Pages in topic:   < [1 2]
Tercüman olarak sosyal sorumluluk üstlenmek
Thread poster: Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Nizamettin Yigit
Nizamettin Yigit  Identity Verified
Netherlands
Local time: 00:16
Dutch to Turkish
+ ...
Sorunların çözümü, ilginç bir yöntem Aug 29, 2018

Merhabalr sayın Tütüncüoğlu,

Bir kaç yıl oldu bu adliyedeki durumu yazışmamıza. Adımı burada tekrar görünce başlığı da okudum.

Hem unutkanlık başlıyor gayrı. Hem de proza daha seyrek geliyorum. Neyse ben bahsettiğiniz sosyal sorumluluk alakalı benzer hissiyata sahibim. Ancak iş etiği bakımından özellikle fiilen görev yaptığımız anlarda, sadece tercümanız. tarafs�
... See more
Merhabalr sayın Tütüncüoğlu,

Bir kaç yıl oldu bu adliyedeki durumu yazışmamıza. Adımı burada tekrar görünce başlığı da okudum.

Hem unutkanlık başlıyor gayrı. Hem de proza daha seyrek geliyorum. Neyse ben bahsettiğiniz sosyal sorumluluk alakalı benzer hissiyata sahibim. Ancak iş etiği bakımından özellikle fiilen görev yaptığımız anlarda, sadece tercümanız. tarafsız, fikri olmayan, rengi omayan. Su misali.

Hal böyle iken dışarıda başka şekillerde gerçekleşen hallerde sosyal sorumluluğu yerine getirirsek, özelde tarafsız olduğumuz durumlarda mahdut olan tarafsızlığımızı bozmadığımız sürece iş etiği bakımından da bir zaafiyete neden olmamış oluruz.

Bu tür durumlarda, yani sorunları çözmenin yolları çeşitli olabiliyor.
Başka alandan bir örnek vereyim.

Varoa denilen bir böcek var. Bu hayvancık bal arılarının paraziti. Larvanın gelişmesini yavaşlatıyor ve koloni git gide zayıflayabiliyor. Çoğalmasını da erkek arılara borçlu. Yani yumurtaları erkek arı gözelerine bırakılıyor.
Bununla mücadele için çok çeşitli ilaçlar ve yöntemler var. Fakat en etkili olanı, bahardan başlayarak erkek arı gözelerinin bulunduğu çıtaları takip etmek ve arada bir bir iki larvayı feda edip içinde böcek var mı bakmak gerekiyor. Bir kürdan ile larvanın kapağını açıp bakıyorsunuz. Eğer her açtığınız gözede bu arı kenesi-arı bitini görüyorsanız, o erkek arı çıtasını çıkarıyorsunuz. Balı var ise alıyorsunuz yok ise ya tavuklara veriyorsunuz ya da yakıyorsunuz.

Zaten arıcılık yapan kişinin işi bu. Her hafta arısının çıtalarını kontrol etmek. Eğer bu dediğimiz işlemi yaparsa, bu keneyi %70-80 oranında önleyebiliyor.
Öyle ilaca, teçhizata vs.ye özel yöntem geliştirmeye gerek kalmıyor.

Uyuşturucu ile mücadele de aynen buna benziyor.
Suç kavramının anlamını yitirdiği, cezanın caydırıcı olmadığı bir ülkede yaşıyorum. Ancak burada suç fazla işleniyor da değil.

Uyuşturucu ile yakalananın asıldığı veya kurşuna dizildiği ülkelerde uyuşturucu girmiyor veya satılmıyor da değil. Toplam tüketim oranında genelde bir değişim olmuyor.

Ben Hollanda'nın uyguladığı yöntemi başarılı buluyorum.

- Hafif uyuşturucular, düşük gramajlarda serbest. Aynen sigara gibi 18 yaş kuralı var.
- eşer uyuşturucu satan ruhsatlı bir iş yeri işletmek istiyorsan, o ruhsatı olan bir dükkan bulman gerekiyor.
- Dükkanı açtıktan sonra uyuşturucu ziraati yapamıyorsun. Yani toplu ekim yapmak yasak.
- Toplu ekim yasak olduğu halde 500 grama kadar stok bulundurmak serbest.
- İşletmeci olarak toplu yani toptancı alımı yapmak yasak
- Kaçak olarak yakalamadan önce uzun süre takip ediyorlar. Sonra yakalıyor ve geriye dönük vergi, + ceza + son yakalamanın vergisi derken semeriyle seksene varır. (Türkiye'de adam giriyor. 4 sene yatıyor. Çıkıyor. Yattığı sürece ekmek yemek devletten. Çıkınca evvelden zulaladığı parasıyla yaşam eskisinden de lüks devam ediyor.)
- o an için 500 gram sınırını koruduğun sürece düşük gramajı vatandaştan satın alabiliyorsun ve bunu satabiliyorsun.
- Ağır uyuşturucular her halükarda alım satımı yasak
- bağımlılar karneye tabi ve karneleriyle düzenli olarak genelde resmi otorite denetiminde ihtiyaçlarını temin ederler.
- bağımlı sayısı yıllara göre dramatik bir artış göstermez.

Şimdi diyeceksin ki, madem üretimi yasak, bu kadar ot yani bu 500 gramlar her gün 500 gramda kalıyor nerden geliyor. Tabi ki kaçak ya da bu kurallar ihlal edilerek dağılıyor ama dağıtım kanalına girmesi yani 500 gram kuralıyla dükkanlara dağıtılmasıyla vergilendirilmiş oluyor. Vergi dairesi için ciddi meblağları olan önemli bir vergi kalemi.

Bütün bunları paylaştıktan sonra baktığımda bana göre Türkiye öncelikle dağıtım kanallarını kontrol altına alması gerekiyor. Okullarda denetimi bırak okul, sınıf, ders disiplini yok.
0-18 yaş arası temizlenirse veya iyi kontrol edilirse, diğer yaş gruplarında kullananların artması ihtimali yüksek değil.

Biz henüz sokakta yaşayan çocukları, ailesinden kaçırılmış çocukları, ailesini kaybetmiş kimsesiz çocukları, dağılmış aile çocuklarını, tehdit ile veya cebren çalıştırılan çocukları kurtarabilmiş değiliz. Ailenin çocuğunu kaçırmışlar, 20 yıl 40 yıl sonra bulunuyor. Çocuk büyüyüp aradığı için. Bulan kamu kurumu değil. Bir popüler TV şov programı.

Devlet sokakta kötü şartlarda çalışan, dilendirilen 12 yaşın altındaki çocuğun ben babasıyım, diyen adam ile çocuk arasında kan bağı var mı diye DNA kontrolü yapmıyor. Adam yalan belki.

Uyuşturucu ile mücadelenin dışarıdan ülkeye sokulanları önlemeye çalışmakla veya cezaları artırmakla kesinlikle başarılı olması mümkün değil. Herkes saksıda yetiştirir yine o mereti kullanır. Önemli olan onu kullanmayacak bilinçte insanlar yetiştirmek. Riskli yaş dönemindeki erişimi önlemek.

Biraz uzun oldu. Ayrıca daha değinilecek tarafları da var.

Yazının hülasası:
Eğer gelecek nesillerin yani çocuklarımızın, torunlarımızın da en az bizim kadar temiz ve iyi bir ortamda yaşamasını istiyorsak her bakımdan sosyal sorumluluk sahibi olmamız olmazsa olmazımız.

Saygılar
Sağlıcakla kalınız

Nizamettin Yigit
Collapse

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Tercüman olarak sosyal sorumluluk üstlenmek

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »