yiyecek bir şey olursa insanların canı çeker derdi" dedi bana. Doğru demiş.

"Göz hakkı": https://eksisozluk.com/goz-hakki--134933 bayağı yardırmış sayın ekşiciler be. Doğru ya gezegenin kutsal bilgi kaynağıydı değil mi ekşi

[Edited at 2016-07-10 14:56 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
"Karamanlı Fatma Sezer, Türkiye Şampiyonu Oldu" Aug 1, 2016

--Alıntıdır--

Haber: Larende.com
30.07.2016 12:35

Sivas’ta yapılan Türkiye Yol Bisikleti Şampiyonası’nda Karaman bisiklet takımı sporcuları zamana karşı (Time-Trial) yarışlarda bir Türkiye birinciliği ve bir Türkiye ikinciliği elde etti.

Son yıllarda hemen hemen katıldıkları her yarışta birincilik kürsüsünde yer alma başarısı gösteren Karaman bisiklet takımı sporcuları 28-31 Temmuz tarihleri arasında Siva
... See more
--Alıntıdır--

Haber: Larende.com
30.07.2016 12:35

Sivas’ta yapılan Türkiye Yol Bisikleti Şampiyonası’nda Karaman bisiklet takımı sporcuları zamana karşı (Time-Trial) yarışlarda bir Türkiye birinciliği ve bir Türkiye ikinciliği elde etti.

Son yıllarda hemen hemen katıldıkları her yarışta birincilik kürsüsünde yer alma başarısı gösteren Karaman bisiklet takımı sporcuları 28-31 Temmuz tarihleri arasında Sivas’ta yapılan Türkiye Yol Bisikleti Şampiyonası zamana karşı (Time-Trial) yarışlarda antrenör Barış Ünlü eşliğinde başarıdan başarıya koşmaya devam ediyor.

Zorlu geçen yarışlarda genç bayanlar kategorisinde Karaman’ı temsil eden Performans Spor Kulübü sporcusu Fatma Sezer rakiplerini geride bırakarak Türkiye Şampiyonu olma başarısı gösterdi. Yine genç bayanlar kategorisinde Karaman Gençlik Spor Kulübü sporcusu Selver Sezer, Fatma Sezer’in ardından bitirdiği yarışta Türkiye ikincisi oldu. Büyük bayanlar kategorisinde diğer bir sporcumuz Semra Yetiş ise yaşadığı teknik arıza nedeniyle geriye düştüğü yarışta beşinci sırada yer aldı.

Sivas’ta yapılan yarışlarda Karaman bisiklet takımı sporcularını tebrik eden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, şöyle konuştu:

“Karaman bisiklet takımımız antrenörü ve sporcuları ile birlikte aldıkları şampiyonluk ve ikincilik ile ne kadar başarılı olduklarını bir kez daha kanıtlayarak bizleri gururlandırdılar. Pazar günü yapılacak 100 kilometre yarışlarında da sporcularımızdan aynı başarıyı bekliyoruz. Bu başarıda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.”

Kaynak: http://www.larende.com/karamanli-fatma-sezer-turkiye-sampiyonu-oldu-28436h.htm

[Edited at 2016-08-01 18:04 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
"Karaman Bisiklet Takımı Sivas’ta Kürsü Kapattı" Aug 2, 2016

--Alıntıdır--

01 Ağustos 2016 Pazartesi 17:20

Türkiye Bisiklet Federasyonu 2016 yılı faaliyet programında yer alan ve 28-31 Temmuz tarihleri arasında Sivas’ta gerçekleştirilen Türkiye Yol Yarışları Şampiyonası sona erdi.

Sivas’ta gerçekleştirilen Türkiye Yol Yarışları Şampiyonası’nda Karaman bisiklet takımı sporcuları elde ettikleri derecelerde adeta kürsü kapattı.

Zamana karşı (Time-Trial) yarışlarda
... See more
--Alıntıdır--

01 Ağustos 2016 Pazartesi 17:20

Türkiye Bisiklet Federasyonu 2016 yılı faaliyet programında yer alan ve 28-31 Temmuz tarihleri arasında Sivas’ta gerçekleştirilen Türkiye Yol Yarışları Şampiyonası sona erdi.

Sivas’ta gerçekleştirilen Türkiye Yol Yarışları Şampiyonası’nda Karaman bisiklet takımı sporcuları elde ettikleri derecelerde adeta kürsü kapattı.

Zamana karşı (Time-Trial) yarışlarda Fatma Sezer ile birinciliğe uzanan Karaman ekibi yine 100 kilometre kategorisinde yapılan yarışlar sonunda genç bayanlarda Fatma Sezer ile şampiyonaya damga vuran ekip oldu.

Dört gün süren yarışlar sonunda şampiyonaya damga vuran isim her iki kategoride de Türkiye şampiyonu olma başarısı gösteren Fatma Sezer olurken sıralama ise şöyle oluştu:

Zamana karşı (Time-Trial) kategorisinde; Fatma Sezer birinci, Selver Sezer ikinci, 100 kilometre yol yarışları (Genç Bayanlar) kategorisinde; Fatma Sezer birinci, İrem Ceren Akan ikinci, Selver Sezer üçüncü. Büyük bayanlar kategorisinde Semra Yetiş ikinci, Genel klasman genç bayanlar kategorisinde Fatma Sezer birinci, Selver Sezer ikinci, İrem Ceren Akan üçüncü ve Takım klasmanında ise Karaman Gençlik Spor Kulübü birinci, Performans Spor Kulübü ikinci oldu.

Sivas’ta yapılan yarışlar sonunda gösterdikleri performans ile Karaman’ın gururu olan tüm sporcuları tebrik eden Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, şöyle konuştu:

“Karamanlı bisikletçilerimizi ve antrenörümüzü yarışmalar sonunda elde edilen başarıdan dolayı tebrik ediyorum. Sporcularımız katıldıkları her yarışta birincilik kürsüsünde yer alarak bizleri gururlandırmaya devam ediyor. Hiçbir başarının tesadüf olmadığını ve Karaman bisiklet takımının Türkiye’de artık bir marka haline geldiğine bir kez daha şahit oldu. Böylesine gurur verici bir tablonun oluşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve başarılarının devamını diliyorum.”

Kaynak: http://www.kgrt.net/spor/karaman-bisiklet-takimi-sivasta-kursu-kapatti-h18170.html
Collapse

Adnan Özdemir
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
geride kalmış Jan 16, 2023

...

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Cinatlı yolculuklar, bisikletli yazılar...

Translation news in Türkiye

TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »