İş ilanlarında puanın önemi
Thread poster: Özgür Salman
Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
Local time: 00:45
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
Feb 17, 2015

BlueBoard puanı 4'ten düşük bir firmanın iş ilanına teklif vermeyi düşünür müydünüz?

Biraz önce gelen bir iş ilanında firmanın puanı 3 civarıydı (Hatta son bir yılın ortalaması 2) ve daha şimdiden çok sayıda teklif gördüm de o yüzden merak ettim.

Üstelik puan veren kişi sayısı da çok fazla. Yani üç kişi puan vermiştir, ikisi kötüdür de o yüzden ortalaması düşmüştür gibi bir durum da yok. Genel bir memnuniyetsizlik söz ko
... See more
BlueBoard puanı 4'ten düşük bir firmanın iş ilanına teklif vermeyi düşünür müydünüz?

Biraz önce gelen bir iş ilanında firmanın puanı 3 civarıydı (Hatta son bir yılın ortalaması 2) ve daha şimdiden çok sayıda teklif gördüm de o yüzden merak ettim.

Üstelik puan veren kişi sayısı da çok fazla. Yani üç kişi puan vermiştir, ikisi kötüdür de o yüzden ortalaması düşmüştür gibi bir durum da yok. Genel bir memnuniyetsizlik söz konusu.

Bu arada, tabii ki en çok teklif şu an itibarıyla Türkiye'den.

[Değişiklik saati 2015-02-18 14:05 GMT]
Collapse

betül asiye karpuzcu
betül asiye karpuzcu  Identity Verified
Turkish to English
+ ...
Bizim bilmediğimiz bir şey varsa demek Feb 17, 2015

Ben de ilanı görür görmez puana bakıp, bu puanlı işverene de teklif veren mi olur, diye düşündüm. Demek ki herkes bizim gibi düşünmüyor...

Didem Doran
Didem Doran  Identity Verified
United States
Local time: 17:45
English to Turkish
+ ...
Hayır Feb 17, 2015

İlanı görünce aynı şeyi düşünmüştüm. İş ilanlarına teklif verirken Blue Board puanı elbette önemli, ancak işle ilgili ne kadar detay verildiği, ilanın üslubu, PM adı verilip verilmediği bile fark yaratıyor bazen.
Zaten düşük puanlı şirketler de genellikle puanının hakkını ilanlardaki üsluplarıyla da veriyor.

An itibarıyla Türkçe için ilana verilen teklif sayısı 5.
İnsan gerçekten hayret ediyor..

Ali Bayraktar
Ali Bayraktar  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
Dakika Feb 17, 2015

Ben 3 dakika sonra gördüğümde 4 idi sayı. Şimdi 5 olmuş.
İlk 3 dakika içerisinde teklif verenlerin puan kontrolü yaptıklarını sanmıyorum.
Puan sisteminden belki de haberleri bile olmayabilir.

Bence otomatiğe bağlamışlar.
Bu arada forum kayıtlarında Blue Board hakkında hiç konuşmuyoruz.
Türkiye'den üyeler Blue Board hakkında bilgi sahibi olmayabilirler.

Ben kendimden biliyorum.
Üye olduktan 3 ay sonra Blue Board il
... See more
Ben 3 dakika sonra gördüğümde 4 idi sayı. Şimdi 5 olmuş.
İlk 3 dakika içerisinde teklif verenlerin puan kontrolü yaptıklarını sanmıyorum.
Puan sisteminden belki de haberleri bile olmayabilir.

Bence otomatiğe bağlamışlar.
Bu arada forum kayıtlarında Blue Board hakkında hiç konuşmuyoruz.
Türkiye'den üyeler Blue Board hakkında bilgi sahibi olmayabilirler.

Ben kendimden biliyorum.
Üye olduktan 3 ay sonra Blue Board ile haşır neşir olmaya başladım çünkü.
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
It really depends... Feb 17, 2015

Ben ilana teklif vermedim, hatta ilani pek inceleme firsatim bile olmadi. Ancak, teklif verenler için ben su noktayi düsünmek isterim. Çevirmen ve ilanda verilen detaylardan biri "match" ediyor olabilir. Burada en bariz örnek, çevirinin "specific" konusudur. Örnegin, benim en bilgili oldugum ve de zevk aldigim konulardan biri otomotivdir. Eger herhangi bir çevirinin konusu otomotiv ise bu benim büyük ilgimi çeker ve basvurmak isterim.

Baska bir nokta da çevirinin y�
... See more
Ben ilana teklif vermedim, hatta ilani pek inceleme firsatim bile olmadi. Ancak, teklif verenler için ben su noktayi düsünmek isterim. Çevirmen ve ilanda verilen detaylardan biri "match" ediyor olabilir. Burada en bariz örnek, çevirinin "specific" konusudur. Örnegin, benim en bilgili oldugum ve de zevk aldigim konulardan biri otomotivdir. Eger herhangi bir çevirinin konusu otomotiv ise bu benim büyük ilgimi çeker ve basvurmak isterim.

Baska bir nokta da çevirinin yönüdür. Örnegin, ben Türkçe > Ingilizce çevirileri daha çok tercih ederim. Nedense bunlara daha az rastlaniyor, agirlik %50/%50 degil. Kisacasi, ilan birilerinin dikkatini ve ilgisini çekmis olabilir. Bu arada, BlueBoard puani düsük olmasinin riskleri neler olabilir sorusunu da burada bir yerde islemek gerekiyor. Bu konuda Ali beye katiliyorum.
Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Böyle bir ilana başvurulmaz. Feb 18, 2015

Ben bu durumu gerçekten anlayamıyorum. Çeviri bürosunun durumu belli. Pespaye bir firma. Blueboard puanları yerlerde sürünüyor ama hala teklif verenler var.

Lütfen bu tür firmaların ilanlarına başvurmayın. Bu firmaların piyasada olmaması lazım ama teklif verenler bu firmayı ayakta tutuyor.

Bu hırs mı, aptallık mı inanın anlayamadım.

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
puanlar önemli Feb 18, 2015

Ama öncelikle ProZ'daki ilanlara teklif verilmeli mi?

ProZ'da ilan verecek kadar çaresiz kalmış bir büro zaten baştan kaybediyor diye düşünüyorum.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

İş ilanlarında puanın önemi

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »