acil işlerde ek ücret alıyor musunuz?
Thread poster: Mustafa C. KATI
Mustafa C. KATI
Mustafa C. KATI  Identity Verified
Türkiye
Local time: 19:36
English to Turkish
+ ...
Oct 21, 2014

merhaba.

son aldığım iş, normal çalışma tempomla 4 günümü alacak bir iş ancak müşterinin en fazla 3 günü var. dolayısıyla 3 günde teslim etmek üzere almam için ek ücret ödemeyi teklif ettiler. böyle bir durumda ne kadar bir ek ücret talep etmeliyim? bu işin bir rayiçi var mıdır?

Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Turkish to English
+ ...
Do you charge extra for urgent translation jobs? konu başlığı Oct 21, 2014

http://www.proz.com/forum/money_matters/75260-do_you_charge_extra_for_urgent_translation_jobs.html

Handan Ceyhan
Handan Ceyhan  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
Yurtdışı firma Oct 21, 2014

Mustafa Bey,

Bunca yıllık çevirmenim acil iş için ek ücret veren bir firmayla karşılaşmadım. Şanslı gününüzdesiniz sanırım...

Bahsettiğiniz firma sanırım bir yurtdışı firma değil mi?

Mustafa C. KATI
Mustafa C. KATI  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
TOPIC STARTER
elbette yurtdışı Oct 21, 2014

aslında "elbette yurtdışı" yerine "maalesef yurtdışı" demek lazım sanırım. zira yurtiçinde bu tür bir uygulama şu ana dek duymadım.

sonuçta olayı şöyle bağladık:
uzun süredir birlikte çalıştığımız bir müşterim olduğundan kararı onlara bıraktım. "ağanın eli tutulmaz" dedim. onlar da sağolsunlar %20 teklif ettiler, anlaştık..

evet; sanırım şanslı günümdeyim
... See more
aslında "elbette yurtdışı" yerine "maalesef yurtdışı" demek lazım sanırım. zira yurtiçinde bu tür bir uygulama şu ana dek duymadım.

sonuçta olayı şöyle bağladık:
uzun süredir birlikte çalıştığımız bir müşterim olduğundan kararı onlara bıraktım. "ağanın eli tutulmaz" dedim. onlar da sağolsunlar %20 teklif ettiler, anlaştık..

evet; sanırım şanslı günümdeyim..
Collapse

Selcuk Akyuz
Selcuk Akyuz  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
%20 Oct 21, 2014

Normalde %20 fazla verirler zaten öyle yapmışlar, şaşılacak bir şey değil. Yerli-yabancı olsun aynı şey yapılır. Herkesin haftada 2 gün izne ihtiyacı var. Kimse, günde 8 saatten fazla çalışmak zorunda değil.

Yani bu şans değil, normal uygulama. Bilenler bilmeyenleri uyandırsın

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Overtime Meselesi Oct 21, 2014

Açikçasi ben olabildigince acil is almamaya özen gösteriyorum. Bunun iki nedeni var: acil bir isi zamaninda bitirememe korkusu (veya endisesi) ve acil bir isin stres yapip beni gereginden fazla germesi. Simdi diyeceksiniz ki zaten stres isimizin olagan bir parçasi degil mi? Burada bahsettigim stresi ben tahrip edici olarak tanimliyorum. Bu nedenle de yasamak istemiyorum.

Selcuk Akyuz wrote:

Herkesin haftada 2 gün izne ihtiyacı var. Kimse, günde 8 saatten fazla çalışmak zorunda değil.

Selçuk beyin yukaridaki düsüncelerine katiliyorum. Eger herhangi birisi haftada 40 saatten fazla çalisirsa "overtime payment" almaya hak kazanir. Türkiye'de maalesef bu süre 40 degil de 45 saat olarak uygulaniyor. Bence az gelismis bir ülke olmanin faturasi bu. Çalisma Bakanligi (sanirim TÜSIAD'dan korktugundan) haftalik çalisma süresini bir türlü 40'a indirmiyor. Malum, çalisanlar da kuzu gibiler.

Bu "overtime" konusundan bahsederken aklima geldi. Benim evimin kapisi bir sokaga bakiyor. Sokagin tam karsi tarafinda bir süredir bir insaat devam ediyor. Normalde insaatin Selçuk beyin de yazdigi gibi haftada 5 gün çalismasi gerekirken haftada 7 gün çalisiyor. Bu nasil oluyor, merak ettim. Tabii su da olabilir. Insaatta haftanin 5 günü bir ekip, haftanin 2 günü de bir baska ekip çalisiyor olabilir. Bunu bilemedigimizden kesin bir yargiya varmak olanaksiz.

Gulay Baran
Gulay Baran  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
... Oct 24, 2014

Yerliler iyi niyetliyse belli bir oranda fazla ücret teklifiyle gelebiliyor ama kısıtlı zamanda istenen kelime sayısı o kadar fazla olabiliyor ki o aradaki fiyat farkının hiçbir anlamı kalmıyor. Tahrip edici stres husunda Atıl Bey'e katılıyorum, bu sorumluluğun karşılığını ancak ne istediğini bilen bir firma sağlayabilir. Yurtdışında da aynı durum geçerli. Yurtdışındaki tek fark, "genelde" belli miktardaki kelimeyi en az ne kadar sürede çevirebileceğinizi biliyo... See more
Yerliler iyi niyetliyse belli bir oranda fazla ücret teklifiyle gelebiliyor ama kısıtlı zamanda istenen kelime sayısı o kadar fazla olabiliyor ki o aradaki fiyat farkının hiçbir anlamı kalmıyor. Tahrip edici stres husunda Atıl Bey'e katılıyorum, bu sorumluluğun karşılığını ancak ne istediğini bilen bir firma sağlayabilir. Yurtdışında da aynı durum geçerli. Yurtdışındaki tek fark, "genelde" belli miktardaki kelimeyi en az ne kadar sürede çevirebileceğinizi biliyor ve "genel içerik zaten basit bir iş" yaklaşımında bulunmuyorlar.

@Atıl Bey: Siz inşaattan bahsedince aklıma birkaç yıl önce başımıza gelen olay geldi. Üst komşumuz dairesini saçmasapan bir aileye sattı. Bunlar da taşınmadan tüm daireyi baştan yıkıp öyle gelmeye karar vermiş olmalılar ki haftanın 7 günü, sabah 7-8 akşam 12-1 mesaisiyle çalışan işçiler buldular. Tabii adamların geceleri de dairede kalıyordu bir kısmı ki sabah daha insanlar uyanmadan işe başlayabilsinler. İşin komik yanı, 3+1 olan bu daire ne kadar büyük bir işti ki tadilat bu şekilde tam 2 ay sürdü Bu olaydan sonra anladım ki tek gecesi gündüzünde çalışanlar biz değiliz şu dünyada...
Collapse

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Daire Duvarlarini Yikmak Oct 26, 2014

Ana konuyu biraz dagitmak pahasina, önemli bir noktaya da kisaca deginmeden geçemeyecegim. Bir dairede herhangi bir duvari yikmak çok sakincalidir ve esasen kat mülkiyeti kanuna göre tüm komsularin iznini gerektirir (çünkü bu islem sadece bir dairenin degil tüm binanin statigini etkiler). Bunun nedeni duvarlarin genellikle binada yük tasiyor olmasidir. Yük tasiyan duvarlarin içinde demir bulunur ve bu duvarlar belli bir yük tasimak üzere tasarlanmistir. Böyle bir duvari yerin... See more
Ana konuyu biraz dagitmak pahasina, önemli bir noktaya da kisaca deginmeden geçemeyecegim. Bir dairede herhangi bir duvari yikmak çok sakincalidir ve esasen kat mülkiyeti kanuna göre tüm komsularin iznini gerektirir (çünkü bu islem sadece bir dairenin degil tüm binanin statigini etkiler). Bunun nedeni duvarlarin genellikle binada yük tasiyor olmasidir. Yük tasiyan duvarlarin içinde demir bulunur ve bu duvarlar belli bir yük tasimak üzere tasarlanmistir. Böyle bir duvari yerinden kaldirirsaniz binanizla kumar oynamis olursunuz. Maalesef bu gerçekleri halkimiz görmezden geliyor.Collapse

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
O bir şey mi millet kolonu yıkıyor Oct 26, 2014

ATIL KAYHAN wrote:

Ana konuyu biraz dagitmak pahasina, önemli bir noktaya da kisaca deginmeden geçemeyecegim. Bir dairede herhangi bir duvari yikmak çok sakincalidir ve esasen kat mülkiyeti kanuna göre tüm komsularin iznini gerektirir (çünkü bu islem sadece bir dairenin degil tüm binanin statigini etkiler). Bunun nedeni duvarlarin genellikle binada yük tasiyor olmasidir. Yük tasiyan duvarlarin içinde demir bulunur ve bu duvarlar belli bir yük tasimak üzere tasarlanmistir. Böyle bir duvari yerinden kaldirirsaniz binanizla kumar oynamis olursunuz. Maalesef bu gerçekleri halkimiz görmezden geliyor.

Gölçük depreminde kolonu yıkılmış bir apartman göçmüştü. Alt kattaki oto galeri arabalar girsin diye yıkmış. Duvar hadi neyse, sadece baskı kuvveti taşır da kolon çekmek kuvvetini üstüne alan tek eleman.

Gulay Baran
Gulay Baran  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
... Oct 26, 2014

İşte maalesef ki müteahhidim diye geçinen kişiler bile kolonları kırmaktan vazgeçmiyor. Bu konuda hayatta en sinir olduğum şey, mutfağı/salonu genişletmek için duvarların kırdırılması. Dairenin iç görünümünden bu kadar memnuniyetsizsen, git başka yerde otur kardeşim ev mi yok değil mi, sen mimar mısın baştan yapıyorsun saçmasapan bir şekilde...

Emin Arı
Emin Arı  Identity Verified
Türkiye
English to Turkish
+ ...
inşaat fıtratımızda var Oct 27, 2014

Gulay Baran wrote:

İşte maalesef ki müteahhidim diye geçinen kişiler bile kolonları kırmaktan vazgeçmiyor. Bu konuda hayatta en sinir olduğum şey, mutfağı/salonu genişletmek için duvarların kırdırılması. Dairenin iç görünümünden bu kadar memnuniyetsizsen, git başka yerde otur kardeşim ev mi yok değil mi, sen mimar mısın baştan yapıyorsun saçmasapan bir şekilde...

Türk insanının bu evi değiştirme hastalığını anlamıyorum. Kesin ya mutfak değişir yada banyo. Bir de şu yazlık muhabbeti. İzmir'de çok yaygın.

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

acil işlerde ek ücret alıyor musunuz?

Translation news in Türkiye

CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »