Are there rules on when and how Kudoz moderators are to act?
Thread poster: Yusef
Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
Local time: 00:37
German to Turkish
+ ...
Dec 17, 2014

When I registered with Proz and for the couple of years atmosphere of Kudoz was poisoned. But
self-improvement or natural selection helped to clean the atmosphere and this is history now..
Our present civilized scene includes still some problems to be solved or not, and questions needing an answer.
The question is asked in relation to Kudoz Rules: guideline for rule. 2.1.
Same topic was raised previously and answered correctly by some colleagues including
Recep Kur
... See more
When I registered with Proz and for the couple of years atmosphere of Kudoz was poisoned. But
self-improvement or natural selection helped to clean the atmosphere and this is history now..
Our present civilized scene includes still some problems to be solved or not, and questions needing an answer.
The question is asked in relation to Kudoz Rules: guideline for rule. 2.1.
Same topic was raised previously and answered correctly by some colleagues including
Recep Kurt who quoted the wording of mentioned rule. Nobody feels disillusioned by the change of nothing as no one expected any changes.
2.1 guideline:” Help" KudoZ should be used for requesting terms help only after other resources have been exhausted. Resources available include the KudoZ archives (KudoZ > ProZ.com Term Search from the main menu), dictionaries, search engines, etc. If translations are found elsewhere and the decision to post a KudoZ question is made nevertheless, information found elsewhere should be included, along with an explanation of what further information is sought.

This forum is productive at least in helping to understand what won’t go. (I mean that, same applies to the second topic raised, about right or wrong of Kudoz answers, teaching that right or wrong is not the issue in Kudoz.)

What I need to be taught now is, if Kudoz moderators act only upon complaints by participants. Under ENFORCEMENT it says that: “Staff members and moderators may take any of the following actions to enforce the above rules: So they just may take any action.

A second question shall be: Do all moderators have to read mentioned rules, as the only intervention I saw for the last couple of months, suggest they don’t:
Kudoz question was: “no one tries harder for customers”
2.2 rules that: “Texts posted for translation via KudoZ should be limited to approximately ten (10) words. For longer texts, it is recommended that the directory or job posting system be used to locate an appropriate Professional.
The question contains only six words, and it is one term only.

Some people may now think: “you silly formalist, who cares about rules” I would normally be on their side,
but it is not as simple as that, as the problems may include probable unfairness, which MAY result in Professional disadvantage to some members.
Please don’t misunderstand: Most of the Kudoz leaders are old members whit uncontestable knowledge and professionalism, you may call them the good or old or real group. Their points began to be amassed 10 -15 years or more ago. They are not included to this topic. I think that this good or old group is not depending on points or list rank, surely for the last years at least and have their steady clientele and other ways of asserting themselves.
But again if o only one translator is caused professional disadvantage because of the lax way these rules are enforced, it is a problem to think about.
The enforcement of these rules is interdependent so laxness is out of place for all of them.
There might be ways to eliminate this problem, I hopefully await your suggestions.

Herkesi ilgilendirir diye İngilizce yazmaya çalıştım.
Collapse

Özgür Salman
Özgür Salman  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
kural okumadan moderatörlük Dec 18, 2014

Yusef Bey,

Öncelikle kurallar gereği forum bölümlerinde o bölümün kendi diliyle yazmamız gerekiyor. "Herkesin anlaması için" demişsiniz ama ben yine de İngilizce yazmanızın sebebini anlamadım. Türkçe foruma giren herkes doğal olarak Türkçe biliyor. Bilmeyenler de zaten bu foruma girmiyor. Bu durumda tabiatıyla, herkesin anlaması için Türkçe yazmanız gerekirdi. Eğer site yönetimine şikayette bulunmak istiyorsanız bunu teknik destek bölümünden yapabili
... See more
Yusef Bey,

Öncelikle kurallar gereği forum bölümlerinde o bölümün kendi diliyle yazmamız gerekiyor. "Herkesin anlaması için" demişsiniz ama ben yine de İngilizce yazmanızın sebebini anlamadım. Türkçe foruma giren herkes doğal olarak Türkçe biliyor. Bilmeyenler de zaten bu foruma girmiyor. Bu durumda tabiatıyla, herkesin anlaması için Türkçe yazmanız gerekirdi. Eğer site yönetimine şikayette bulunmak istiyorsanız bunu teknik destek bölümünden yapabilirsiniz. Bu mesajınızın kurallar gereği silinmesi veya İngilizce foruma taşınması gerekir ama madem o kadar emek harcamışsınız, en azından bir süre için veya site yönetimi görüp taşıyana/ silene kadar dokunmamaya karar verdim. Eğer böyle bir durum olursa, eleştiride bulunduğunuz için mesajınızın silindiğini düşünmeyesiniz.

Sizin de belirttiğiniz gibi, kurallarda “Staff members and moderators MAY take any of the following actions to enforce the above rules:" yazar. Takdir edersiniz ki forum ve KudoZ moderatörlüğü gönüllülük esasına dayanan uygulamalar. Moderatörler sitenin maaşlı elemanı değiller. Bu durumda kimsenin KudoZ sorularını tek tek inceleyip denetleme gibi bir imkanı da zorunluluğu da yok. Kendi adıma konuşmam gerekirse, bir-iki sene önce bunu yaptığım dönemler de oldu. Her soruya aktif olarak katılıyor, cevap veriyor, verilen yorumlara "agree" veya "disagree" veriyor, kurallara aykırı bir durum gördüğümde, özellikle de diğer kullanıcılara haksızlık olabilecek durumlarda gerekli müdahalelerde bulunuyordum. Bu arada, bu müdahalelerin çoğunu diğer kullanıcılar görmez zira moderatörlerin görevi soru silmekten ibaret değildir. Örneğin benim profilimdeki moderatör aktivitesi bölümünü görseniz (ki sadece diğer moderatörler ve site yönetimi görebilir) ne kadar aktif bir şekilde çalışıldığını görürdünüz.

Moderatörler bazen bir kullanıcının cümle şeklindeki, normalde kurallara aykırı olması gereken sorularına veya buna benzer ufak tefek kural ihlallerine insanların işlerinin hallolması veya aşırı kuralcılık yapmama adına müdahale etmeyebiliyorlar. Ancak bir kullanıcıya haksızlık yapılması durumunda bunu bildirdiğiniz takdirde gerekli müdahale her zaman yapılır. Şimdiye kadar bana gelen hiçbir çağrıyı cevapsız bıraktığımı hatırlamıyorum.

Şu anda KudoZ'a eskisi kadar bakamıyorum ancak oradaki bazı uygulamalardan şikayetçi olan biri olarak sizin yapmanız gereken şey, sayfanın altındaki bağlantıya tıklayarak moderatörlerden birini soruya çağırmak ve kuralların uygulanmasını istemektir. Böyle basit bir imkan verken neden moderatörlerin kendiliğinden müdahale etmesini istediğinizi anlayamadım.

Geçmişte çok yoğun bir şekilde KudoZ'a girmek benim açımdan nasıl mecburiyet değilse, şu anda oraya eskisi kadar sık girmemek de bir suç değil zira moderatörlerin her soruyu, cevabı, yorumları tek tek inceleyip kurallara aykırı bir durum var mı diye denetleme gibi bir görevi yok. Bunu "uygulamadaki gevşeklik" veya "ihmalkarlık" olarak nitelendirmenizi haklı çıkaracak bir kurallar bütünü yok. Sayfanın altındaki "moderatörü çağır" bağlantısının sebebi de bu. Hatta özel olarak çağırdığınızda dahi anında müdahale edilemeyebilir zira bizler ProZ'un "elemanı" değiliz. Kendimizle birlikte diğer kullanıcılara da site kullanımında yardımcı olmaya çalışan GÖNÜLLÜleriz sadece.

KudoZ'da bir sorunla karşılaştığınızda moderatörlere durumu bildirirseniz kuralların ne şekilde uygulanıp uygulanmadığını görebilirsiniz. Bana bugüne dek sizden hiçbir destek talebi gelmedi??!!!

Hâl böyleyken, "son zamanlardaki uygulamalardan anladığım kadarıyla moderatörler kuralları okumuyor" gibi hem iddialı hem de adeta suçlayıcı bir yorum yaptığınızda hem haksızlık hem de ayıp etmiş olursunuz. Keşke böyle suçlayıcı (zira bir insanın kuralları okumadan moderatörlük yapması en azından vicdanen suçtur) bir cümle kurmadan doğrudan rahatsızlığınızı dile getirseydiniz. Moderatörler göreve başlamadan önce kuralları defalarca okuyup sindirdiği gibi, sitenin kendi altyapısındaki özel moderatör eğitim bölümünde çeşitli senaryolarla teste ve değerlendirmeye tabi tutulurlar. Sırf her soru tek tek incelenip müdahalede bulunulmuyor diye, rahatsız olduğunuz konuyu basitçe ifade etmek yerine adeta "Bunlar kuralları bile okumuyor kardeşim, bu ne rezalet" dercesine, bence gereksiz yere suçlayıcı bir yorum yapmışsınız.

Umarım konu açıklığa kavuşmuştur.

İyi çalışmalar dilerim...

[Değişiklik saati 2014-12-18 11:36 GMT]
Collapse

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Moderatörlük Dec 18, 2014

Özgür Bey,

Evvela yazınızda son paragraf haricinde -benim açımdan-itiraz edilecek bir şey olmadığı gibi, sizi kızdıran, konuyu "J'accuse !" havasından uzaklaştırmak amaçlı veya öyle sandığım, hafif şakaya
vuran uslubum bir yana, bir soru sordum ve yazıda da bir seyi öğrenmek istediğimi belirttim, bu bakımdan aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Kimse başkasını kırmak istemez ama gene de yapar. Sizi tanımam, isminize nadire
... See more
Özgür Bey,

Evvela yazınızda son paragraf haricinde -benim açımdan-itiraz edilecek bir şey olmadığı gibi, sizi kızdıran, konuyu "J'accuse !" havasından uzaklaştırmak amaçlı veya öyle sandığım, hafif şakaya
vuran uslubum bir yana, bir soru sordum ve yazıda da bir seyi öğrenmek istediğimi belirttim, bu bakımdan aydınlattığınız için teşekkür ederim.

Kimse başkasını kırmak istemez ama gene de yapar. Sizi tanımam, isminize nadiren rastladım, yazı siz düşünerek yazılmadı. Burada şahsınıza karşı, kırılmanıza neden olacak vs.vs. vs özür dileyecektim, ama bu şekliyle vazgeçtim, çünkü bunu herkes söylüyor hatta "maksadını aştığı için" özür diliyor ve hop konu kapanıyor, boş klişe oldu bu laflar.
**şimdi baktım, son zamanlarda isminiz var, demek ki artık sayfanın sonuna kadar okumuyorum.

Haklı olarak moderatörlere hitap eden yazıyı her moderatör şahsına yöneltilmiş tenkit olarak
görecekti, bunu biliyordum, ama o da belli ölçülerde olur sanıyordum, ancak bu kadar fazla, ismine az rastladığım moderatör olduğunu bilmiyordum. Evet sitenin eskisiyim ama bu konularla hiç ilgilenmemiştim, şimdiye kadar.

Şimdi içime kurt düştü, internette yayılırsa, tv radio moderatörleri de (varsa başkaları da)
üstlerine alırlar mı?

Spesifik bir konuda soru sordum, yazım üslup olarak beğenilmeyebilir vs. Fakat birden
bire bir sürü haksız yere kırılan kalbin faili olduğumu kabul etmiyorum, konuya taraf olmayan biri, yazıyı nasıl yorumlar, bilemem , cevabın abartılmış tepki yansıttığını
düşünebilir.

Gönüllülük esasında olması, o -görev demiyeyim artık gönüllülük söz konusu-, pozisyondaki şahsın, res'en tepki gösterebilmesini engellemez.

Yazımın hiçbir yerinde (abarttığınız gibi) her sorunun bir gözcü gibi takibini talep etmedim,
yanlış / doğru konusunun site yönünden hallinin imkansızlığını da belirttim.
Yine de zaman zaman, ben yılda bir diyeyim, siz üç yılda bir,
konuyu bilen birinin "madem ki bunlar farkında değil (devamlı artan ve yeni
başlayan birçok genci içeren tercüman sayısını da göz önünde bulundururarak): dikkatlerini ben çekeyim bari" diyerek durumdan vazife çıkarmasını beklemek, gönüllülük esasına aykırı hareket talebi sayılamaz.

Bu durumdan zarar gören tercüman var mıdır? veya yok mudur ya da varsa da yoksa da beni ilgilendirmez , herkes kendinden sorumludur ilh. konularını ayrı bir topic olarak tartışabiliriz.

Sorum elbette bir istek içeriyor: her bir sorunun peşine bir hafiye takmak değil de,
arada bir (MAY) odayı havalandırmak kabilinden düzeni hatırlatmak.

Fakat bunlar olmazsa da düzeltilmesi için topluca düşünmesi isteği de yazımın sonunda duruyor.

Yazınızın son paragrafı:"son zamanlardaki uygulamalardan anladığım kadarıyla moderatörler kuralları okumuyor" maalesef isim vermemek için genelde moderatörlere hitaben yazıldı, sizi de (henüz tanımadığım adını bilmediğim başkalarını da)şahsen üzdüysem özür dilerim. İnsanlar örnekler üzerinden fikir yürütüyor, benim de gördüğüm müdahele, türünün tek örneği. İşin kötüsü o da Kudoz kurallarının bilinmediği intibaını veriyor (hatta bu müdaheleden önce kontrol için göz atılmadığını). Detaylarının doğruluğunu kontrol için gereken veriler de eleştirinin içindedir. Bu bağlamda hiç yorumunuz yok. Onun yerine mecbur kalınan formattan dolayı vicdansızlıkla suçluyorsunuz.

Başka bir açıdan bakarsak: ben moderatörleri vicdansızca suçladım, siz ise aksine herkes
full kapasite, savındasınız. Demiyelim lütfen, ne ben bu şekilde düşünüyorum ( veya öyle olması gerektiğini), eminim ki siz de etrafı pespembe görmüyorsunuz. Fakat bu işin fıtratı bu, düzen tasarlanır ve gittiği kadar gider.

14 yıl üyelikten sonra bir (bence küçük) eleştiride bulundum buna karşı duyulan tepki,
yazılanlar dışında, havasının yansıttığı kırgınlık, hepsi gereksiz, ve abartılmış bir peyzaj oluşturdu, ne diyeyim, çok öğretici oldu yine.

Eleştirdim, haklı da olsam haksız da karşılığında eleştirileceğim buna hazırdım, bu tamam ama ölçekleri gözden kaçırırsak olmayan hayalet konular hakkında, uğrasır yazarız, uğraşır yazarız..................

Bir düzeltme eklemeliyim: yazımın muhatapları moderatör olan herkes değildir, sadece çok az bağzıları kastedilmiştir.

Selamlar

[Edited at 2014-12-18 19:00 GMT]

[Edited at 2014-12-18 19:25 GMT]
Collapse

Özgür Salman
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
... Dec 19, 2014

Hassasiyetiniz için teşekkürler. Eskiden Cryogenix olarak giriyordum, belki hatırlarsınız. Vicdansızca suçlamada bulunmamışsınız elbette. Hatta insanları kırmamak için özel çaba sarf ettiğinizi de gördüm ancak önceki mesajımda da belirttiğim gibi, "moderatörler kuralları okumuyor galiba" gibi bir ifade olmasaydı zaten hiçbir sorun olmayacaktı.

Sanıyorum iyi ifade edememişim. Ben herkesin tam kapasite çalıştığını söylememiştim. Bilakis, öyle t
... See more
Hassasiyetiniz için teşekkürler. Eskiden Cryogenix olarak giriyordum, belki hatırlarsınız. Vicdansızca suçlamada bulunmamışsınız elbette. Hatta insanları kırmamak için özel çaba sarf ettiğinizi de gördüm ancak önceki mesajımda da belirttiğim gibi, "moderatörler kuralları okumuyor galiba" gibi bir ifade olmasaydı zaten hiçbir sorun olmayacaktı.

Sanıyorum iyi ifade edememişim. Ben herkesin tam kapasite çalıştığını söylememiştim. Bilakis, öyle tam kapasite çalışmayı gerektirecek bir durum olmadığını, herkesin kendine göre bir yaşantısı, yoğunluk durumu olduğunu, bir aksaklık gördüğünüzde moderatörlere bunu kendinizin de bildirebileceğini anlatmaya çalışmıştım.

"Ben bütün moderatörleri kastetmemiştim. Bu kadar çok moderatör olduğunu bilmiyordum, televizyon-radyo moderatörleri de üzerine alınır mı acaba" gibi, oldukça abartılı şekilde müstehzi bir yorumunuz olmuş ancak örneğini verdiğiniz, İngilizce-Türkçe olduğunu tahmin ettiğim (Recep Kurt'un verdiği alıntıdan bahsettiğiniz) bölümde sadece iki moderatör var ve biri benim. Bu durumda yukarıda mealen alıntıladığım sözleriniz pek geçerli olmuyor sanırım. İki moderatör var ve siz "Ben HEPSİNİ kastetmedim, BAZILARINI kastettim, bu kadar ÇOK üzerine alınacak kimse olduğunu bilmiyordum" diyorsunuz. İki moderatörden birinin "üzerine alınarak" cevap yazması o kadar anormal bir durum olmasa gerek. Genel olarak, bütün dil çiftlerindeki KudoZ ahalisi kastetildiyse onu o şekilde belirtmekte fayda olabilir.

Bir de şöyle bir durum var ki, yeni sorular abone olduğunuz takdirde (örneğin ben aboneyim) e-posta bildirimi şeklinde gelir. Bu sayede formata uymayan sorulara birkaç dakika içinde müdahale edebilme imkanımız olabiliyor. Bu sebeple kullanıcıların çoğu silinen veya müdahale edilen sorulardan haberdar olmaz, doğal olarak sadece silinmeyenler dikkatini çeker. Sizi de rahatsız eden format dışı sorular gibi daha pek çok soru sorulduğunu ve siz görmeseniz de bunların çoğunlukla birkaç dakika içinde silindiğini veya formata uygun hâle getirildiğini de bilmenizi isterim. Siz silinmiş soruları doğal olarak göremiyorsunuz. KudoZ meydanı, sandığınız kadar başıboş değil yani.

Düşünceleriniz gayet makul; vicdansızlıkla ilgisi yok. KudoZ sorularına daha sık bakılmasını da isteyebilir veya gördüğünüz bir durumun sebebini sorgulayabilirsiniz ancak gönüllü dahi olsa bir vazife üstlenilmiş, bir şeyler yapılmaya çalışılırken, en başta bahsettiğim yorumunuz doğal olarak bir suçlama olarak algılanıyor zira moderatörlerle doğrudan iletişim ve kural ihlallerini bildirim imkanı her zaman var. Tepkimin sebebi buydu, umarım sizi üzmemişimdir.

Sevgiler...

[Değişiklik saati 2014-12-19 23:44 GMT]
Collapse

Recep Kurt
Recep Kurt  Identity Verified
Türkiye
Member (2011)
English to Turkish
+ ...
Konuya dönersek Dec 19, 2014

Aslında burada mesele biz kullanıcılarla ilgili, moderatörlerle değil...
Zahmet edip de Kudoz kurallarını okumamış çok kişi var.
Terim/ifade sorulurken, bu bir sözlükte yer alacakmış gibi düşünülmeli. Ama terim yerine soru soran da var, birkaç terimi "sıkıştıran" var, falan filan...
"Profesyonel" olarak çeviri yaptığımızı iddia ediyorsak, ona göre davranmamız gerekiyor sonuçta. Gel gör ki bunu umursamayan çok arkadaşımız var.
Özgür
... See more
Aslında burada mesele biz kullanıcılarla ilgili, moderatörlerle değil...
Zahmet edip de Kudoz kurallarını okumamış çok kişi var.
Terim/ifade sorulurken, bu bir sözlükte yer alacakmış gibi düşünülmeli. Ama terim yerine soru soran da var, birkaç terimi "sıkıştıran" var, falan filan...
"Profesyonel" olarak çeviri yaptığımızı iddia ediyorsak, ona göre davranmamız gerekiyor sonuçta. Gel gör ki bunu umursamayan çok arkadaşımız var.
Özgür'ün işaret ettiği gibi, moderatör çağırma seçeneği var, onu kullanabiliyoruz. Bir de "editör" yetkisi verilmiş kullanıcılar da sorulara sınırlı şekilde müdahale edebiliyor.
İş Kudoz'u kullananlarda (soru soranlar ve cevap verenler) bitiyor.

Soru sorunların daha özenli olmasında fayda var:
- önce en azından bir sözlüğe bakmak
- terimi/ifadeyi uygun şekilde tanımlamak
- mümkünse bağlam vermek
- soruyu zamanında kapatmak

Yanıt veren arkadaşlarımız için:
- bağlama uygun seçenek önermek
- mümkünse referanslar sunmak
- mevcut cevapları inceledikten sonra cevap vermek
- var olan bir cevabı tekrarlamamak
- cevap vermişsek, başkalarının cevaplarına "disagree" vermek hoş olmuyor; tartışma bölümünü kullanmak daha doğru olur

Bazı temel prensiplere uyarsak Kudoz daha güzel bir yer olur diye düşünüyorum.

Kolay gelsin
Collapse

Yusef
Yusef  Identity Verified
Türkiye
German to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
Evet konuya Dec 22, 2014

Hatırlatlama tam yerinde. Konu evvelce bahsedilen sorunla ilgili
olarak bir düzeltme veya değişiklik yapılmasına taraftar olanların (taraftar olmayanlar
zaten prosedür isteklerine göre işlediği için zahmet etmesinler, amaç fikirlerin çarpışması veya münazara klübü gibi tartışmak için tartışmak değil) düşüncelerinden istifade etmek.
Düzeltme veya değişiklik dedim, çünkü şimdiki formatın, daha fazla kontrol vb tedbirlerle
devamını iste
... See more
Hatırlatlama tam yerinde. Konu evvelce bahsedilen sorunla ilgili
olarak bir düzeltme veya değişiklik yapılmasına taraftar olanların (taraftar olmayanlar
zaten prosedür isteklerine göre işlediği için zahmet etmesinler, amaç fikirlerin çarpışması veya münazara klübü gibi tartışmak için tartışmak değil) düşüncelerinden istifade etmek.
Düzeltme veya değişiklik dedim, çünkü şimdiki formatın, daha fazla kontrol vb tedbirlerle
devamını isteyecekler olacağı gibi, kontrol gerektirmeden başka şekilde değişmesini
isteyenler de olabilir. Recep Bey'in katkısı hem herhangi bir prosedür seçildiğinde yapılması gerekenleri hem de birinci gruba göre çözüm önerileri içeriyor. Diğer türlü değişiklik(düşünenlerin de önerilerini bekleriz.
Elbette Proz bir şirkettir ve çoğunluk istese dahi yaptırım gücü yok, yine de bir faydası olabilir.
Teşekkürler
Collapse

Özgür Salman
Türkiye
English to Turkish
+ ...

Moderator of this forum
silinen soruları görme imkanınız yok ki... Dec 22, 2014

şimdiki formatın, daha fazla kontrol vb tedbirlerle devamı

Şu andaki kontrolün ve tedbirlerin düzeyini sizin bilme imkanınız yok ki? Bunu bilmeniz için kural ihlali olan soru sayısıyla, müdahalede bulunulan soru sayısı ve diğer moderasyon işlemlerinin oranını bilmeniz gerek. Siz sadece bir sebepten dolayı dokunulmamış olan soruları görebiliyorsunuz. Yayınlandıktan sonraki bir-iki dakika içerisinde silinen veya değiştirilen sorular ortadan kaybolduğu için siz bunları hâliyle göremiyorsunuz.

Bana sık sık, kendi sildiklerim haricinde "Şu soru silindi", "Bu soru şu sebepten dolayı kaldırıldı" gibi otomatik bildirimler geliyor. Siz bunları silindikleri için göremediğinizden, doğal olarak sadece gözünüze çarpan, silinmemiş olan soruları ele alarak değerlendirme yapıyor ve kimsenin hiçbir soruya dokunmadığına hükmediyorsunuz. Hayır, kurallara uymayan birçok soruya ya müdahale ediliyor ya da o sorular tek bir terim sorusu hâline getiriliyor. "Hiç olmazsa arada bir girip bir dolaşın" denecek bir durum yok ortada.

Gördüğü bazı sorulardan rahatsız olan bir kullanıcı olarak size düşen, moderasyonun ilgilenmeye fırsat bulamadığı bir durum olduğunda bir zahmet moderatörlerden birini çağırıp müdahale etmesini istemek; bu kadar basit. Bunu dahi yapmayıp illa moderatör kendisi görsün, müdahale etsin, tedbir gelsin, gerekirse format değişsin demek, üstelik birçok soruya zaten müdahale ediliyorken, bence pek yerinde bir tespit değil zira ortada formatla veya uygulanışıyla ilgili bir sorun yok. Recep'in de belirttiği gibi, daha ziyade kullanıcılara düşen rollerle ilgili bir konu bu.

[Değişiklik saati 2014-12-22 14:11 GMT]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Are there rules on when and how Kudoz moderators are to act?

Translation news in Türkiye

Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »
Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »