cevabı başka yerde bulunmuştur
Thread poster: Yusef
Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
Local time: 00:20
German to Turkish
+ ...
Dec 23, 2015

Son zamanlarda dikkati çeken KudoZ başlıklarından. Yani arkadaşlar yardım istiyor, bu arada cevabı
başka yerde buluyorlar, çok güzel!. Güzel olmayan ise bir taraftan yardım isterken, b aşka yerde bulunan cevabı paylaşmamak. Kural haline getirilse iyi oölurdu.

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
şark kurnazlığı... Dec 23, 2015

Dediğiniz çok doğru, madem cevabı başka yerde buldun o zaman neden yeteri kadar arama yapmadın?

Bu şekilde düşünmek istemiyorum ama işin arkasında ucuz bir şark kurnazlığı mı var diye rahatsız edici bir soru aklıma geliyor.

Yani, Kudoz'da birine puan verip onu indekste bir adım yukarı çıkarmama isteği olabilir. Çok ucuz bir düşünce diyebilirsiniz ama şimdiye kadar Kudoz'da gördüklerimden sonra artık bana hiç de uzak bir ihtimal gibi gelm
... See more
Dediğiniz çok doğru, madem cevabı başka yerde buldun o zaman neden yeteri kadar arama yapmadın?

Bu şekilde düşünmek istemiyorum ama işin arkasında ucuz bir şark kurnazlığı mı var diye rahatsız edici bir soru aklıma geliyor.

Yani, Kudoz'da birine puan verip onu indekste bir adım yukarı çıkarmama isteği olabilir. Çok ucuz bir düşünce diyebilirsiniz ama şimdiye kadar Kudoz'da gördüklerimden sonra artık bana hiç de uzak bir ihtimal gibi gelmiyor.

Biri lütfen, "Emin Bey, sizin içiniz fesat, kim böyle bir ucuzluğu yapar" desin.
Collapse

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Fesat değil gerçekçilik Dec 23, 2015

Söylediklerinizin hepsine öyle,< böyle şahit oldum, elbbette herkese teşmil edemeyiz bazıları böyle. Puanları boşuna harcamamak isteği. Fakat benim takıldığım husus madem ki başka yerde
buldun veya verilen cevaplardan daha iyisini buldun, başkaları da faydalansın en azından yardım istediklerin
ne bulduysan paylaşsana.

[Edited at 2015-12-23 18:28 GMT]

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
KudoZ kavgası Dec 28, 2015

Bu KudoZ kavga dövüşü 2007-2008'lerde çok olmuştu.
O zamanlar beni de sinir ederdi böyle şeyler.
O zamanlar rekabet çok sertti.
Bu kavga dövüş yüzünden aldığım bir sürü ceza da var.

Sonra anlamını yitirdi.
Daha doğrusu soru soranlar soruları basitleştirdi.
Hepsini kastetmiyorum.
Ancak Türkçe KudoZ'daki sorular çok basit artık.

Neredeyse hepsi Non-Pro.

Tavsiyem kafanıza takmayın.

... See more
Bu KudoZ kavga dövüşü 2007-2008'lerde çok olmuştu.
O zamanlar beni de sinir ederdi böyle şeyler.
O zamanlar rekabet çok sertti.
Bu kavga dövüş yüzünden aldığım bir sürü ceza da var.

Sonra anlamını yitirdi.
Daha doğrusu soru soranlar soruları basitleştirdi.
Hepsini kastetmiyorum.
Ancak Türkçe KudoZ'daki sorular çok basit artık.

Neredeyse hepsi Non-Pro.

Tavsiyem kafanıza takmayın.

Saygılar

M. Ali
Collapse

Omer Kartal, MA
Omer Kartal, MA  Identity Verified
Austria
Local time: 23:20
German to English
+ ...
. Dec 28, 2015

Açıkçası böyle bir ucuzluğu anlamak mümkün değil eğer bu açıdan bakarsak. Kudoz puanı 100.000 olan daha mı çok iş alınıyor? Ya da oyun haline dönüştürüp kim birinci olacak hırsı mı var? Kudoz puanı iş alırken ne kadar büyük bir etken ki bir yardım alanı münakaşa alanına dönüşüyor? (Kaldı ki etken olsa tam bir sosyal deney alanı olur)

İş ilanı veren hemen hemen hiç kimse Kudoz puanına bakarak bir seçimde bulunmaz. Ucuzcuysa en ucuza gid
... See more
Açıkçası böyle bir ucuzluğu anlamak mümkün değil eğer bu açıdan bakarsak. Kudoz puanı 100.000 olan daha mı çok iş alınıyor? Ya da oyun haline dönüştürüp kim birinci olacak hırsı mı var? Kudoz puanı iş alırken ne kadar büyük bir etken ki bir yardım alanı münakaşa alanına dönüşüyor? (Kaldı ki etken olsa tam bir sosyal deney alanı olur)

İş ilanı veren hemen hemen hiç kimse Kudoz puanına bakarak bir seçimde bulunmaz. Ucuzcuysa en ucuza gider, kaliteliyse özgeçmişe, tecrübeye, uzmanlık alanlarına vs. bakar. Bu etkenler aşıldıktan sonra belki olmak kaydıyla Kudoz puanı söz konusu olabilir.
Collapse

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
puanın işe yaradığı yerler var ama... Dec 28, 2015

KudoZ puanı şöyle işe yarayabiliyor; eğer profile belli kriterleri aratarak veya başka bir yolla ulaşmışsa, firma veya kişi o profilin KudoZ puanına pek pakmaz. Ama "İngilizce-Türkçe çeviri yapanların listesi" şeklinde bir sıralama yapıldığında, en üstte veya ilk sayfada gördüğü 10-15 kişiyle temasa geçebiliyor. Bu durumda puanı düşük olduğu için arka sayfalarda kalanların görünürlüğü azalmış oluyor. Lakin sorduğu soruya cevap verenlere bu amaçla pua... See more
KudoZ puanı şöyle işe yarayabiliyor; eğer profile belli kriterleri aratarak veya başka bir yolla ulaşmışsa, firma veya kişi o profilin KudoZ puanına pek pakmaz. Ama "İngilizce-Türkçe çeviri yapanların listesi" şeklinde bir sıralama yapıldığında, en üstte veya ilk sayfada gördüğü 10-15 kişiyle temasa geçebiliyor. Bu durumda puanı düşük olduğu için arka sayfalarda kalanların görünürlüğü azalmış oluyor. Lakin sorduğu soruya cevap verenlere bu amaçla puan vermekten kaçınanlar varsa, ki bazı işaretler olabileceğini gösteriyor, bu elbette kişinin karakteri açısından ciddi bir problem.

Bir KudoZ sorusunda bazen sadece cevaplar ve agree/disagree'ler oluyor, ki o zaman bile kabul edilmez bir durum bu "başka yerde bulunmuştur" deyip kaçma konusu. Ancak bazı durumlarda ciddi araştırmalar, yorumlar, açıklamalar oluyor. Cevap verenler birbirleriyle bilgi ve kaynak alışverişinde bulunuyor, Google arama sonuçları, terimlerin nerelerde nasıl geçtikleri karşılaştırılıyor, kullanıcılar kendi mesleki tecrübelerine göre doğru cevabın ne olması gerektiğini yazıyor, sayfa adresleri veriliyor hatta cevap vermeyen kullanıcılar bile bazen yardımı olur diye bir bağlantı adresi veya bilgi verebiliyor; sorunun bulunduğu sayfa adeta ansiklopedik bir içeriğe sahip oluyor, derken bir anda...

"Cevabı başka yerde bulunmuştur."

Başka hiçbir şey yazmıyor. Ne onca zahmet için bir teşekkür ne bulduğu cevabın ne olduğuna dair bir not ne de başka bir şey. Alttaki onca bilgiyi gördükten sonra sayfanın üstünde bu ibareyi görünce insan üzülüyor. Cevap verenler başka ilginç (!) şeyler de hissediyor tabii. Neyse ki orada dillendirmiyorlar.

Böyle durumlarda bulunan cevabın yazılmasının mecburi tutulması da defalarca teklif edildi forumlarda ama bir sonuç alınamadı.

[Değişiklik saati 2015-12-28 18:55 GMT]
Collapse

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
KudoZ puanına göre sıralanır profiller Dec 28, 2015

Omer Kartal, MA wrote:

İş ilanı veren hemen hemen hiç kimse Kudoz puanına bakarak bir seçimde bulunmaz. Ucuzcuysa en ucuza gider, kaliteliyse özgeçmişe, tecrübeye, uzmanlık alanlarına vs. bakar. Bu etkenler aşıldıktan sonra belki olmak kaydıyla Kudoz puanı söz konusu olabilir.

Profiller en basit kriterle arandığında, aramayı yapan üye de olsa dışarıdan ziyaretçiler de olsa KudoZ puanına göre sıralanır.

KudoZ puanına göre yapılan sıralamayı ancak o dil çiftini ve üyeleri iyi tanıyan biri aşabilir.
Yani dikkate almaz.

Mesela ben az 8 yıldır üyeyim buraya.
Çevirmenler listesine tıklarsam açılan listedekileri hemen hemen tanırım.

İçgüdüsel olarak biliyorsunuz.

Örnek vereyim; eğer ekonomik çeviri yaptırmak istiyorsanız, eğer hatır gönül veya ikili nezaket ilişkileriniz yoksa, ilk 20 sırayı geçmelisiniz.
İlk 20 sıradan birileriyle kişisel veya nezaket ilişkiniz yoksa, kesinlikle ekonomik fiyata iş teklif edemezsiniz.

Sonra yine ilk 20 sıraya eşek yükü iş de veremezsiniz.
Yap, yap, yap Günde şu kadar yap, bu kadar yap, koştur koştur gibi rush işleri ne yaptırabilirsiniz ne teklif edebilirsiniz.

Sonra yine ilk 20 sırayla yazışırken de dikkat etmelisiniz.
Öyle Dear diye başlayıp isimsiz hitap ederseniz de cevap bile vermezler, kendimden biliyorum bunu.

Bunları yazarken bir örnek için yazıyorum.
Tüm liste değerlidir, her bir çevirmen değerlidir bu sitede, ancak KudoZ sıralaması size her zaman bir şeyler anlatır.

Herhangi bir imada bulunmuyorum.

Ben çevirmeni değerlendirirken yaşı (30 ve üzeri) + çalıştığı yıl sayısı + vergisini verip vermediği
Ben bu üçüne bakarım, bunlar benim için yeterli oluyor birisini değerlendirmede. Kalanlar teferruat, değişken özellikler oluyor çünkü. Herkesin iyi günü, kötü günü vardır.
KudoZ puanına bakmam.

Ancak KudoZ cenderesinden geçmek insana çok şey kazandırıyor.
İnsana planlı, kaynak bulmayı ve sunmayı bilen, detaylara önem veren ve araştırma özellikleri kazandırıyor.
Zaman da eklenince (en kısa sürede sunmalısınız cevabınızı) bir çeşit eğitim yeri oluyor.
2-3 yıl o cenderede aktif bulunan herkes oradan iyi şeyler kazanırlar.

Bu aralar sitenin tüm bölümlerinde bir düşüş var.
Sadece KudoZ değil diğer tüm community bölümlerinde etkinlik kalitesi ve miktarı azalıyor.
Bence bunun sebebi sitenin Eğitim bölümüne olan ilgisi.
Konferans ve eğitimlere yönlendirmişler tüm güçlerini. Çünkü orası en çok geliri getiriyor gibi görünüyor.

KudoZ'un eski haline dönmesi herkese kazandırır.
Umarım bir değişim olur.

Saygılar,

M. Ali

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

cevabı başka yerde bulunmuştur

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »