Uzun emekle çevirdiğim dosyayı kaydederken yuttu..
Thread poster: erkehan
erkehan
erkehan  Identity Verified
Türkiye
Local time: 04:32
German to Turkish
+ ...
Dec 31, 2014

Merhaba arkadaşlar,

gecenin bu saatinde çok sefil bir haldeyim. Sebep:bütün gün büyük emeklerle çevirdiğim zor bir tıp dosyasını "kaydet"e bastığımda açılan pencerede word dosyasının adına dil kodu ekleyip "kaydet" dedim. Ancak biraz sonra müşteriye göndereceğim her dosya gibi bunun da yakına, masaüstündeki yerine atılacağını sanmıştım, çünkü genelde bilgisayar böyle yapıyor.
Fakat "kaydet" basınca pencere kapanırken göz ucuyla görd�
... See more
Merhaba arkadaşlar,

gecenin bu saatinde çok sefil bir haldeyim. Sebep:bütün gün büyük emeklerle çevirdiğim zor bir tıp dosyasını "kaydet"e bastığımda açılan pencerede word dosyasının adına dil kodu ekleyip "kaydet" dedim. Ancak biraz sonra müşteriye göndereceğim her dosya gibi bunun da yakına, masaüstündeki yerine atılacağını sanmıştım, çünkü genelde bilgisayar böyle yapıyor.
Fakat "kaydet" basınca pencere kapanırken göz ucuyla gördüm ki dosyam içi bomboş bir yere gidiyordu, oysa masaüstü bomboş değil.
Oymuş...
Şu an tam 3 saattir "belgelerim", "bilgisayarım" üzerinde bakılmadık yer kalmadı, her sarı dosya içini didik didik ettim.. Ama benim word dosyam yokk,yok, yok.
Kızım diyor: baba muhakkak bilgisayarın içindedir, dışarıya uçmaz.. Tamam da uykuları terkettim bu dosyaların bilgisayar içinde olup ama normal düz yoldan (işin pirinin yolu değil) ulaşılamayan "uçup kaçtıkları" yer neresi. Oralara nasıl girip dosyamı alıp, yarın müşterimi de hayal kırıklığına uğratmam ki...Böyle vahim birşey ilk defa başıma geldi... Başka yardım isteyebileceğim hiçbir tanıdığım da yok.

Bu normal yollardan girilmeyen dosyalar olarak, bilgisayarın yükünü hafifletmek üzere ara sıra "çalıştır" üzerinden girip temizlediğim üç yer biliyorum. 1-temp. 2-%temp%. 3-c:\windows\prefetch. Buralarda da yok dosyam. Ha bu arada Windows XP kullanıyorum (hala). 2003'ten kalma.
Beni mahveden ise hem çok emek sarfettiğim bir dosya olması hem de müşteriye sözümü tutamamak.
Lütfen daha başka nasıl nerede nerelere girip bakılabilir, yöntemini bilenler acilen yardımcı olursa beni bu zorluktan kurtarabilirler.

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Collapse

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
tüh Dec 31, 2014

Kötü olmuş.

Geri dönüşüm kutusuna bakmışsınızdır muhtemelen ama yine de hatırlatmakta fayda var.

Genelde Word dosyalarıyla çalışırken, aynı klasörde Word'un otomatik yedek dosyaları olur, tuhaf isimli. Örneğin çalıştığınız dosya masaüstündeyse, "gizli dosyaları göster" seçeneğini açarak o klasöre bir bakarsanız acayip isimli Word yedekleme dosyalarını görebilirsiniz bir ihtimal. Bunları açarak dosyanızın otomatik olarak kayd
... See more
Kötü olmuş.

Geri dönüşüm kutusuna bakmışsınızdır muhtemelen ama yine de hatırlatmakta fayda var.

Genelde Word dosyalarıyla çalışırken, aynı klasörde Word'un otomatik yedek dosyaları olur, tuhaf isimli. Örneğin çalıştığınız dosya masaüstündeyse, "gizli dosyaları göster" seçeneğini açarak o klasöre bir bakarsanız acayip isimli Word yedekleme dosyalarını görebilirsiniz bir ihtimal. Bunları açarak dosyanızın otomatik olarak kaydedilmiş en son hâline ulaşabilirsiniz. Tuhaf isimli derken kastettiğim şu: Yedek dosyası, orijinal dosyanızın isminin bir kısmını veya tamamını içerebilir. Dosya isminin başında "~" gibi bir işaret olabilir.

Bilgisayarda arama yapmak için Avafind gibi bir indeksleme programı kullanabilirsiniz. Bu tür programlar bilgisayarınızdaki bütün dosyaların bir indeksini çıkarır. Daha sonra arama kutusuna dosyanın ismini yazmaya başladığınızda hemen sonuçları listeler.

Hiçbiri işe yaramazsa Recuva isimli ücretsiz ve minik veri kurtarma programıyla bilgisayarı taratıp, silinmişse kurtarmayı deneyebilirsiniz.

[Değişiklik saati 2014-12-31 01:56 GMT]
Collapse

Özgür Salman
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
.wbk ve .asd Dec 31, 2014

Ekleme: Dosyanın muhtemel yedeklerini bulmak için bilgisayarınızda .wbk ve .asd uzantılı dosyaları da aratmayı denemenizde fayda var. Otomatik Word yedekleri bu uzantılarla da kaydedilebiliyor.

[Değişiklik saati 2014-12-31 01:59 GMT]

Feza Eruguz
Feza Eruguz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
geçmiş olsun öncelikle Dec 31, 2014

arama yaparken dosya adı yerine yanlış hatırlamıyorsam gelişmiş seçeneklerinde son kaydedilme saatine göre de aranabiliyordu. Tamamen anlamsız bir ad ve uzantı verip kaydettiyse dosyayı bu şekilde de belki bulabilirsiniz. Word açıldığında son çalışılan dosyalardan size herhangi bir seçenek vermemesi de ilginç. Çok geçmiş olsun tekrar. Umarım bulabilirsiniz dosyanızı

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
çok teşekkürler.. Dec 31, 2014

Size nasıl müteşekkirim bilemezsiniz, dost.

Selman Bey, gecenin bu saatinden beni çok sinir ve moral bozucu bir durumdan kurtardınız. Size çok minnettarım. Artık müşteriye de yüz akıyla çıkarım.

Sizin de yollarınızın açık olmasını her dem yardımın size uzak olmamasını diliyorum canı gönülden.

Esenliklerde kalın..

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Geçmis Olsun Dec 31, 2014

Feza Eruguz wrote:

Word açıldığında son çalışılan dosyalardan size herhangi bir seçenek vermemesi de ilginç. Çok geçmiş olsun tekrar.

Ben de 2002 senesinden kalma bir notebook ve de Windows XP Professional kullaniyorum. Bu nedenle özellikle de son senelerde ve aylarda herhangi bir MS Word dosyasinda çalisirken aniden bilgisayar çöküveriyor. Ama bilgisayari tekrar açtigimda MS Word bana son çalistigim (ve "save" edemedigim) dosyalari listeliyor. Ben de bunlardan istedigimi seçip onu "save" etme firsatini bulabiliyorum. MS Word bu bakimdan oldukça ileri diyebilirim. Sizde neden bunu yapmamis, ilginç.

Özgür beyin konuya kapsamli yaklasimi çok yararli olmus anlasilan. Onun yazdiklarina ek olarak be de size herhangi bir MS Word dosyasi yarattiginizda o dosyayi en geç 10 - 15 dakikada bir "save" etmenizi öneririm. Tabii bir de mümkünse dosyalarinizi bir "external hard drive" ile veya "online" back-up ederseniz iyi olur. Tabii insan her gün back-up alamayabilir. Dogrusu ben de bunu yapmiyorum. Ama back-up hiç degilse uzun vadede yararli bir tutum.

Dosyayi bulabildiginize sevindim. Tekrar büyük geçmis olsun. Iyi çalismalar dilerim.

Özgür Salman
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
Rica ederim Dec 31, 2014

Oh, hallolduysa ne güzel. Memnun oldum.

İyi çalışmalar, iyi seneler...

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
online yedek Dec 31, 2014

geçmişte bu tür şeyler yaşadığım için bütün çevirilerin ya word dosyalarını ya da tmx hallerini her günün sonunda kendime mail olarak atarım.

bu durumda kayıp en fazla bir gün ile sınırlı kalır.

size de öneririm.

iyi yıllar dilerim.

erkehan
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
2015'e hakikaten avantür film gibi geçiş.. Jan 1, 2015

Evet bu maceralı, korku ve ümit dolu 31.12 gecesi bana ister istemez çocukken bol bol seyrettiğimiz (genelde Yılmaz Köksal'lı) avantür Yeşilçam filmlerini hatırlattı.
Neyse ki mutlu sonla bitince doğal olarak yılbaşı gecesi eğlencemizin de daha coşkulu ve baharatlı geçmesine neden oldu.
Aslen bizler için bu arada oldukça önemli bir konuda başlık açmış olduğumu da farkettim. Yani aslen bir
... See more
Evet bu maceralı, korku ve ümit dolu 31.12 gecesi bana ister istemez çocukken bol bol seyrettiğimiz (genelde Yılmaz Köksal'lı) avantür Yeşilçam filmlerini hatırlattı.
Neyse ki mutlu sonla bitince doğal olarak yılbaşı gecesi eğlencemizin de daha coşkulu ve baharatlı geçmesine neden oldu.
Aslen bizler için bu arada oldukça önemli bir konuda başlık açmış olduğumu da farkettim. Yani aslen bir "to be or not to be" hadisesi bizim için-deyim yerindeyse...

Hem saatler süren alın teri ve göz nurunun bir anda uçup gidip, üstelik müşterinize sizi "unreliable" edebilecek bir kabusla bu ilk karşılaşmam hem de sanki bilgisayarın kendisi tarafından o güzelim emeğimin bir saliselik bir yorgunluk anında boş bulunup (halen robot olamadık..) dosyayı nereye alıp götürüp kaydetmekte olduğuna bakmamak, bu elektronik aletin aynı zamanda nasıl da sinsi bir hırsız olduğunu ve gerçek "unreliable" olanın da aslen ben değil bu alet olduğunu düşündürmedi değil bana...

Girip bakılabilecek her yere saatlerce bakmama, aramama rağmen bulamayınca evde çocuklara da anlatarak bastım yaygarayı...
Onlara dedim ki: "yahu meğerse bu kalleş aletle bizim işler pamuk ipliğine bağlıymış, çevremizdeki insanların ezici çoğunluğu işlerinde kaçtı, göçtü, uçtu gitti, yuttuuu -su olmayan, mantıklı, emin, ciddi, açık seçik, sağı solu belli şeylerle uğraşıyor.. Bu tip işlerle uğraşacak olsalar ya fıttırır, ya o işi çarpar atar, ya da olacaksa bari ücreti de ona göre olmalı deyip yüksek fiyatlar alarak bir süre katlanır.. Bu gidişle 4-5 yıl bilgisayar mühendisliği okumayan herkesi bu alet çıldırtır, böyle gidecekse benden de yakında bir 'elveda' alır."

Sağ olsun Selman Bey çabucak imdadıma yetişince (bir karşılaşırsam iki gözünden öpeceğim) bir de baktım ki, hakikaten de bilgisayarın içine saklanmış çok sinsi bir "tuzak", bir "hırsız" varmış.. Bu hırsızın aşırdığı mallara (daha doğrusu aşırdıklarını yığdığı gizli mahzenine) ->Denetim Masası->Görünüm ve Temalar->Klasör Seçenekleri->Görünüm->"Gizli Dosyaları göster"->Çalıştır kutusuna %temp% yaz->tamam üzerinden ulaşılabiliyormuş...

"Yahu bu gizlilik, tuzak ve zorlukların asıl amacı acaba bilgisayar mühendislerine ekmek kapısı ayarlamak mı veya bilgisayar başında çalışanlara 'git önce bi bilgisayar mühendisliği oku gel-veya eşdeğerini- de öylesi bunun başına otur' demek mi acaba, başka ne yararı var zararından başka" diye sormadan edemedim kendi kendime...

Yoksa birileri her şeyi esrarengiz hale getirerek biz PC-başı işçilerinin hayatı çok monoton da ona biraz tansiyon, heyecan ve stresli, hızlı kalp atışlı, korkulu, adrenalinli saatler mi eklemek istiyor?!..

Allah aşkına bıraksınlar böyle kötü şakaları...

Neyse bu sefer ucuz atlattık...

ProZ'un ve buradaki yardımsever arkadaşların önemi burada bir defa daha ortaya çıkıyor.
Emin, Atıl, Feza arkadaşlarım, sizlerin verdiği tüyolar da çok ilginç, güzel çözümler. Çok teşekkürler bu yardımseverliğinize..

Kolaylığa sebep olan kendi de kolaylıklarla karşılaşır..

Tüm camiamızın yepyeni 2015 yılını candan kutlar, herkese bol bol kolaylıklar, kazançlar, mutluluklar dilerim..

erkehan
Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Uzun emekle çevirdiğim dosyayı kaydederken yuttu..

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »