Yurtdışı iş hacminde azalma
Thread poster: Handan Ceyhan
Handan Ceyhan
Handan Ceyhan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 08:14
English to Turkish
+ ...
Jan 18, 2016

Arkadaşlar,

Noel, yılbaşı vs. derken Ocak ayına geldik. Ancak Ocak ayında da yurtdışı işlerimde azalma söz konusu. Benzer durumu yaşayanlar var mı? Endişelenmeye başladım... Fikirlerinizi öğrenmek istiyorum...

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Veriler Jan 19, 2016

Anladigim kadariyla son haftalarda islerde bir azalma olmasi sizi endiselendiriyor. Ben de devamli çalistigim bir-iki müsterimden son haftalarda bir haber alamadim. Ne var ne yok diye havadan sudan iletisim kurmak da istemedim. Onlar isterlerse zaten bana yaziyorlar. Aslinda yilbasi bu tarz bir iletisim için iyi bir firsatti ama onu da ben unuttum.

Biraz da genele bakmak gerekiyor. Yani hem çevirmen geneline hem de gözlemledigimiz zaman geneline... Baska bir deyisle daha
... See more
Anladigim kadariyla son haftalarda islerde bir azalma olmasi sizi endiselendiriyor. Ben de devamli çalistigim bir-iki müsterimden son haftalarda bir haber alamadim. Ne var ne yok diye havadan sudan iletisim kurmak da istemedim. Onlar isterlerse zaten bana yaziyorlar. Aslinda yilbasi bu tarz bir iletisim için iyi bir firsatti ama onu da ben unuttum.

Biraz da genele bakmak gerekiyor. Yani hem çevirmen geneline hem de gözlemledigimiz zaman geneline... Baska bir deyisle daha saglikli bir veri için istatistiksel veri önemli. Bildigim kadariyla bu veriye sahip degiliz. Bence endiselenmeniz için yeterli verimiz yok. Bazen bizim hiç bilemedigimiz sebep(ler) de bu durumu etkileyebiliyor.
Collapse

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
... Jan 27, 2016

Dini bayramlar, yılbaşı, Paskalya yortusu vb nedenlerle iş dünyasının işleri kısmen asması, yeni yıl planlamaları, karar vericilerin kayak yapmaya gitmesi, ülkeler arası siyasal ilişkiler, kuzey yarımkürede şiddetli kış, bazı dönemlerde en iyi 2-3 müşterimizin yaşadığı dönemsel zorluklar...

Saydığım tüm bu ve benzer nedenlerle "dönemsel durgunluklar" olabiliyor. Bazı dönemler müşteriler hep bir ağızdan sözleşmiş gibi banada bana da derken;
... See more
Dini bayramlar, yılbaşı, Paskalya yortusu vb nedenlerle iş dünyasının işleri kısmen asması, yeni yıl planlamaları, karar vericilerin kayak yapmaya gitmesi, ülkeler arası siyasal ilişkiler, kuzey yarımkürede şiddetli kış, bazı dönemlerde en iyi 2-3 müşterimizin yaşadığı dönemsel zorluklar...

Saydığım tüm bu ve benzer nedenlerle "dönemsel durgunluklar" olabiliyor. Bazı dönemler müşteriler hep bir ağızdan sözleşmiş gibi banada bana da derken; bazen de dünya yakışıklısı/güzeli olsak bile dönüp de bakan olmuyor.

Bilindiği gibi çeviri türü işlerin en büyük zorluklarından biri düzensiz iş akışına sahip olmasıdır. Bayram seyran derken, Hıristiyan dünyası olsun İslam dünyası olsun bu tür "devrevi dalgalanmalara" neden olabiliyor.

Tabi bir de dünya ekonomisinin yaşadığı dönemsel dalgalanmalar var. Düzensiz bir işkolu olmasaydı daha çok insan bu işe merak sarardı. Belki böyle olması bizlerin yararınadır.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar.

[Edited at 2016-01-27 21:28 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Yurtdışı iş hacminde azalma

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »