Pages in topic:   < [1 2]
freelance çevirmen / fatura
Thread poster: Tuncay Kılıçkan
ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Local time: 23:34
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Invoice Number Aug 20, 2012

Benim anladigim kadariyla Invoice Number da invoice'u hazirlayanin inisiyatifinda olan bir numara. Buraya örnegin 01 ile baslayip daha sonra 02 ardindan 03, 04, 05, ... gibi numaralar koyabilirsiniz. Anladigim kadariyla burada önemli olan takip/izleme kolayligi. Belli bir numarali invoice dediginizde bir karmasa veya çeliski olmamali. Numaralar kendi içinde tutarli olmali. Benim bilmedigimi bilen varsa açiklasin lütfen.

Bora Taşdemir
Bora Taşdemir  Identity Verified
Member (2012)
English to Turkish
+ ...
Sorunu hallettim :) Aug 21, 2012

ATIL KAYHAN wrote:

Benim anladigim kadariyla Invoice Number da invoice'u hazirlayanin inisiyatifinda olan bir numara. Buraya örnegin 01 ile baslayip daha sonra 02 ardindan 03, 04, 05, ... gibi numaralar koyabilirsiniz. Anladigim kadariyla burada önemli olan takip/izleme kolayligi. Belli bir numarali invoice dediginizde bir karmasa veya çeliski olmamali. Numaralar kendi içinde tutarli olmali. Benim bilmedigimi bilen varsa açiklasin lütfen.

Teşekkürler ATIL Bey, diper forum gönderilerini inceledim. Fatura numarasını YYCCNN şeklinde uygulayarak hallettim.

Y= İçinde bulunulan senenin son iki rakamı
C= Müşteriye verilen sıra numarası
N= C sıra numarasına ait müşterinin kaçıncı işi olduğu

ATIL KAYHAN
ATIL KAYHAN  Identity Verified
Türkiye
Member (2007)
Turkish to English
+ ...
Invoice # Aug 22, 2012

Rica ederim Bora Bey. Ben bu fatura numarasi isini çok basitçe iki basamakli bir rakamla hallediyorum ama bu örnek de güzelmis, daha fazla bilgi içeriyor.

OZLEM SOKER
OZLEM SOKER  Identity Verified
United States
Local time: 16:34
English to Turkish
Türkiye için fatura örneği May 6, 2014

Merhaba,

İlk defa serbest çevirmen olarak bir Türk firması için çalışacağım. Önerebileceğiniz bir fatura örneği var mı? Firmaya iş için teklif verdiğim fiyat + KDV= Toplam şeklinde mi hesaplamam lazım, yoksa KDV dahil toplamda= verdiğim fiyat mı olmalı? Türkiye piyasasında nasıl yürüyor açıklayabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler!

[Edited at 2014-05-06 04:14 GMT]

Baybars Araz
Baybars Araz  Identity Verified
English to Turkish
+ ...
KDV May 7, 2014

OZLEM SOKER wrote:

Merhaba,

İlk defa serbest çevirmen olarak bir Türk firması için çalışacağım. Önerebileceğiniz bir fatura örneği var mı? Firmaya iş için teklif verdiğim fiyat + KDV= Toplam şeklinde mi hesaplamam lazım, yoksa KDV dahil toplamda= verdiğim fiyat mı olmalı? Türkiye piyasasında nasıl yürüyor açıklayabilirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler!

[Edited at 2014-05-06 04:14 GMT]

Merhaba Özlem Hanım,

Yanılmıyorsam ABD'de yaşıyorsunuz, o zaman KDV uygulayamazsınız, KDV her ülkede lokal bir vergidir, faturanızda belirtmeniz halinde karşıdaki firma bu vergiyi ödemeyebilir.

Pages in topic:   < [1 2]

To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

You can also contact site staff by submitting a support request »

freelance çevirmen / fatura

Translation news in Türkiye

Trados Studio 2022 Freelance
The leading translation software used by over 270,000 translators.

Designed with your feedback in mind, Trados Studio 2022 delivers an unrivalled, powerful desktop and cloud solution, empowering you to work in the most efficient and cost-effective way.

More info »
Trados Business Manager Lite
Create customer quotes and invoices from within Trados Studio

Trados Business Manager Lite helps to simplify and speed up some of the daily tasks, such as invoicing and reporting, associated with running your freelance translation business.

More info »