Adliye girişlerinde
Thread poster: Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Local time: 01:33
Turkish to English
+ ...
Jan 11, 2016

tercümanların da avukatların ya da en azından personelin girdiği yerden girmesi gerekmez mi?

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Esitlik ve Demokrasi Jan 11, 2016

Ben adliye girislerinde imtiyazli ve imtiyazsiz olarak tanimlanabilecek farkli nitelikte girislerin tamamen gereksiz oldugunu düsünüyorum. Bir düsünün. Bir taraftan kanun önünde HERKES esittir, diyoruz. Öte yandan, adaletin bir simgesi olan adliyelerde imtiyazli kisilere farkli girisler veriyoruz. Sizce bu ciddi bir çeliski degil midir?

Maalesef ortadogu kültürünün tartisilmaz bir parçasi olan toplumumuzda buna benzer örnekler bulmak hiç de zor degildir. Devlet
... See more
Ben adliye girislerinde imtiyazli ve imtiyazsiz olarak tanimlanabilecek farkli nitelikte girislerin tamamen gereksiz oldugunu düsünüyorum. Bir düsünün. Bir taraftan kanun önünde HERKES esittir, diyoruz. Öte yandan, adaletin bir simgesi olan adliyelerde imtiyazli kisilere farkli girisler veriyoruz. Sizce bu ciddi bir çeliski degil midir?

Maalesef ortadogu kültürünün tartisilmaz bir parçasi olan toplumumuzda buna benzer örnekler bulmak hiç de zor degildir. Devlet bir taraftan büyük motorlu araçlara inanilmaz yüksek vergiler uygular, diger taraftan en büyük motorlu araçlari kullanan bizzat devletin ta kendisidir. Size ciddi bir çeliski daha...

Toplumlarin demokrasi rejimini benimsemeleri ve tam anlamiyla uygulamalari çok uzun yillar alir. Ilkokul kitaplarinda Türkiye Cumhuriyetinin yönetim tarzi Cumhuriyettir yazmasi maalesef bu önemli ilkenin gerçekten uygulanmasi anlamina gelmeyebilir. Önemli olan basta ülkeyi yönetenler olmak üzere toplumun tüm kesimlerinin Cumhuriyeti bilmeleri, anlamalari ve uygulamalaridir. Bunun gerçeklesmesi yukaridaki çeliskilerin birer birer yok edilmesi ile mümkün olacaktir. Bu da bence toplumun gençlerine düsen bir sorumluluktur.
Collapse

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Durum burada farklı. Jan 11, 2016

Genelde adliyelerin önünde kuyruklar oluşturan insanlar birtakım evraklar alıp vermek için geliyorlar fakat avukat ya da tercümanların belirli saatlerde orada bulunması gerekiyor. İstanbul şartlarında ben en az yarım saat önce gireceğim mahkemenin önünde olmaya çalışıyorum ama metrobüs bozulması, aşırı yağışlar ya da başka nedenlerle biraz geç kalırsanız ve kuyruk varsa davaya girememek tercümanlık belgenizin alınmasına neden olabilir. Gerçi ben her şartlar... See more
Genelde adliyelerin önünde kuyruklar oluşturan insanlar birtakım evraklar alıp vermek için geliyorlar fakat avukat ya da tercümanların belirli saatlerde orada bulunması gerekiyor. İstanbul şartlarında ben en az yarım saat önce gireceğim mahkemenin önünde olmaya çalışıyorum ama metrobüs bozulması, aşırı yağışlar ya da başka nedenlerle biraz geç kalırsanız ve kuyruk varsa davaya girememek tercümanlık belgenizin alınmasına neden olabilir. Gerçi ben her şartlarda yetkilileri ikna edip ya da gerekirse sesimi yükseltip falan giriyorum ama niye kolay girmek varken buna gerek kalsın. Neticede tercümanlar da avukat-hakim-savcı-şüpheli kısaca adalet zincirinin olmazsa olmazı.

[Edited at 2016-01-11 21:16 GMT]
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Adliye girişlerinde

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »