çevirmenler isteğe bağlı sigorta yaptırmalı mı?
Thread poster: Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk
Mustafa Ozturk  Identity Verified
Türkiye
Local time: 14:11
French to Turkish
+ ...
Dec 9, 2015

Herkese kolay gelsin, malumunuz biz çevirmenler serbest meslek çalışanı olarak geçiyoruz. Burada aklıma takılan bir soru var, şöyle ki: Şimdi ben çevirmen olarak çalışıyorum ve kendime isteğe bağlı sigorta yaptırdım aynı zamanda serbest meslek makbuzu kesiyorum. Bu durumda 1- isteğe bağlı olarak yatırdığım sigorta ile emeklilik hakkım doğar mı? 2- isteğe bağlı sigorta devlet hastanesinde hizmet almamı sağlar mı? 3- bunun için kendime bir muhasebeci tutmak z... See more
Herkese kolay gelsin, malumunuz biz çevirmenler serbest meslek çalışanı olarak geçiyoruz. Burada aklıma takılan bir soru var, şöyle ki: Şimdi ben çevirmen olarak çalışıyorum ve kendime isteğe bağlı sigorta yaptırdım aynı zamanda serbest meslek makbuzu kesiyorum. Bu durumda 1- isteğe bağlı olarak yatırdığım sigorta ile emeklilik hakkım doğar mı? 2- isteğe bağlı sigorta devlet hastanesinde hizmet almamı sağlar mı? 3- bunun için kendime bir muhasebeci tutmak zorunda mıyım? Yani şahıs firması kurmadan yukarda anlattığım şekilde çalışmak mümkün müdür? yoksa şahıs firması kurmak daha mı avantajlı olur? Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.Collapse

Elif Baykara Narbay
Elif Baykara Narbay  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
İsteğe bağlı sigortalılık bizler için özel bir durum sanıyorum. Dec 9, 2015

Bildiğim kadarıyla, esas olan, çalışan ya da işveren olarak SGK kapsamına girmek. İsteğe bağlı sigortalılık bu durumlar için koşulları karşılamayanları kapsayan bir seçenek. Eğer serbest meslek makbuzu kesiyorsanız ve isteğe bağlı sigortalıysanız bu işte bir yanlışlık olabilir. Zaten yine bildiğim kadarıyla şu anda muhasebe işlemlerinin yürütülmesinde bir mali müşavirin yer alması yasal bir zorunluluk.
Tam olarak durumunuzu bilmiyorum ancak eğer a
... See more
Bildiğim kadarıyla, esas olan, çalışan ya da işveren olarak SGK kapsamına girmek. İsteğe bağlı sigortalılık bu durumlar için koşulları karşılamayanları kapsayan bir seçenek. Eğer serbest meslek makbuzu kesiyorsanız ve isteğe bağlı sigortalıysanız bu işte bir yanlışlık olabilir. Zaten yine bildiğim kadarıyla şu anda muhasebe işlemlerinin yürütülmesinde bir mali müşavirin yer alması yasal bir zorunluluk.
Tam olarak durumunuzu bilmiyorum ancak eğer aynı kavramları aynı anlamları ile kullanıyorsak bir mali müşavir ile bir an önce görüşmeniz iyi olabilir.
Collapse

Elif Baykara Narbay
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Serbest meslek erbabı Dec 9, 2015

olduğunuzda elinizde SGK açısından iki seçeneğiniz var:

1- aynı zamanda bir başka yerde çalışıyorsanız oradan SSK'lı olabirsiniz.

2- kendi adınıza Bağ-Kur'lu olabilirsiniz.

Zaten, konuya hakim olmamakla birlikte, serbest meslek erbaplığının da bir çeşit şahıs şirketi olduğunu sanıyorum.

Her durumda, SGK bünyesinde olduğunuzda ve primleriniz ödendiğinde genel sağlık sigortasından yararlanırsınız.
... See more
olduğunuzda elinizde SGK açısından iki seçeneğiniz var:

1- aynı zamanda bir başka yerde çalışıyorsanız oradan SSK'lı olabirsiniz.

2- kendi adınıza Bağ-Kur'lu olabilirsiniz.

Zaten, konuya hakim olmamakla birlikte, serbest meslek erbaplığının da bir çeşit şahıs şirketi olduğunu sanıyorum.

Her durumda, SGK bünyesinde olduğunuzda ve primleriniz ödendiğinde genel sağlık sigortasından yararlanırsınız.

[Edited at 2015-12-09 14:17 GMT]
Collapse

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
... Dec 9, 2015

Merhaba Mustafa Bey,

İsteğe bağlı sigortalılık hakkında bir bilgim yok. Ben kendi deneyimimden biraz bahsetmek isterim. Maliye tarafından uzun süreli bir "sevişmeye" uğratıldıktan sonra çoktandır "gerçek usülde" vergi yükümlüsüyüm.

Yürürlükteki ilgili yasalara göre kabaca "kendi namı ve hesabına çalışanlar" vergi kaydı sonrasında otomatikman SGK'ya bildiriliyor ve sigortalanıyor. Ben şu an Bağkur'luyum. Defterdarlık ve vergi dairele
... See more
Merhaba Mustafa Bey,

İsteğe bağlı sigortalılık hakkında bir bilgim yok. Ben kendi deneyimimden biraz bahsetmek isterim. Maliye tarafından uzun süreli bir "sevişmeye" uğratıldıktan sonra çoktandır "gerçek usülde" vergi yükümlüsüyüm.

Yürürlükteki ilgili yasalara göre kabaca "kendi namı ve hesabına çalışanlar" vergi kaydı sonrasında otomatikman SGK'ya bildiriliyor ve sigortalanıyor. Ben şu an Bağkur'luyum. Defterdarlık ve vergi dairelerinin tüm Türkiye için tek tip bir uygulaması var mı bilmiyorum. Beni gerçek usulde vergilendirdiler. Muhasebecim defterlerimi tutuyor, aylık, üç aylık beyannamelerimi veriyor, çıkan vergin şudur diyor. Kafam artık çok rahat açıkçası. Avukatsız mahkemeye çıkmak ne ise muhasebecisiz olarak vergi dairesi ile muhatap olmak odur.

Şahıs firması derken neyi kastettiniz tam anlamadım ama. Bastırdığım, maliye onaylı faturada sadece adım ve soyadım, telefon numaram-adresim var. Kendi başıma şirketim yani artık .

- MUHASEBECİSİZ ADIM ATMAYIN-- AMAN HAA!!! Bu konuda yakınınızdaki SGK birimlerine de danışın derim.

Bu konuyu deneyimli bir veya birkaç muhasebeciye danışmanız iyi olur.
Collapse

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
İsteğe bağlı sigortalılık Dec 19, 2015

bana yetkililerin söylediği kadarıyla Bağ-Kur gibi ve emekli olunması çok zaman alan bir durum. O yüzden belli bir süre ödedikten sonra bence hemen SSK'ya geçin çünkü belli bir limiti var. En iyisi herkesin durumu özel olduğu için bu işlerden anlayan 2-3 muhasebeci ile görüşün ve dediklerini yapın. Kolay gelsin.

Elif Baykara Narbay
Türkiye
German to Turkish
+ ...
Emeklilikte son 7 yıl önemli. Dec 20, 2015

Bana verilen bilgiye göre, emekli olmadan önceki son 7 yıl (sık sık kurumlar arası değişiklik yapmadığınızda pratikte son 3,5 yıl) boyunca hangi kurumda kayıtlıysanız, emeklilik için esas alınan kurum da o oluyor.

Siz de araştırmalarınızın sonucunu burada paylaşabilirseniz hepimiz güncel bilgiye kavuşuruz

Türkiye
Turkish to English
+ ...
Evet Dec 20, 2015

Elif Baykara wrote:

Bana verilen bilgiye göre, emekli olmadan önceki son 7 yıl (sık sık kurumlar arası değişiklik yapmadığınızda pratikte son 3,5 yıl) boyunca hangi kurumda kayıtlıysanız, emeklilik için esas alınan kurum da o oluyor.

Siz de araştırmalarınızın sonucunu burada paylaşabilirseniz hepimiz güncel bilgiye kavuşuruz

sanırım öyleydi. Yine de son durumu araştırmakta fayda var.

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
SAGLIK Dec 25, 2015

Benim istege bagli sigorta ile ilgili pek bilgim yok. Ancak, kisaca sunu belirtmek isterim. Çevirmenlerin minimal da olsa mutlaka bir SAGLIK sigortasi olmalidir. Ülkemizde maalesef saglik giderleri gün geçtikçe artmaktadir. Bu ortamda herhangi bir saglik sigortasina sahip olmamak büyük bir handikap ve risktir. Benim sagligim yerinde diye düsünüp sigorta ihmal edilmemelidir.

Türkiye
Turkish to English
+ ...
Zaten mecburi herkese var Dec 27, 2015

ATIL KAYHAN wrote:

Benim istege bagli sigorta ile ilgili pek bilgim yok. Ancak, kisaca sunu belirtmek isterim. Çevirmenlerin minimal da olsa mutlaka bir SAGLIK sigortasi olmalidir. Ülkemizde maalesef saglik giderleri gün geçtikçe artmaktadir. Bu ortamda herhangi bir saglik sigortasina sahip olmamak büyük bir handikap ve risktir. Benim sagligim yerinde diye düsünüp sigorta ihmal edilmemelidir.

Bu forumda ilk defa Sinan Evcen adlı meslektaşımız bahsetmişti ilk çıktığında ben de gidip olmuştum

Aylık Geliri 400,50 TL’den Az Olanlar(Primleri Devlet Tarafından Ödenir) 0
Aylık Geliri 400,50 TL’den 1.201,50 TL’ye Kadar Olanlar 48,06 TL
Aylık Geliri 1.201,50 TL’den 2.403 TL’ye Kadar Olanlar 144,18 TL
Aylık Geliri 2.403 TL’den Fazla Olanlar 288,36 TL

Benim zamanımda ayda 35 TL iken piyasada 2,5 -3 milyar TL istedikleri diş bakımımı 200 TL'ye sapasağlam yaptırmıştım.

[Edited at 2015-12-27 20:24 GMT]

Adnan Özdemir
Adnan Özdemir  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
German to Turkish
+ ...
Öne gelsin başlık Jan 15, 2023

merak edenler vardır belki

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

çevirmenler isteğe bağlı sigorta yaptırmalı mı?

Translation news in Türkiye

Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »