Bireysel emeklilik sistemine başvuran oldu mu?
Thread poster: Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Halil Ibrahim Tutuncuoglu
Halil Ibrahim Tutuncuoglu "Бёcäטsع Լîfe's cômplicåtعd eñøugh"
Türkiye
Local time: 13:59
Turkish to English
+ ...
Mar 24, 2014

Birkaç banka dolaştım. Bireysel emeklilikte devlet desteği %25 ve mesela ayda 130 tl yatırınca 25 tl de devlet veriyor 10 sene sonrada ayda 200 tl ödüyorlar falan gibi dönüşler aldım. Bilgisi olan var mı? Çok cazip görünmüyor ve sizce cazip yönleri nelerdir, varsa?

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Biresysel Emeklilik Mar 24, 2014

Ben basvurmadim ama ben zaten bunun gibi sistemlere pek sicak bakan birisi degilim. Bir miktar birikmis param varsa da bunu ben kendim degerlendireyim, gibi düsünürüm. Bu tarz sistemler finansal açidan cazip midir, en ufak bir fikrim bile yok. Ancak emin oldugum bir sey var, bu sistemler bankalar açisindan cazip olmali yoksa niye bu ise girsinler. Kimse TC vatandaslarini sevdigi için bireysel emeklilik sistemleri üretmez. Buna emin olun.

Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Neticede 10 sene işletecekleri parayı topluyorlar Mar 24, 2014

ATIL KAYHAN wrote:

Ben basvurmadim ama ben zaten bunun gibi sistemlere pek sicak bakan birisi degilim. Bir miktar birikmis param varsa da bunu ben kendim degerlendireyim, gibi düsünürüm. Bu tarz sistemler finansal açidan cazip midir, en ufak bir fikrim bile yok. Ancak emin oldugum bir sey var, bu sistemler bankalar açisindan cazip olmali yoksa niye bu ise girsinler. Kimse TC vatandaslarini sevdigi için bireysel emeklilik sistemleri üretmez. Buna emin olun.

Tabi ki cazip ama olay win-win şeklindeyse niye katılmayalım. "Bir miktar birikmis param varsa da bunu ben kendim degerlendireyim" diyorsunuz ben piyasada sizden yeni olduğum halde evde bir odadan bir odaya yemek yemeye geçemiyorum. Nasıl değerlendireceğiz. Tercüme yaparken aynı anda 2. bir iş açabilmemez olası değil ki?

[Edited at 2014-03-24 10:31 GMT]

Murad AWAD
Murad AWAD  Identity Verified
Germany
Local time: 12:59
English to Arabic
+ ...

Moderator of this forum
Güzel bir konu ve canlı bir örnek Mar 24, 2014

Bence Bireysel emeklilik iyi bir şeydir, yani insan para kazanırken yaşlılığını düşünmelidir.
Bu sayfada canlı bir örnek sunmaktayım, şartlar koşullar, ödemeler........v.s. hepsi doğru ve canlıdır.
Meslektaşlarımız bu canlı örneği değerlendirerek bir yorum yapmalarını umuyorum.
Site kuralları çerçevesinde kurum ve kuruluş adlarını sunmuyorum (reklam yapmak kural dışıdır).
Biz burada ciddi ve önemli ile hebimizi yakından ilgilendir
... See more
Bence Bireysel emeklilik iyi bir şeydir, yani insan para kazanırken yaşlılığını düşünmelidir.
Bu sayfada canlı bir örnek sunmaktayım, şartlar koşullar, ödemeler........v.s. hepsi doğru ve canlıdır.
Meslektaşlarımız bu canlı örneği değerlendirerek bir yorum yapmalarını umuyorum.
Site kuralları çerçevesinde kurum ve kuruluş adlarını sunmuyorum (reklam yapmak kural dışıdır).
Biz burada ciddi ve önemli ile hebimizi yakından ilgilendiren bir konuyu görüşüyoruz.

Sayın xxxx ,
xxxxx tarihine ait hesap bildirim cetveli bilgileriniz aşağıda bilgilerinize sunulmuştur. Yatırım fonlarımız hakkında detaylı bilgi almak ve planlarımız, hizmetlerimiz ve fonlarımızla ilgili diğer tüm sorularınız için xxxxx numaralı telefondan Çözüm Hattına ulaşabilirsiniz.

Güncel Fon Bültenine ulaşmak için lütfen tıklayın.

Hesap Bildirim Cetveli

Hesap Kesim Tarihi :xxxx Sözleşme Başlangıcı :xxxxxx
Bireysel Emeklilik Hesap No :xxxx Katılımcı Sicil No :xxxxx
Katılımcı Adı Soyadı :xxxxxx Ödeyen :xxxxxx

xxxx tarihi itibari ile xxxx A.Ş.'de sahip olduğunuz xxxxxx nolu Bireysel Emeklilik Hesabınızdaki birikimiminize ait bilgileri içermektedir.
ÖDEME BİLGİLERİ GEÇMİŞ DÖNEM İLGİLİ YIL TOPLAM

KATKI PAYI TAHSILATI 0,00 TL 6.000,00 TL 6.000,00 TL

YÖNETIM GIDERI KESINTISI 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL

GİRİŞ AİDATI KESİNTİSİ 0,00 TL 0,00 TL 0,00 TL

TOPLAM 0,00 TL 6.000,00 TL 6.000,00 TL

İlgili Yıl olarak (Temmuz 2013) - (Mart 2014) tarih aralığındaki dönem baz alınmıştır.Geçmiş Dönem Olarak (Temmuz 2013) - (Temmuz 2013) tarih aralığındaki dönem baz alınmıştır.

Bes Planı

24 Mart 2014 tarihi itibariyle
xxxx Nolu hesabınızın değeri TL 7.493,00 USD 3.341,51 EURO 2.422,88
Varlıklarınızın USD ve EURO cinsinden hesaplanmasında 24 Mart 2014 tarihinde geçerli olan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası efektif döviz satış kurları kullanılmıştır.
EMEKLİLİK YATIRIM FONLARI Tutarı Yüzde

Büyüme Amaçlı Esnek xxxxx

Büyüme Amaçlı Hisse xxxx

Kamu Borç Araçları xxxx

Kamu Dış Borç A.Euro xxxx

Kamu Dış Borç A. xxxx

Gelir Amaçlı Esnek xxxx

Altın 357,09 TL xxx

Standart 602,36 TL xxx

Katkı Fonu* 1.541,54 TL

GENEL TOPLAM 7.493,00 TL

* 1/1/2013 tarihinden sonra emeklilik sözleşmesinin sistemde geçirdiği sürenin üç yıldan altı yıla kadar olması durumunda katılımcı, devlet katkısı ve getirilerinin yüzde onbeşine, altı yıldan on yıla kadar olması durumunda yüzde otuzbeşine, on yıl ve daha fazla olması durumunda ise yüzde altmışına hak kazanır. Hesaplamalar, emeklilik sözleşmesi bazında yapılır.

Xxxxx A.Ş. Fon Performansları

Fon Kodu Emeklilik Fon Adı Önceki Yıl
Performansı İlgili Yıl
Performansı

BEF02 Likit Kamu xxxx

BEF03 Büyüme Amaçlı Esnek xxxx

BEF04 Büyüme Amaçlı Hisse xxxxx

BEF05 Kamu Borç Araçları xxx

BEF06 Kamu Dış Borç A.Euro xxxx

BEF07 Kamu Dış Borç A. xxxx

BEF08 Gelir Amaçlı Esnek xxxxx

İlgili Yıl Performansı (24 Mart 2014) ile (03 Temmuz 2013) tarihlerindeki, Bir Önceki Yıl Performansı da (02 Temmuz 2013) ile (03 Temmuz 2012) tarihlerindeki birim fon fiyatlarının birbirine bölünmesi sonucu bulunmaktadır.

Ödemeler Detayı

Vade Tarihi Provizyon Tarihi Ödeme Tarihi Vadenin Kapatıldığı ÖdemeTutarı Ödeme Yapıldı mı? Giriş Aidatı Ödeme Tutarı Giriş Aidatı Ödeme Yapıldı mı? Devlet Katkısı Tutarı

01.07.2013 01.07.2013 6.000,00 TL v/ 0 TL 1.500,00 TL

Ödeme detayı tablosunda 1 yıl öncesinden başlayarak ödenmiş ve ödenmesi gereken vadeleriniz listelenir. Ödenmiş veya henüz vadesi gelmemiş ödemeleriniz mavi ile ödenmesi gereken geçmiş vadeleriniz ise kırmızı ile gösterilmiştir.Provizyon tarihi kredi kartınızdan tahsil edilme tarihi olup, uygulanan blokaj süresi sonrasında şirket hesabımıza intikal etmektedir.

Ödeme tarihini takip eden üç ay içinde herhangi bir ödeme yapılmaması durumunda sözleşmenizde ödemeye ara verildiği kabul edilecek ve ödeme yapılmayan her tam ay için birikimlerinizden 2 TL’lik kesinti gerçekleştirilecektir.

[Edited at 2014-03-24 10:56 GMT]

[Edited at 2014-03-24 11:40 GMT]
Collapse

Türkiye
Turkish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Sonuç olarak bankaya 10 sene Mar 24, 2014

ayda 600 tl yatırıp tekrar ayda aynı parayı alırsam avantajı ne olacak? Aynı parayı Bağkura yatırın (üst dereceden isteğe bağlı emeklilik primi olarak) 5 sene sonra ayda 2000 TL alın hangisi daha avantajlı? Üstelik bu devlet banka gibi ne olacağı belli olmayan bir kurum değil ve de sağlık sigortası kapsamına da giriyorsunuz.

[Edited at 2014-03-24 11:42 GMT]

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Yatirim Konusu Mar 24, 2014

Bankadaki parayi degerlendirmek öyle çok zaman alan bir is degil ki. Tek yapmaniz gereken bir yelpaze olusturmak. Baska bir deyisle bütün yumurtalarinizi ayni sepete koymamalisiniz. Örnegin, seçtiginiz bankanin yatirim fonlarindan bir demet yapabilirsiniz. Eger illa istiyorsaniz seçtiginiz hisse senetlerinden de satin alabilirsiniz. Ben de yatirim konusunda bir uzman degilim ama insan isin içine girince biraz ögreniyor. Bu arada, seçtiginiz bankanin "saglam" olmasi çok çok öne... See more
Bankadaki parayi degerlendirmek öyle çok zaman alan bir is degil ki. Tek yapmaniz gereken bir yelpaze olusturmak. Baska bir deyisle bütün yumurtalarinizi ayni sepete koymamalisiniz. Örnegin, seçtiginiz bankanin yatirim fonlarindan bir demet yapabilirsiniz. Eger illa istiyorsaniz seçtiginiz hisse senetlerinden de satin alabilirsiniz. Ben de yatirim konusunda bir uzman degilim ama insan isin içine girince biraz ögreniyor. Bu arada, seçtiginiz bankanin "saglam" olmasi çok çok önemli. Bu ülkede vatandaslar çok çekti batan bankalardan. Türkiye'deki büyük bankalar bellidir. Tabii sonuçta belirli bir bankaya güvenmelisiniz. Ben öyle yapiyorum. Zaten yatirim fonlari ve/veya hisse senedini bir kez aldiniz mi baska zaman harcayacaginiz bir konu yok. Bilmeniz gereken sadece hangi fonlar veya hisse senetlerini almak isteyebileceginiz. Eger harcarsaniz bu konuya biraz zaman harcayabilirsiniz. Umarim konu çok karisik olmamistir. Yatirim konusu herkesin biraz bilgi sahibi olmasi gereken bir konudur. Bunu es geçemezsiniz.Collapse

Gulay Baran
Gulay Baran  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
English to Turkish
+ ...
avantajlı görünüyor Mar 24, 2014

BES'in diğer vadeli mevduatlara göre şu anki en büyük avantajı sunduğu "%25'lik devlet katkısı". TL için konuşursak güncel e-mevduat faiz oranları bugünlerde yıllık %9 civarında yani aylık %1'in bile altındayken, BES'te %25 kazanabiliyorsunuz.

100 TL için:
Yıllık %9 faizli bir mevduatla aylık brüt getiri 0.75 TL
BES ile brüt 25 TL

Bu sistemde fon dağılımınızı kendiniz belirleyip yılda sanırım 6 kez de değiştirebiliyorsunu
... See more
BES'in diğer vadeli mevduatlara göre şu anki en büyük avantajı sunduğu "%25'lik devlet katkısı". TL için konuşursak güncel e-mevduat faiz oranları bugünlerde yıllık %9 civarında yani aylık %1'in bile altındayken, BES'te %25 kazanabiliyorsunuz.

100 TL için:
Yıllık %9 faizli bir mevduatla aylık brüt getiri 0.75 TL
BES ile brüt 25 TL

Bu sistemde fon dağılımınızı kendiniz belirleyip yılda sanırım 6 kez de değiştirebiliyorsunuz ama yukarıda gördüğünüz gibi fonlarla hiç uğraşmayıp sırf devlet katkısına hak kazandığınızda bile vadeli mevduata göre epeyce karlı duruma geçiyorsunuz. Yalnız sistemden emekli olmadan ayrılmak isterseniz, belli bir süre ödeme yapmanız gerekiyor devlet katkısının belirli yüzdesini alabilmek için. Banka olarak da büyük devlet bankaları daha cazip görünüyor kanımca.

BES çıktığından beri epeyce direndim, bankalardan sürekli telefonlar vs. derken iyice inat ettim çünkü kendi paramı kendim idar etmekten hoşlanıyorum ama sonradan araştırınca gayet mantıklı geldi. Hem devlet katkısı azımsanmayacak bir katkı sağlıyor hem de açıkçası her ay zorunlu bir ödeme olmazsa düzenli para birikmeyebiliyor. Cüzi bir miktarla BES'e katılmak bence gayet uygun bir çözüm.
Collapse

Abdullah Yetim
Abdullah Yetim  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
+ %25 Mar 25, 2014

Devlet % 25 katkı/teşvik vererek sistemi cazip hale getiriyor çünkü uzun vadede (en az 3 yıl) toplanan para kullanılıyor.

"Devlet katkı payına ilk 3 yıl boyunca dokunmak mümkün değil, 3'üncü yılın sonunda yüzde 15'ini, 6'ıncı yılın sonunda yüzde 30'unu, 10'uncu yılın sonunda yüzde 60'ını alabilirken, ancak emekli olunca bu katkı payının tamamını alınabilecek."

Nihan Pekmen
Nihan Pekmen  Identity Verified
Türkiye
Member (2012)
Turkish to English
+ ...
Avantajları ve dezavantajları bilmek önemli Mar 26, 2014

http://www.sigortagundem.com/haber/bes_e-devlet-katkisi-azalacak/580867

2002 yılından beri BES sisteminin içindeyim. Birkaç farklı poliçem oldu, hepsi de farklı şirketlerden. Bu yüzden iyi kötü biraz tecrübem olduğunu söyleyebilirim.

Benim BES'e girme amacım emeklilikten çok para biriktirme amaçlı oldu. Elimde para tutmak
... See more
http://www.sigortagundem.com/haber/bes_e-devlet-katkisi-azalacak/580867

2002 yılından beri BES sisteminin içindeyim. Birkaç farklı poliçem oldu, hepsi de farklı şirketlerden. Bu yüzden iyi kötü biraz tecrübem olduğunu söyleyebilirim.

Benim BES'e girme amacım emeklilikten çok para biriktirme amaçlı oldu. Elimde para tutmakta zorlandığım için kendimi disipline etme yolu olarak seçtim. Bu konuda başarılı oldum mu? Evet. Başka hatta daha fazla kazandıran yollar var mı? Evet.

Sistem içerisindeyken oluşturduğunuz fon karması, yönetim gider kesintileri, giriş aidatı, çıkış kesintileri, emeklilik yaşınız, yatırdığınız prim miktarı gibi birçok faktörü göz önünde bulundurup değerlendirmek gerekiyor. Şu an için en akıllıcası 10 yılını doldurduktan sonra toplu parayı minimum kesinti ile almak.
Keza devlet katkısının geleceği belli değil. Hele benim gibi birkaç poliçeniz var ise, poliçelerin hepsine katkı yapıyor ama birisini iptal ettiğinizde hepsine birden yaptığı katkıyı kesiyor. Bu arada bu katkıların geleceği belli değil. İkinci bir NEMA vakası olabilir.
Collapse

Abdullah Yetim
Abdullah Yetim  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
Bireysel emeklilikte devlet katkısı oranı düşürülüyor mu? [Noyan Doğan / Hürriyet] Mar 31, 2014

Bireysel emeklilikte devlet katkısı oranı düşürülüyor mu?

Günlerdir okuyuculardan mail yağıyor.

................

Noyan Doğan / Hürriyet

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/26119003.asp

ATIL KAYHAN
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Hosgeldin Faizi Mar 31, 2014

Bence bu durum biraz hosgeldin faizine benziyor. Bilirsiniz, eger bir bankadan baska bir bankaya paranizi aktarirsaniz, size en basta biraz yüksek bir faiz verirler. Bunun adi da hosgeldin faizidir. Tabii bu hosgeldin faizi sonsuza dek gitmez. Belli bir periyodun sonunda faiz olagan seviyeye iner. Bu devlet katki orani hikayesi de buna benziyor. Bu baglamda da pek sasirilacak bir durum degil. Malumunuz ülkemizde bireysel tasarruf orani düsükmüs. (Asgari ücretin 800 liralarda oldugu... See more
Bence bu durum biraz hosgeldin faizine benziyor. Bilirsiniz, eger bir bankadan baska bir bankaya paranizi aktarirsaniz, size en basta biraz yüksek bir faiz verirler. Bunun adi da hosgeldin faizidir. Tabii bu hosgeldin faizi sonsuza dek gitmez. Belli bir periyodun sonunda faiz olagan seviyeye iner. Bu devlet katki orani hikayesi de buna benziyor. Bu baglamda da pek sasirilacak bir durum degil. Malumunuz ülkemizde bireysel tasarruf orani düsükmüs. (Asgari ücretin 800 liralarda oldugu gayet pahalli bir ülkede ne tasarrufu bekleniyor, bilemiyorum.) Anladigim kadariyla büyüklerimiz bu tasarruflari artirmak için proje pesindeler.Collapse

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

Bireysel emeklilik sistemine başvuran oldu mu?

Translation news in Türkiye

Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
Anycount & Translation Office 3000
Translation Office 3000

Translation Office 3000 is an advanced accounting tool for freelance translators and small agencies. TO3000 easily and seamlessly integrates with the business life of professional freelance translators.

More info »